فوتبال ایران / شناسه خبر: 76410 / تاریخ انتشار : 1396/9/8 17:56
|

جای خالی ستارگان تیم ملی در میان نامزدهای بهترین‌های آسیا / خریبین و سون، برندگان شایسته

در سال‌های گذشته انتخاب‌ بهترین بازیکن آسیا با اما و اگرهای زیادی همراه بوده، ولی درباره خریبین می‌توان گفت که با شایستگی به این عنوان رسید و آماده‌ترین بازیکن آسیا در ماه‌های اخیر بود.

ایران ورزشی آنلاین / آرمن ساروخانیان / چند روز بعد از اینکه عمر خریبین با چشمانی اشکبار شاهد از دست رفتن قهرمانی لیگ قهرمانان بود، جایزه بهترین بازیکن آسیا را به دست آورد تا بخشی از غم این ناکامی را فراموش کند. مهاجم 23 ساله الهلال با ده گل زده بهترین گلزن لیگ قهرمانان شد و در مقدماتی جام جهانی با سوریه درخشید.

او فوتبالش را با الوحده سوریه در سال 2009 شروع کرد و بعد از چند انتقال قرضی در سال 2016 راهی الظفره امارات شد. خریبین در سال 2017 به الهلال رفت و مسئولان باشگاه را متقاعد کرد با او قرارداد دائمی ببندند. در بازی مرحله گروهی مقابل پرسپولیس او روی نیمکت بود، ولی بعد از درخشش به عنوان بازیکن تعویضی موقعیتش در ترکیب اصلی را تثبیت کرد. او در بازی دوباره مقابل پرسپولیس در نیمه‌نهایی توانست هتریک کند و در بازی رفت فینال زننده تک گل الهلال بود. هفت گل مهاجم سوری در مرحله حذفی لیگ قهرمانان زده شده و نقش بی‌مانندی در صعود الهلال به فینال داشت.

خریبیبن که در تمام رده‌های پایه سوریه درخشیده در مقدماتی جام جهانی یازده گل برای تیمش زد. در سال‌های گذشته انتخاب‌ بهترین بازیکن آسیا با اما و اگرهای زیادی همراه بوده، ولی درباره خریبین می‌توان گفت که با شایستگی به این عنوان رسید و آماده‌ترین بازیکن آسیا در ماه‌های اخیر بود.

سون، بهترین لژیونر آسیا

عنوان بهترین بازیکن بین‌المللی آسیا هم به سون هیونگ مین رسید. این جایزه اختصاص به بازیکنانی دارد که خارج از قاره آسیا بازی می‌کنند و مهاجم کره‌ای سال فوق‌العاده‌ای را با تاتنهام سپری کرده. سون که در سال 2015 هم به این عنوان رسید، فصل گذشته با تاتنهام موفق شد به نایب‌قهرمانی لیگ برتر برسد. او در جام‌های مختلف توانست 21 گل بزند، از جمله در جام حذفی که مقابل میلوال هتریک کرد.

او در مقدماتی جام جهانی هم یکی از مهره‌های کلیدی کره بود، هرچند در بازی رفت و برگشت مقابل ایران فرصت درخشش و گلزنی پیدا نکرد. او در روسیه دومین حضورش در جام جهانی را تجربه خواهد کرد. سون هم مثل خریبین با شایستگی به این عنوان رسید، با این حال جای لژیونرهای ایرانی در بخش نامزدها خالی بود.

هوری، بهترین مربی

عنوان بهترین مربی سال آسیا با تاکافومی موری، سرمربی اوراوا رسید که موفق شد تیمش را در حضور تیم‌های پرستاره شرق و غرب آسیا به قهرمانی لیگ قهرمانان برساند. هوری که به تازگی 50 ساله شده از سال 2011 هدایت این تیم ژاپنی را به عهده دارد. او در سال‌های 2013 و 2015 هم لیگ قهرمانان را تجربه کرد، ولی با تیمش خروج زودهنگامی از مسابقات داشت. در این فصل اما او موفق شد اوراوا را به قله آسیا برساند. اوج کار این تیم در مراحل پایانی بود که شانگهای SIPG و الهلال را با هدایت ویاش‌بواش و رامون دیاز شکست دهد.

دومین کره‌ای روی صحنه

عنوان بهترین بازیکن جوان آسیا هم به یک کره‌ای رسید. لی سونگ وو، هافبک ورونا به دلیل بازی‌های خوب در رده باشگاهی و ملی به این عنوان رسید. در بین نامزدهای این عنوان طاها شریعتی، مدافع سایپا هم حضور داشت که در جام جهانی نوجوانان عملکرد خیلی خوبی داشت. لی در جام جهانی جوانان به کره کمک کرد که به یک هشتم نهایی برسد. او محصول لاماسیا، آکادمی بارسلونا است و و هفت فصل در آنجا حضور داشته. او در سال 2016 برای تیم ب بارسلونا به میدان رفت و سال گذشته به ورونا منتقل شد.

بخش زنان در قرق استرالیا

سامانتا کر سومین استرالیایی در چهار سال گذشته است که جایزه بهترین بازیکن زن قاره آسیا را می‌برد. کر 24 ساله بهترین سال دوران حرفه‌ای‌اش را در رده باشگاهی و ملی پشت سر گذاشت تا بتواند بالاتر از نامزدهایی از ژاپن و کره شمالی به این عنوان برسد. او در سال 2017 موفق شد 9 گل بزند، از جمله هتریک مقابل ژاپن و دو گل مقابل برزیل و چین. او در باشگاه و تیم ملی توانست 34 گل بزند. او بهار امسال عنوان بهترین بازیکن لیگ استرالیا را به دست آورد و بعد از آن راهی تیم اسکای بلو در لیگ زنان آمریکا شد و توانست عنوان بهترین گلزن و بازیکن مسابقات را به دست آورد.

 

captcha
تازه ها
بیشتر