ورزش ایران / شناسه خبر: 76393 / تاریخ انتشار : 1396/9/7 14:44
|

فرصت توسعه با پایان عصر مشحون / بسکتبال ایران پوست می‌اندازد؟

بزرگترین مشکل دوران مشحون را باید در نگاه سنتی و قائم به فردش به مدیریت دانست که کوچکترین امور هم از فیلتر رییس می‌گذشت و همین مانع بزرگی در راه توسعه این ورزش پرطرفدار به ‌وجود آورده بود.

ایران ورزشی آنلاین / دوره ریاست محمود مشحون سرانجام به رغم میلش به پایان رسید و رییس قدیمی فدراسیون بسکتبال به دلیل اجرای قانون منع استفاده از بازنشستگان مجبور به کناره‌گیری از سمتی شد که علاقه بیش از اندازه‌ای به آن داشت.

درباره دوره ریاست مشحون نظرات متفاوت است و او موافقان سرسختی هم دارد، از جمله ستارگان سال‌های اخیر تیم ملی که بسکتبال را در دوره ریاست او شروع کردند و رده‌های ملی را یکی یکی پیمودند، ولی در سال‌های اخیر منتقدان او هم کم نبودند و ایرادهای زیادی به مدیریتش وارد می‌کردند. حضور پرشمار نامزدها در انتخابات اخیر ریاست فدراسیون نشان می‌داد که او نتوانسته بود با زمان پیش برود و نیازهای فعلی جامعه بسکتبال را برآورده کند.
بزرگترین مشکل دوران مشحون را باید در نگاه سنتی و قائم به فردش به مدیریت دانست که کوچکترین امور هم از فیلتر رییس می‌گذشت و همین مانع بزرگی در راه توسعه این ورزش پرطرفدار به ‌وجود آورده بود. مداخله او در جزییات لیگ، از برگزاری گرفته تا داوری و مسائل انضباطی همیشه به اعتراض باشگاه‌ها ختم می‌شد و در نهایت سرمایه‌گذاران زیادی را مجبور کرد قید فعالیت در بسکتبال را بزنند. اگر لیگ برتر بسکتبال در حال حاضر با تنها 9 تیم برگزار می‌شود که اکثرا نظامی یا زیرمجموعه وزارت نفت هستند، دلیلی جز این ندارد که فضای تنفس تیم‌هایی که با رییس به مشکل خوردند آنقدر محدود شد که ترجیح دادند دیگر هرگز در ساختمان قدیمی مجموعه ورزشی شهید کشوری آفتابی نشوند.
در این ساختمان رنگ و رو رفته که میزبان چند فدراسیون ورزشی دیگر هم هست، مهم‌ترین تصمیمات اخیر بسکتبال توسط مشحون و یارانش گرفته شد. در این سال‌ها بارها نیاز فدراسیون بسکتبال به یک بنای جدید و مهم‌تر از آن یک سالن بسکتبال مدرن در مرکز شهر که بتواند میزبان بازی‌های حساس باشد مطرح شد، ولی مشحون نتوانست گامی در این مسیر بردارد و مهم‌تر از آن سیاست دفعی‌اش اجازه جذب سرمایه‌های بیرونی را نداد.
اگر موفقیت‌های تیم ملی با درخشش نسل طلایی بسکتبال در دوره مشحون به دست آمده (درباره دلایل ظهور این نسل تحلیل‌های متفاوتی وجود دارد)، در عوض منتقدانش تاکید می‌‌کنند که فدراسیون او در توسعه زیرساخت‌ها به شدت ضعیف بوده و اصطلاحا آجری روی آجر نگذاشته. رابطه بد مشحون با رسانه‌ها دیگر نقطه تاریک مدیریت او است و بارها خبرنگاران منتقدش را بایکوت کرد.
کناره‌گیری اجباری مشحون فرصت درخشانی برای بسکتبال است که وارد عصر تازه‌ای شود و مدیریت مدرن و توسعه‌گرایی را که شایسته این ورزش جذاب و پرطرفدار است تجربه کند. تمام کسانی که در این سال‌ها منتقد فدراسیون بودند و از بسکتبال فاصله گرفتند، حالا فرصت دارند قدم به میدان بگذارند و دوران جدیدی بسازند. آینده این ورزش بستگی زیادی به این دارد که این خلا بزرگ به ‌وجود آمده چگونه پر شود؟ باید دید رییس جدید نگاه تازه‌ای دارد یا می‌خواهد مسیر مشحون را ادامه دهد؟

captcha
تازه ها
بیشتر