ورزش جهان / شناسه خبر: 76391 / تاریخ انتشار : 1396/9/7 11:32
|

لالیگا باید برای تکنولوژی آغوش باز کند

داور گل مسی مقابل والنسیا را تشخیص نداد تا یک بار دیگر لزوم استفاده از تکنولوژی توسط داوران لالیگا مطرح شود.

ایران ورزشی آنلاین / بن هیوارد / وقتش رسیده لالیگا با آغوش گرم از تکنولوژی خط دروازه استقبال کند. بارسلونا در بازی بسیار حساس با والنسیا از یک گل آشکار محروم شد و مجبور شد به یک امتیاز رضایت بدهد، در دیداری که اگر گل پذیرفته می‌شد ممکن بود پایان کاملا متفاوتی داشته باشد.

خاویر تباس رییس لیگ فوتبال حرفه‌ای اسپانیا (LFP) گفته این تکنولوژی خیلی گران است اما آیا در سال 2017 لیگی که از سوی بسیاری بهترین لیگ جهان است ممکن است پول کافی برای چنین کاری نداشته باشد؟ مطمئنا جواب منفی است.
لیگ اسپانیا تنها لیگ در میان پنج لیگ طراز اول اروپا است که از تکنولوژی استفاده نمی‌کند و اگرچه «کمک داور ویدئویی» یا همان VAR در فصل 2019-2018 معرفی می‌شود، حداقل در ابتدا شامل تکرار صحنه خط دروازه نمی‌شود.
بارسا با اختلاف چهار امتیازی نسبت به والنسیا به این دیدار آمد ضمن اینکه تیم ارنستو والورده قبل از بازی‌های این هفته 10 امتیاز بیشتر از رئال مادرید و اتلتیکومادرید داشت. والورده بهترین تیمش را به زمین فرستاد و توماس فرمالن به اجبار به جای جرارد پیکه محروم و خاویر ماسکرانوی مصدوم در قلب دفاع قرار گرفت. تیم میهمان برابر شاگردان مارسلینو که در این فصل شکست نخورده‌اند و تاثیرگذار بوده اند، کاملا مسلط بود.
کاتالان‌ها 438 پاس در 45 دقیقه اول دادند که در هیچ نیمه‌ای از لالیگای 2018-2017 سابقه نداشت و باید در دقیقه 30 با شوت لیونل مسی و اشتباه نتو یک گل به نامش ثبت می‌شد. کمک داور جای خوبی بود و باید صحنه را می‌دید همانطور که خیلی از هواداران و روزنامه‌نگاران حاضر در ورزشگاه دیدند.
تصاویر تلویزیونی نشان می‌داد توپ آشکارا از خط دروازه رد شده اما دستور به ادامه بازی داده شد و مسی و هم‌تیمی‌هایش مبهوت همین کار را کردند.
به هر حال، تکنولوژی عنصر تردید را از ذهن داوران از بین می‌برد. این روزها بازبینی یک صحنه چند ثانیه بیشتر طول نمی‌کشد و بازی را از حرکت نمی‌اندازد و این اتفاق باید هر چه سریعتر بیفتد.
والنسیا که از بازی‌های اروپایی معاف است و وسط هفته قبل مسابقه‌ای نداشت و در برد مقابل اسپانیول به سیمونه زازا، کارلوس سولر و گونسالو گوئدس استراحت داده بود، در نیمه دوم بهتر و سرحال‌تر بود و به وسیله رودریگو از میهمانش پیش افتاد. می‌توانست گل پیروزی باشد و این بی رحمی بزرگی در حق بارسا بود اما خوردی آلبا پاس عالی مسی را به گل مساوی برابر تیم سابقش تبدیل کرد و همین نتیجه فاصله چهار امتیازی والنسیا را حفظ کرد اما با توجه به برد رئال و اتلتیکو، این دو تیم به هشت امتیازی بارسلونا رسیده‌اند.
آلبا بعد از این بازی گفت: «وقتی توپ سه متر از خط دروازه عبور می‌کند، باید گل اعلام شود. حتی از وسط زمین هم مشخص بود که توپ رد شده. باورکردنی نیست. این اتفاق فصل قبل هم برای ما افتاد و شاید به خاطر همان بود که قهرمانی را از دست دادیم. اشتباه وحشتناکی بود.»
در واقع، شوت آلبا در فصل 2017-2016 مقابل بتیس بود که آشکارا از خط رد شد اما به نفع بارسا گل اعلام نشد و آن بازی یک بر یک تمام شد. در نهایت با سه امتیاز اختلاف نسبت به رئال مادرید قهرمانی لیگ را از دست دادند؛ این تصمیمات می‌تواند روی لیگ تاثیر بگذارد و وقتش رسیده لالیگا با آغوش باز از تکنولوژی استقبال کند تا عدالت حتی المقدور رعایت شود چیزی که در حال حاضر خیلی وجود ندارد.


مترجم: سیدعلی بلندنظر

 

captcha
تازه ها
بیشتر