فوتبال ایران / شناسه خبر: 76360 / تاریخ انتشار : 1396/8/20 13:27
|

به بهانه بازی ایران - پاناما / در انتظار ملاقات درجه یک‌ها

سعید زاهدیان / در تمام این سال‌ها به دلیل پاره‌ای از مشکلات کلیشه‌ شده هرگز بازی تدارکاتی چشمگیری نداشته و به حریف‌های پایین‌تر از خودمان قانع شده‌ایم.

ایران ورزشی آنلاینسعید زاهدیان / در شبی که ایران با پاناما بازی کرد، سایر تیم‌های آسیایی در بازی‌های دوستانه خود مقابل کدام حریفان قرار گرفتند؟ با نگاهی به سایت فیفا، به سادگی می‌توان فهرست تمام بازی‌های دوستانه را دید. در شبی که ما در گراتس مقابل پاناما بازی کردیم، ژاپن در فرانسه پذیرای برزیل پرستاره بود؛ کره از کلمبیا در خانه‌اش میزبانی کرد و چین به مصاف صربستان رفت، آن هم در خانه خودش. دیشب هم عربستان در شهر ویزیو با پرتغال-قهرمان یورو که رونالدو را در ترکیب داشت- مسابقه داد. فارغ از نتایجی که به دست آمد، می‌خواهیم نگاهی به قدرت و اعتبار تیم‌هایی بیندازیم که با رقبای آسیایی ما بازی کرده‌اند. تقریبا تمام آسیایی‌ها حتی چین صعود نکرده به جام جهانی، با تیم‌های درجه یک دنیا بازی کردند.

تیم ملی ایران زودتر از تمام تیم‌های آسیایی صعود خود به جام جهانی را قطعی کرد و به همین دلیل زمان بیشتری نسبت به سایر تیم‌های آسیایی برای پیدا کردن حریف تدارکاتی داشت. مثلا عربستان که صعود مستقیم یا رفتن به پلی‌آف آنها تا بازی آخر مشخص نبود، نتوانست در مرحله قبلی بازی‌های دوستانه که ما با توگو و روسیه بازی کردیم، مسابقه‌ای هماهنگ کند چراکه ممکن بود آنها به جای استرالیا به پلی‌آف بروند اما ایران دو هفته مانده به پایان مقدماتی صعود خود را مسجل کرد و می‌توانست بازی‌های بهتری را برای آماده سازی در راه جام جهانی در نظر بگیرد.
نه اینکه پاناما حریف بدی برای ما باشد که اتفاقا بازی با یک تیم خوب از آمریکای شمالی برای تیم ملی ضروری بود و این مسابقه بی شک به ملی‌پوشان کمک بزرگی خواهد کرد اما بحث ما درخصوص سایر بازی‌های تدارکاتی است؛ تا اینجای کار تیم ملی تنها با روسیه به‌عنوان یکی از سرگروه‌های جام بازی کرده که آن مسابقه هم با رایزنی‌های خاصی هماهنگ شد. روسیه اگر میزبان جام جهانی نبود، حریف درجه اولی برای تیم ملی محسوب نمی‌شد. انتظار ما از بازی‌های دوستانه، قرار گرفتن مقابل تیم‌های بزرگ جهان است، اگر نگاهی به صعود از مرحله گروهی داریم.
بی تردید تیم ملی در جام جهانی با یکی از تیم‌های بزرگ و درجه یک-مثل آلمان، آرژانتین، فرانسه، برزیل، انگلیس و... - یا حتی تیم‌هایی مثل بلژیک و صربستان همگروه خواهد شد. تا اینجای کار تیم ملی برای مواجه شدن با دانه درشت‌های جام تمرین خاصی انجام نداده و تمام تمرکز خود را بر حریف‌های درجه سه و چهار گذاشته است. همه ما می‌دانیم که بازی با تیم‌های بزرگ علاوه بر هزینه سنگین، هماهنگی‌های از پیش تعیین شده می‌خواهد و به یکباره بازی با آنها ممکن نیست اما این نکته را هم درنظر بگیریم که آنها هم برای آماده‌سازی خود به حریفی با مشخصات ایران احتیاج دارند و اگر برنامه ریزی و مذاکرات خوبی بلافاصله پس از صعود آغاز می‌شد، این هفته به جای بازی با تیم ونزوئلا که به جام جهانی نرسیده، می‌توانستیم با یک تیم خوب مثل آلمان و انگلیس و فرانسه نه، بلکه با همین صربستان یا بلژیک و لهستان بازی کنیم که سطحی به مراتب بالاتر از ونزوئلا و توگو دارند. ما برای بهتر آماده شدن در راه جام جهانی باید سراغ تیم‌های درجه یک آفریقا برویم و تیم‌هایی مثل کامرون، نیجریه، ساحل عاج، مراکش و غنا می‌توانند گزینه‌های ما باشند اما در تمام این سال‌ها به دلیل پاره‌ای از مشکلات کلیشه‌ای شده هرگز بازی تدارکاتی چشمگیری نداشته و به حریف‌های پایین‌تر از خودمان قانع شده‌ایم.
تا شروع جام جهانی زمان زیادی هست و از حالا می‌توان بازی‌های بهتری فراهم کرد، البته به شرطی که از مشکلات کلیشه‌ای عبور کنیم و همانطور که برای رسیدن به جام جهانی و حضور درجمع 32 تیم برتر دنیا، انگیزه و کوششی مضاعف داشتیم، برای بازی‌های بزرگ هم با همین میل و انگیزه پیش برویم.
 

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر