یادداشت / شناسه خبر: 76362 / تاریخ انتشار : 1396/8/22 16:48
|
نگاهی به پروژه فشار ای‌اف‌سی و واکنش فوتبال ایران

بدهی‌های بزرگ با کدام شعبده‌بازی پرداخت شد؟

فرشاد کاس‌نژاد / واکنش فوتبال ایران به الزامات ای‌اف‌سی باید واکنشی حرفه‌ای باشد. صداقت حرفه‌ای همان چیزی است که می‌تواند ساختار اقتصادی فوتبال ایران را اصلاح کند.

ایران ورزشی آنلاینفرشاد کاس‌نژاد / ماجرای پرداخت بدهی‌ها وقتی در فوتبال ایران معنا پیدا کرده که ای‌اف‌سی به یک تهدید بزرگ برای باشگاه‌های بی‌تعهد و بدهکار تبدیل شده است وگرنه باشگاه‌های ایرانی ملالی از بدهی‌های انباشته نداشتند و احکام کمیته انضباطی و استیناف هرگز آنها را مجبور به پرداخت بدهی‌ها نمی‌کرد. این یک عادت قدیمی در فوتبال ایران است؛ امضای قراردادهای گزاف و پرداخت نکردن. فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ نیز سالیان سال جز مماشات و ارائه مدارک و مستندات دروغین کاری نکردند. اینکه برای ای‌اف‌سی سندسازی کنند و سهمیه بیشتری در لیگ قهرمانان آسیا بگیرند به یک زیرکی و افتخار در فوتبال ایران تبدیل شده بود. در دوران ریاست کفاشیان و تاج بارها و بارها به این زیرکی‌ها اشاره می‌کردند.

خیل بازیکنان و مربیان طلبکار در فوتبال ایران نیز با بی‌تعهد بودن باشگاه‌ها سازگار شده بودند. آنها می‌دانستند که از مبلغ قراردادشان بخشی را دریافت می‌کنند و بخش دیگری هرگز پرداخت نخواهد شد. این بی‌نظمی مالی و این بی‌تعهد بودن باشگاه‌ها محصول فوتبالی بود که به فردای خود فکر نمی‌کرد و از انباشته شدن بدهی‌ها ترسی نداشت. مدیرانی مثل محمد رویانیان، علی فتح‌ا... زاده یا دیگران ابایی از بدهی‌های بزرگ نداشتند و آنچه اهمیت داشت مانورهای خبری و خریدهای گزاف بود. مدیران دیگر نیز کم و بیش راه و رسم‌شان همین بود. نمونه‌اش آخرین مدیران استقلال و پرسپولیس، طاهری و افتخاری که باشگاه را با پیش‌خور کردن درآمدها اداره می‌کنند. روشی که در آن از آینده‌نگری خبری نیست.
اما همیشه نمی‌توان این کج‌راهه را ادامه داد. برای ای‌اف‌سی به درستی متعهد بودن باشگاه‌ها به قراردادها اهمیت دارد. ای‌اف‌سی نمی‌خواهد فوتبال آسیا با باشگاه‌های ورشکسته پیش برود و این بهترین تصمیم است اما باشگاه‌های بدهکار در ایران طلبکاران را دشمن و بدخواه معرفی می‌کنند و در لفافه، هر طلبکاری را خواهان حذف استقلال، پرسپولیس یا هر تیم دیگری در آسیا می‌دانند. حتی خبر تهدید طلبکاران و احضار آنها نیز به گوش رسیده که اگر چنین باشد، رفتاری اخلاقی و حرفه‌ای نیست.
بسیاری از طلبکاران این ‌روزها پاسخ‌های سر بالا شنیده‌اند. نمونه‌اش صمد مرفاوی و جواد نکونام. مرفاوی که سال‌های سال حکم کمیته استیناف را علیه استقلال دریافت کرده، می‌گوید: «وقتی به باشگاه رفتم از من خواستند که ۶۰ درصد پولی را که ۶ سال است طلب‌ دارم، تخفیف بدهم که من این موضوع را قبول نکردم و حالا هم مجبور هستم از طریق ای‌اف‌سی اقدام کنم.» نکونام هم می‌گوید: «امیدوارم فدراسیون به قولش عمل کند و طلبم را بدهد وگرنه من هم کاری که نباید، انجام می‌دهم  چون حکم کمیته انضباطی را هم دارم و این حکم بر اساس اقرار و نامه رسمی خود باشگاه بوده و قطعی است. استقلالی‌ها کی با من تسویه کردند که خودم خبر ندارم؟ در فوتبال ایران وقتی سکوت کنی و چیزی نگویی، تصور می‌کنند زبان نداری.»
اظهارنظرهایی شبیه اینها تا بخواهید پیدا می‌شود و عجیب اینکه دیروز این خبر را خواندیم: «کمیته بدوی صدور مجوز حرفه‌ای باشگاه‌ها تشکیل جلسه داد و در پایان این جلسه سه باشگاه استقلال، پرسپولیس و تراکتورسازی مجوز گرفتند اما حضور نفت در لیگ قهرمانان آسیا منتفی و ذوب‌آهن جایگزین این تیم شد.»
چگونه با حضور این ‌همه طلبکار سه تیم دیگر به جز نفت مجوز حضور در آسیا را دریافت کرده‌اند؟ درباره باشگاه نفت وثوق‌ احمدی از فدراسیون فوتبال گفته: «با توجه به آنچه می‌بینیم، نفت تهران از لیگ قهرمانان آسیا حذف شده‌ است. افرادی از این باشگاه طلبکار هستند و شکایتی هم نکرده‌اند اما طبق مدارک و اسنادی که وجود دارد، این افراد از باشگاه‌ طلب دارند و باشگاه نیز برای تسویه حساب با آنها، هیچ کاری انجام نداده‌ است.» حالا باید پرسید که چگونه طلبکاران بدون شکایت حذف باشگاه نفت تهران را رقم زده‌اند اما طلبکارانی که شکایت کرده‌اند و حکم کمیته استیناف هم دارند، حذف تیم‌های دیگر را رقم نزده‌اند؟
زیرکی‌های عجیب و غریب از دل حرف‌هایی بیرون می‌زند که توفیقی از باشگاه استقلال به زبان می‌آورد: «در زمان مقرر اطلاعیه را دادیم و در آن اعلام کردیم هر فردی که طلبی دارد باید ثبت‌نام کند تا پرونده او مورد بررسی قرار بگیرد. طبق هماهنگی‌های انجام شده در فدراسیون فوتبال تضمین گذاشته‌ایم تا در صورتی که افراد طلب‌شان را ثابت کرده و رأی بگیرند، مستقیم از این تضمین برداشت کنند. پرونده مربیان و بازیکنان پیشین استقلال که با آنها توافق صورت گرفته، بسته شده و تعدادی از پرونده‌ها به کمیته تعیین وضعیت بازیکنان ارسال شده است تا در مورد آنها تصمیم‌گیری شود.»
بله، ماجرا از این قرار است. بازهم با روش‌هایی عجیب می‌خواهند بدهی‌ها را نپردازند و راهی پیدا کنند برای فرار از مخمصه‌ای که خود ساخته‌اند. جمله‌ای که بسیاری از طلبکاران این ‌روزها از باشگاه‌ها شنیده‌اند، پایان تمام بحث‌هاست، هم خنده‌دار است و هم قواره مدیریت را نشان می‌دهد. می‌گویند بخش زیادی از مطالبات را تخفیف بدهید و اگر همین مبلغ ناچیز را نگیرید پول‌ها تمام می‌شوند. بدهی‌های بزرگ باشگاه‌ها معلوم نیست با کدام شعبده‌بازی پرداخت شده است. فراموش نکنیم که فقط همین ۴ باشگاه در ایران بدهکار نیستند و بدهی‌های انباشته باشگاه‌های پرشماری را در لیگ‌های مختلف غرق کرده است. واکنش فوتبال ایران به الزامات ای‌اف‌سی باید واکنشی حرفه‌ای باشد. صداقت حرفه‌ای همان چیزی است که می‌تواند ساختار اقتصادی فوتبال ایران را اصلاح کند، حتی اگر منجر به لغو پروانه حرفه‌ای‌ بسیاری از باشگاه‌های بزرگ شود.

captcha
تازه ها
بیشتر