فوتبال ایران / شناسه خبر: 76358 / تاریخ انتشار : 1396/8/20 09:45
|
بدون 6 بازیکن کلیدی و استفاده از 9 بازیکن کم تجربه

این پاناما آن پاناما نبود

امیر اسدی / آنها چند روز بعد با ولز بازی دارند و شاید سرمربی پاناما می‌خواست ترکیب اصلی اش را در آن بازی محک بزند.

ایران ورزشی آنلاینامیر اسدی / ماهیت بازی‌های تدارکاتی مشخص است. محک بازیکنان، سنجش میزان آمادگی آنها و انتخاب ترکیب اصلی. یک مربی وقتی می‌تواند به همه این موارد دست یابد که تیم حریف قدرتمند باشد و نه دست و پا بسته. پاناما اما خصوصیات یک تیم قدرتمند را نداشت. بدون قریب به اتفاق بازیکنان اصلی و کلیدی‌اش پا به زمین گذاشت و هرنان داریو گومز بیشتر از بازیکنانی استفاده کرد که در مقدماتی جام جهانی کمتر در ترکیب اصلی قرار می‌گرفتند.

به ترکیب آخرین بازی پاناما در مقدماتی جام جهانی نگاه کنید. این تیم توانست کاستاریکا را 2 بر یک شکست بدهد و به جام جهانی صعود کند: جیمی پندو، آنیبال گودوی، آدولفو ماچادو، آلبرتو کوئینترو، بلاس پرز، ادگار باسناس (51 لوئیس تجادا)، فیدل اسکوبار، گابریل گومز (60 آرماندو کوپر)، گابریل تورس (78 آبدیل آرویو)، لوئیس اووالی، رومن تورس. مقابل کاستاریکا، خوزه کالدرون، اریک دیویس، فیلیپ بالوی، خوزه گونزالز، خوان کارلوس وارگاس، ریکاردو بوئیتراگو و روبرتو نورسه روی نیمکت نشستند و فرصت بازی پیدا نکردند.
این ترکیب پاناما در مهم‌ترین بازی تاریخش بود. دیداری که این تیم را به جام جهانی 2018 رساند. حالا این ترکیب را با تیمی که هرنان داریو گومز مقابل ایران به زمین فرستاد مقایسه کنید: خوزه کالدرون، روبرتو چن، خوان کارلوس وارگاس (46- فیدل اسکوبار)، لسلی هرالدس، اریک دیویس، مانوئل وارگاس، مارکوس سانچز(36- میشل موریلو)، خوسیل نونس (46- اسماعیل دیاز)، آرماندو کوپر، ریکاردو آویلا(81- آلفردو استفانس)، گابریل تورس.
جیمی پندو، بلاس پرز، ریکاردو بوئیتراگو، خوزه گونزالز، لوئیس اووالی و فیلیپ بالوی بازیکنان ذخیره پاناما مقابل ایران بودند که مجوز حضور در زمین را از سوی کادر فنی به دست نیاوردند. مقایسه این دو ترکیب نشان می‌دهد پاناما با تیم دوم خود مقابل ایران بازی کرده و گومز بیشتر به بازیکنان جوان فرصت عرض اندام داده. بازیکنانی که خیلی از آنها در مقدماتی جام جهانی، حتی یک دقیقه هم بازی نکرده‌اند.
پاناما مقابل ایران، 6 بازیکن کلیدی و موثر خود را اصلا در اردو نداشت چه برسد به زمین. بازیکنانی که هر یک در پست خود درخشیدند تا از دلایل صعود پاناما به جام جهانی باشند. به آمار این 6 بازیکن در مقدماتی جام جهانی دقت کنید: آنیبال گودوی (14 بازی، 1091 دقیقه)، آدولفو ماچادو (12 بازی، 1065 دقیقه)، آلبرتو کوئینترو (15 بازی، 1212 دقیقه)، ادگار باسناس (11 بازی، 664 دقیقه)، گابریل گومز (14 بازی، 1103 دقیقه)، رومن تورس (9 بازی، 800 دقیقه).
نام این 6 بازیکن موثر، حتی در فهرست بازیکنان ذخیره پاناما هم نبود. این 6 بازیکن، نقشی اساسی در موفقیت پاناما در آخرین بازی‌اش در مقدماتی جام جهانی مقابل کاستاریکا ایفا کردند و جملگی عصای دست گومز بودند. جای این 6 بازیکن اما سرمربی پاناما از بازیکنانی استفاده کرد که در مقدماتی جام جهانی کمتر به میدان رفته‌اند.
اسامی بازیکنان جدید پاناما مقابل ایران را هم بررسی می‌کنیم البته خیلی ریز و با ذکر آمارشان در مقدماتی جام جهانی. مانوئل وارگاس (یک بازی، 49 دقیقه)، لسلی هرالدس (بدون بازی)، ریکاردو آویلا (بدون بازی)، روبرتو چن (2 بازی، 57 دقیقه)، خوسیل نونس (بدون بازی)، مارکوس سانچز (بدون بازی)، اسماعیل دیاز (2 بازی، 96 دقیقه)، آلفردو استفانس (2 بازی، 56 دقیقه)، میشل موریلو (5 بازی، 375 دقیقه).
مقایسه این دو ترکیب نشان می‌دهد پاناما با بازیکنان ذخیره خود مقابل ایران بازی کرده و انبوهی از مهره‌های کلیدی خود را یا روی نیمکت نشانده و یا اصلا به اردو دعوت نکرده. گابریل تورس تنها بازیکن پاناما مقابل ایران بود که برابر کاستاریکا در ترکیب اصلی قرار داشت و یکی از گل‌های این تیم را به ثمر رساند. همان مهاجمی که توانست از روی نقطه پنالتی دروازه علیرضا بیرانوند را نیز باز کند.
به جز تورس، فیدل اسکوبار و آرماندو کوپر که مقابل کاستاریکا به‌عنوان بازیکن جایگزین وارد زمین شدند، در ترکیب اصلی پاناما مقابل ایران حضور داشتند. یعنی روی هم 3 بازیکن پاناما، هم مقابل کاستاریکا بازی کردند و هم ایران. اتفاقی که نمی‌تواند برای ایران خوشایند باشد؛ برای تیمی که خود را آماده حضوری موفق در جام جهانی می‌کند.
این پاناما حریف قدرتمندی برای ایران محسوب نمی‌شد؛ برای تیمی که این روزها همه درباره موفقیتش در جام جهانی صحبت می‌کنند و صعود آن به مرحله دوم. پاناما اگر بازیکنان اصلی‌اش را در اختیار داشت، قطعا محک مناسبی برای ایران به شمار می‌رفت اما با این شرایط و این بازیکنان چنگی به دل نزد. بخصوص که ایران خیلی از بازیکنان اصلی‌اش را در اختیار داشت و تلاش می‌کرد از این بازی نهایت استفاده را ببرد؛ هم از نظر نتیجه و هم سنجش توانایی بازیکنان. کی‌روش به هدف اول رسید اما به دومی نه. .

 

captcha
تازه ها
بیشتر