فوتبال ایران / شناسه خبر: 76364 / تاریخ انتشار : 1396/8/22 17:40
|
شمارش معکوس برای بازگشت منتظری

شفر و کی‌روش در انتظار پژمان

حمیدرضا عرب / حضور منتظری در تیم ملی و ادامه حیاتش در ترکیب اصلی ملی پوشان اما منوط به بازی‌های زیبای این بازیکن در قلب دفاع استقلال است.

ایران ورزشی آنلاین / حمیدرضا عرب / شمارش معکوس برای بازگشت منتظری آغاز شده و این مدافع آخرین روزهای مصدومیت سخت خود از ناحیه کتف را پشت سر می‌گذارد. پژمان به زودی در تمرین‌های استقلال حاضر خواهد شد و از اقبال بلندی برای بازگشت دوباره به اردوی تیم ملی بهره خواهد برد. تیم ملی با کمبود بازیکن تخصصی در این پست مهم رو به رو است و استقلال هم از این نقیصه رنج می‌برد. بازگشت پژمان می‌تواند هم موجبات خوشحالی کارلوس کی‌روش را فراهم آورد و هم وینفرید شفر را. اگر به مصاحبه 10 روز پیش منتظری رجوع کنیم این بازیکن تا دو هفته دیگر به شرایط آرمانی خواهد رسید و مهیای حضور در میدان خواهد شد. منتظری خود نیز بی‌صبرانه برای بازگشت به ترکیب استقلال و تیم ملی انتظار می‌کشد...

پژمان منتظری در نخستین جلسه تمرین تیم ملی به دعوت کارلوس کی‌روش در تهران حضور داشت تا این پیام را به گوش‌مان برساند که سرمربی تیم ملی همچنان علاقه بسیاری به این مدافع بازیساز و سختکوش دارد و می‌خواهد او را در دایره مردان تیم ملی حفظ کند. در همان نخستین روزها، منتظری وقتی در تمرین تیم ملی دیده شد به سوال‌هایی درباره زمان بازگشتش اینگونه پاسخ داد: «3 تا 4 هفته دیگر زمان می‌برد تا به تمرینات گروهی بازگردم. همین زمان را تا به امروز طی کرده‌ام و شرایط خوب است. به زودی برمی‌گردم.» با استناد به حرف‌های منتظری که در تاریخ یازدهم آبان ماه در حین نخستین جلسه تمرین تیم ملی انجام شد، می‌توان اینطور نتیجه گرفت که این مدافع نهایتا تا دو هفته دیگر به طور کلی دوران مصدومیت از ناحیه کتف را سپری خواهد کرد و می‌تواند استقلال را در بازی‌های لیگ همراهی کند. تا آن زمان، استقلال قطعا دو بازی در لیگ انجام داده است اما به تدریج منتظری به شرایط مطلوب و ایده‌آل نزدیک خواهد شد که این خبری خوش برای وینفرید شفر و سرمربی تیم ملی است. بی شک از بازگشت منتظری به میدان بازی هم سرمربی استقلال سود خواهد برد و هم کارلوس کی‌روش.
در این ایام که پژمان، هم استقلال را از وجود خود محروم کرد و هم تیم ملی را، به ناچار مربیان دو تیم از روزبه چشمی در قلب خط دفاع استقلال و تیم ملی بهره گرفته‌اند. تصمیمی ناشی از فقدان مهره‌های کافی در این پست. گرچه چشمی کوشیده نقش آفرین اطمینان بخشی در پست جدید باشد و مسوولیت‌های خطیر بازی در این پست را به نحو احسن انجام دهد اما او اساسا از ویژگی‌های کافی برای بدل شدن به یک مدافع میانی مطمئن بی‌بهره است و بی‌شک نه تیم ملی از ادامه حضور این بازیکن در قلب دفاع سود خواهد برد و نه استقلال.
کارت‌های زردی که پی در پی چشمی در تیم باشگاهی و تیم ملی دریافت کرده و پنالتی‌های حساسی که به حریفان داده است تاییدی بوده بر ناکارآمدی صددرصدی این بازیکن در پست دفاع میانی. بنابراین بازگشت منتظری می‌تواند هم چشمی را به پست تخصصی خود در مرکز زمین سوق دهد و هم استقلال و تیم ملی را از داشتن مدافعی باهوش، بازیساز و کاربلد بهره مند سازد. منتظری بازیکنی است که اگر به خوبی دوران آماده‌سازی بدنی و ذهنی را طی کند، همچنان می‌تواند در فوتبال ایران حرف اول را در پست خود بزند. منتظری گرچه تا جام جهانی روسیه مرز 34 سالگی را هم رد خواهد کرد اما به گمان بسیاری از کارشناسان این سن اوج پختگی و تیزهوشی یک مدافع است و اگر پژمان در مسیر تمرین‌های صحیح و درست قرار بگیرد تردیدی نیست که در روسیه 2018 می‌تواند عصای دست تیم ملی باشد و حتی شاید به یکی از ستاره‌های فوتبال ایران در این رقابت‌ها بدل شود. تا آن زمان البته لازم است که مرد محجوب فوتبال ایران در استقلال بدرخشد و بازی‌هایی را به نمایش بگذارد که بار دیگر حس اعتماد صددرصدی میان او و سرمربی تیم ملی ایجاد شود. تردیدی نیست که وینفرید شفر به محض بازگشت منتظری او را در پست دفاع میانی قرار خواهد داد تا علاوه بر بهره‌گیری از این بازیکن در پست تخصصی، استقلال هم از داشتن چشمی در پست هافبک دفاعی که نقطه آرمانی برای این بازیکن محسوب می‌شود، محروم نشود. حضور منتظری در تیم ملی و ادامه حیاتش در ترکیب اصلی ملی پوشان اما منوط به بازی‌های زیبای این بازیکن در قلب دفاع استقلال است و پژمان نیز نباید هرگز از یاد ببرد که نمایش ایده‌آلش در ترکیب استقلال تا چه اندازه در بازگشتش به قلب دفاع تیم ملی تاثیر خواهد داشت.

 

زمان کافی برای آماده‌سازی دوباره منتظری

اگر 2 یا نهایت 3 هفته دیگر را زمان بازگشت پژمان منتظری به شرایط ایده‌آل تخمین بزنیم این بازیکن تا جام جهانی 2018 روسیه که اواخر خرداد ماه آغاز می‌شود شش ماه فرصت دارد. زمانی آرمانی که اگر منجر به مصدومیت‌های دوباره‌ای برای این مدافع نشود، برای رساندن او به آمادگی کامل کافی است. برخی تصور می‌کنند که منتظری به واسطه مصدومیتی که گریبانش را گرفته دیگر شانسی برای حضور در ترکیب تیم ملی ندارد اما حتی کی‌روش هم به حذف منتظری از تیم ملی فکر نکرده و بر این باور است که دوباره می‌تواند روی این مدافع حساب کند. بدون شک اگر از نگاه کارلوس کی‌روش این مدافع شرایط بازگشت به تیم ملی را نداشت هرگز به تمرین‌های تازه تیم ملی فراخوانده نمی‌شد.
کی‌روش حتی به طور دقیق مصدومیت منتظری را پیگیری می‌کند و با باشگاه استقلال نیز در تماس است تا روند درمانی این مدافع به خوبی طی شود. البته مسوولیت همه امور مربوط به بازگرداندن منتظری به شرایط ایده‌آل به عهده پزشکان تیم ملی است همانطور که کی‌روش پیش‌تر پزشکان تحت امرش را مامور آماده سازی امید ابراهیمی و وریا غفوری کرده بود.

 

کلیدواژه
پژمان منتظری
captcha
تازه ها
بیشتر