یادداشت / شناسه خبر: 76371 / تاریخ انتشار : 1396/8/24 18:25
|

برای هموطن کاری کنیم / الگویی به نام علی دایی

سعید زاهدیان / او را با انگشت به فوتبالیست‌های امروزی نشان دهیم که در فضای مجازی غرق شده‌اند و گاهی فراموش می‌کنند که در ازای چیزی به نام شهرت که از مردم می‌گیرند، گاهی باید دین ادا کنند.

ایران ورزشی آنلاینسعید زاهدیان / علی دایی بی‌دلیل علی دایی نشده است؛ فارغ از گل‌های بی‌شمار و درخشش او در فوتبال ملی که خاطرات به یادماندنی و تاریخی در ذهن ما کاشته، رفتارهای او که بر گرفته از خصوصیات اخلاقی این ستاره بوده باعث شده تا پس از پایان دوران بازی هم دایی در کانون توجه باشد. فارغ از عصیان‌های گاه و بی‌گاه و مصاحبه‌های تند و تیز او که همواره مورد نقد بوده، باید نگاهی واقع بینانه به شخصیت این فوق ستاره داشته باشیم و ببینیم که چرا او متفاوت از هم‌نسلان خود به یک اسطوره تبدیل شده است.

یکشنبه شب زلزله‌ای مهیب و بزرگ غرب ایران را لرزاند و از صبح دوشنبه با انتشار تصاویر و فیلم‌های فراوان در تلویزیون و شبکه‌های اجتماعی، عمق فاجعه بیشتر احساس شد. اینجا بود که ذهن‌ها به سمت زلزله بویین زهرا رفت و یاد جهان پهلوان تختی در دل‌ها زنده شد. او که برای کمک به زلزله‌زدگان پیشقراول جمع‌آوری کمک از بازاریان و مردم شد. اعتبار و شهرت تختی باعث شد تا مردم بیشتر متوجه عمق فاجعه شوند و کنار تختی به کمک زلزله‌زده‌ها بشتابند. با گذشت سال‌ها از آن فاجعه، همچنان هرگاه زلزله یا بلایای طبیعی بزرگی رخ می‌دهد، ذهن‌ها سمت پهلوانان زمانه می‌رود که در این حوادث وسط گود بیایند و مردم را به صحنه بکشانند. پس از زلزله غرب کشور همه در انتظار اقدامات ورزشکاران بودند و از حضور خشک و خالی برخی ستاره‌ها در شبکه‌های اجتماعی گلایه می‌کردند که تنها به یک پیام همدردی قناعت کرده‌اند تا به یکباره موجی که رسانه‌ها ساخته بودند ستاره‌های ورزش را هوشیار کرد و به میدان کمک آورد.
در میان همه ورزشکارانی که به سهم خود نقشی در این اقدام انسان‌دوستانه داشتند، حرکت علی دایی بیشتر مورد توجه قرار گرفت. دایی در اینستاگرامش شماره حساب‌هایی اعلام کرد و متنی با این مضمون نوشت: «برای هموطن کاری کنیم.» دایی که چهره‌ای مقبول و محبوب در جامعه دارد، با این اقدام باعث شد تا کمک قابل توجهی از سوی مردمی که دل و قلب‌شان  با دیدن تصاویر زلزله به درد آمده بود، جمع شود. اعتماد عمومی به دایی نشان می‌دهد که یک ورزشکار فارغ از کارکرد ورزشی باید همواره از خود چهره‌ای ویژه بسازد. همان چیزی که نزد ورزشکاران امروزی کمتر دیده می‌شود و به همین دلیل جامعه اعتمادی که به علی دایی دارد را به خیلی‌های دیگر ندارد. همین اعتماد عمومی است که واژه «پهلوان» را برازنده یک ورزشکار می‌کند تا مثلا وقتی می‌خواهیم از ترکیب «پهلوان دایی» استفاده کنیم، دچار تردید و وسواس در خرج کردن این واژه نشویم.
دایی در ماجرای اخیر توانسته از نام و آوازه خود به خوبی برای کمک‌رسانی به زلزله‌زده‌ها استفاده کند و براساس شنیده‌های ما این چهره علاوه بر این اقدام خود، توانسته از برخی فروشگاه‌ها تخفیف 50درصدی برای خرید اقلام مورد نیاز بگیرد تا کمک جمع شده کارآیی دوچندانی پیدا کند. اینجاست که علی دایی را بیشتر از همیشه دوست داریم و به داشتن چنین چهره‌هایی افتخار می‌کنیم. چهره‌هایی که سوای کار ورزشی، مسوولیت اجتماعی خود را هرگز فراموش نمی‌کنند و فارغ از رنگبندی و جناح‌های سیاسی، همواره کنار مردم می‌ایستند و غم جامعه را غم خود می‌دانند.
علی دایی در زمان فوتبالش با گل‌هایی که به ثمر رسانده، با سختکوشی و تلاش خود به بالاترین سطوح ورزشی رسیده و افتخارات بی‌نظیری را به نام خود ثبت کرده. او در زمینه تحصیلات هم یک ورزشکار استثنایی بوده که امروز در مقطع دکتری تحصیل می‌کند و همه اینها می‌تواند از یک ورزشکار الگوی مناسبی برای جامعه بسازد-که البته ساخته است- اما رفتارهای جوانمردانه او نظیر آنچه این روزها درخصوص کمک رسانی به زلزله‌زده‌ها از دایی می‌بینیم باعث شده تا بیش از همیشه واژه «الگو» را برازنده دایی بدانیم و او را با انگشت به فوتبالیست‌های امروزی نشان دهیم که در فضای مجازی غرق شده‌اند و گاهی فراموش می‌کنند که در ازای چیزی به نام شهرت که از مردم می‌گیرند، گاهی دین بزرگی دارند که به موقع باید ادا کنند.
از علی دایی فقط ضربه به توپ، سختکوشی و موفقیت در زمین فوتبال را نباید یاد گرفت؛ او می‌تواند مربی خوبی برای بیرون از مستطیل سبز هم باشد.

captcha
تازه ها
بیشتر