فوتبال ایران / شناسه خبر: 76404 / تاریخ انتشار : 1396/9/8 14:36
|

حکم پرابهام ای‌اف‌سی در مناقشه غرب آسیا

همه اعضا کنفدراسیون که در این زمینه مشکل دارند، باید با دولت‌های متبوع خود در این زمینه مذاکره کرده و اجازه‌نامه ویژه برای برگزاری دیدارها را دریافت کنند.

ایران ورزشی آنلاین / نه، ظاهرا این مناقشه پایانی ندارد. بحث میزبانی کشورها در لیگ قهرمانان آسیا که با توجه به روابط تیره و تار سیاسی کشورهای حوزه خلیج فارس در منطقه غرب آسیا و بازی در کشور ثالث بدل به بدعتی شده که به نظر می‌رسد به این سادگی‌ها قابل حل نیست.

اگرچه فدراسیون فوتبال و مشخصا مهدی تاج چند روز پیش و بعد از برگزاری جلسه کمیته برگزاری مسابقات مدعی شد که این گره کور را با سرانگشت تدبیر خود باز کرده اما ادعای رییس فدراسیون فوتبال هنوز تایید شده نیست.
در حکم صادره از سوی کمیته برگزاری لیگ قهرمانان آسیا صراحتا اشاره شده بود که این حکم جنبه اولیه دارد و برای تایید نهایی باید به کمیته اجرایی ای‌اف‌سی رفته و در آنجا مهر تایید نهایی بخورد. اتفاقی که البته در نهایت انجام نشد و هیات رییسه ای‌اف‌سی در یک محافظه کاری آشکار از خود سلب مسوولیت کرد و بار نهایی حل این معضل را به دوش دولت‌ها انداخت. دولت‌هایی که البته مدتهاست به واسطه مسائل سیاسی و ژئوپلتیکی با یکدیگر مشکلات ریشه‌ای دارند.
در خبر منتشر شده از سوی ای‌اف‌سی به شکل کلی به نکاتی مبنی بر میزبانی کشورها در لیگ قهرمانان آسیا اشاره شده اما این بیانیه کلی جزییات ابهام‌آمیزی دارد که ضمانت اجرای آن را سلب می‌کند. در بیانیه ای‌اف‌سی آمده: «کمیته اجرایی ای اف ‌سی تصمیم گرفت که شکل اجرایی رفت و برگشتی فعلی را حفظ و قوانین مسابقات لیگ قهرمانان ای‌‌‌اف‌‌سی 2018 را برای باشگاه‌های عربستان سعودی‎، امارات متحده عربی و قطر حفظ کند.
به دنبال توصیه کمیته مسابقات
ای‌اف‌سی، کمیته اجرایی ای‌اف‌سی که به ریاست نایب‌رییس کنفدراسیون فوتبال آسیا چانگ مونگ‌گیو تشکیل جلسه داده بود، موافقت کرد که همه اعضای مرتبط باید با دولت‌های مرتبط با خود برای گرفتن اجازه ویژه سفر تیم‌ها و باشگاه‌ها صحبت کنند. ای‌اف‌سی همچنین از تصمیم کمیته مسابقات ای‌اف‌سی مبنی بر فرستادن هیات عالیرتبه به کشورهای مرتبط برای تلاش و بررسی موقعیت با فدراسیون‌ها و دولت‌ها و پیدا کردن راه‌حلی برای بازی‌هایی که به صورت معمول براساس بازی‌های رفت‌ و برگشت برگزار می‌شد، حمایت کرد.»
کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرد تصمیم دارد فرمت فعلی دیدارهای رفت و برگشت را بر اساس قوانین این رقابت‌ها، برای نمایندگان عربستان سعودی، امارات و قطر حفظ کند. منظور از حفظ فرمت فعلی، انجام بازی‌ها به صورت رفت‌ و برگشت است چراکه پیشنهادهایی درباره مجتمع برگزار کردن بازی‌ها یا انتقال تیم‌های غرب به شرق به کمیته اجرایی شده بود.

ابهام در ابهام
متن خبر کنفدراسیون فوتبال آسیا نکاتی دارد که می‌توان از آنها نتیجه‌گیری کرد. نکته اول؛ مشکلات میزبانی تیم‌های ایرانی و عربستانی همچنان درگیر رفتار سیاسی عربستانی‌ها خواهد بود. در ابتدای خبر نامی از ایران در میان کشورهایی که تصمیم به رعایت قوانین مسابقات برای آنها گرفته شده، نیست و انگار هم کمیته مسابقات و هم کمیته اجرایی ای‌‌اف‌‌سی تنها با اضافه شدن کشورهایی که بازی‌هایشان در زمین بی‌طرف برگزار شود، مخالفت کرده‌اند و حداقل اینکه در این بیانیه هرگز به صراحت از حل مشکل میان ایران و عربستان صحبتی به میان نیامده.
نکته دوم در این است که حتی درباره کشورهایی که از آنها نام برده شده هم کمیته اجرایی مسابقات فرستادن هیاتی عالیرتبه را تصویب کرده که نگرانی‌های این کشورها را برطرف کند و در واقع حل مشکل را منوط به تایید هیات عالیرتبه ای‌اف‌سی کرده است.
البته در پایان این بیانیه نیز ای‌اف‌سی از جمله «بازی‌هایی که به صورت معمول براساس بازی‌های رفت‌ و برگشت برگزار می‌شد» استفاده کرده است. در واقع تصویب ای‌اف‌سی مربوط به بازی‌هایی است که همین امسال هم به صورت رفت و برگشت برگزار شده و این جمله نیز درباره ایران مصداق پیدا نمی‌کند چه آنکه باشگاه‌های ایرانی دو سال است که بازی‌های خود را در کشورهای ثالث انجام می‌دهند.
اگرچه نام ایران در ابتدای متن نیامده اما در جملات پایانی ایران هم می‌تواند جزو کشورهایی که منظور عبارت «کشورهای مرتبط با این مساله» باشد و البته در این صورت هم فرستادن هیات‌هایی برای رفع مشکلات تصویب شده است و نه لغو تصمیم قبلی کنفدراسیون فوتبال آسیا که میزبانی را از تیم‌های ایرانی مقابل تیم‌های عربستانی گرفته. نکته قابل توجه این است که از فدراسیون‌ها خواسته شده اجازه ویژه سفر به کشورهای دیگر را بگیرند اما پیش از آن نامی از ایران نیست.

میزبانی به شرط موافقت دولت‌ها
کلیدی‌ترین بخش این بیانیه به ماجرای ورود دولت‌ها به حل این معضل باز می‌گردد چرا که بر طبق بیانیه صادره ای‌اف‌سی میزبانی کشورها از رقبا تنها در شرایطی میسر می‌شود که دولت‌ها مشکلات موجود سیاسی را حل کرده و مجوزها و ضمانت‌های لازم را ارائه دهند. آنچه کلید اصلی این ماجراست و با اشاره صریح ای‌اف‌سی به آن به نظر می‌رسد که کنفدراسیون فوتبال آسیا به نوعی از خود سلب مسوولیت کرده و حل این مناقشه کهنه را منوط به حل مشکلات سیاسی بین کشورهای درگیر نموده؛ آنچه با فضای فعلی به نظر بسیار دشوار می‌نماید.
با این حکم، عملا سفر تیم‌های ایرانی، عربستانی، قطری و اماراتی به کشورهای یکدیگر حالا منوط به موافقت دولت‌های این کشورها شده است. چیزی که قبلا هم وجود داشت. به‌عنوان مثال نمایندگان عربستان در موضوع سفر به ایران اعلام کرده بودند باتوجه به قوانین کشوری حق سفر به ایران را ندارند و بنابراین نمی‌توانند برای بازی در ایران خود را
آماده کنند.
در جلسه کمیته اجرایی این کنفدراسیون به ریاست چونگ مونگ جیو، نایب رییس کنفدراسیون، موافقت شد که همه اعضا کنفدراسیون که در این زمینه مشکل دارند، باید با دولت‌های متبوع خود در این زمینه مذاکره کرده و اجازه‌نامه ویژه برای برگزاری دیدارها را دریافت کنند. با این وصف و در صورت مقاومت دولت‌ها در برابر سفر نمایندگان این دیدار‌ها باز هم باید منتظر تصمیم بعدی ای‌اف‌سی بود.
جیانی اینفانتینو، رییس فیفا، که در جلسه حضور داشت نیز از برگزاری دیدارهای رفت و برگشت حمایت کرد و افزود که فوتبال و سیاست باید از هم جدا باشند.اصرار ای‌اف‌سی بر فینال رفت و برگشت
زمان و مکان فینال لیگ قهرمانان 2018 مشخص شد


ای‌اف‌سی زمان و مکان فینال لیگ قهرمانان فصل آینده را اعلام کرد. کنفدراسیون فوتبال آسیا در جلسه کمیته اجرایی و مسابقات درباره زمان و مکان برگزاری فینال سال آینده این مسابقات در فصل 2018 تصمیم گیری کرد. به این ترتیب فینال لیگ قهرمانان آسیا در سال 2018 روز 3 نوامبر(14 آبان) در زمین تیم برتر منطقه شرق آسیا و در تاریخ 10 نوامبر(21 آبان) در زمین تیم برتر منطقه غرب آسیا برگزار خواهد شد تا تکلیف قهرمان فصل آینده مسابقات مشخص شود. با این تصمیم فدراسیون فوتبال آسیا و برخلاف درخواست بسیاری از جمله عمر خریبین قهرمان فصل آینده نیز با برگزاری دو دیدار مشخص خواهد شد.

 

captcha
تازه ها
بیشتر