فوتبال ایران / شناسه خبر: 76353 / تاریخ انتشار : 1396/8/17 20:29
|

درباره پخش نامنظم مسابقات خارجی / رقابت یک سایت با تلویزیون به ضرر بینندگان

شروع کار سایت‌های پخش اینترنتی مسابقات و اخلال در پخش تلویزیونی آنها سوءظن‌هایی به‌وجود آورده که این دو اتفاق ممکن است با هم مرتبط باشند.

ایران ورزشی آنلاین / پخش مسابقات خارجی از شبکه سه و ورزش این روزها با اعتراضات زیادی روبه‌روست. این دو شبکه سراسری وظیفه پخش رقابت‌های ورزشی را به عهده دارند و در سال‌های گذشته اکثر مسابقات مهم را پوشش می‌دادند، ولی با شروع فصل جدید فوتبال اروپا این رویه تغییر کرده و طرفداران فوتبال در حسرت تماشای بازی‌های زیادی ماندند.

توجیه پخش نشدن مسابقات معمولا اشکالات فنی است و بارها گفته شده که تلویزیون نتوانسته‌ خط بازی را دریافت کند. برای پخش مسابقات نیاز به پیدا کردن خط «کلین» (تصویری که لوگوی هیچ شبکه‌ای را نداشته باشد، بدون صدای گزارشگر باشد و صدای امبیانس ورزشگاه را داشته باشد) است و به همین خاطر گاهی مسابقاتی که در کنداکتور قرار گرفته و همه منتظر تماشای آن هستند، پخش نمی‌شوند. با این حال به نظر می‌رسد این تمام ماجرا نیست.
در شروع فصل جدید سایت‌ها و اپلیکیشن‌هایی راه‌اندازی شد که با تبلیغات وسیعی از پخش مسابقات ورزشی خبر دادند. مسابقات ورزشی سال‌هاست که از سایت‌های اینترنتی پخش می‌شود و با بالا رفتن سرعت اینترنت امکان آن در ایران هم فراهم شده. همزمانی شروع کار این سایت‌ها و اخلال در پخش مسابقات ورزشی سوءظن‌هایی به‌وجود آورد که این دو اتفاق ممکن است با هم مرتبط باشند. بینندگان توضیحات فنی بابت پخش نشدن مسابقات را قبول نداشتند و در شبکه‌های اجتماعی واکنش‌‌های تندی به این رویه نشان دادند.
راه‌اندازی این سایت‌ها اتفاق خوبی است، به شرطی که مکمل شبکه‌های تلویزیونی باشد. تماشای مسابقات با این روش بدون هزینه نیست و ممکن است همه شرایط استفاده از آن را نداشته باشند، در حالی که شبکه‌های تلویزیونی در ایران رایگان است و همه امکان دسترسی به آنها را دارند. مورد مهم دیگر این است که شرایط فعالیت برای تمام سایت‌ها یکسان باشد و رقابت عادلانه‌ای برقرار شود، ولی یکی از این سایت‌ها با استفاده از رابطه‌هایی که دارد توانسته یکه‌تاز میدان شود.
این سایت قرار بود مسابقات را با لوگوی شبکه سه و ورزش پخش کند، ولی پس از مدتی نه به‌عنوان بازوی کمکی که به‌عنوان رقیب و جایگزین شبکه‌های تلویزیونی مطرح شد. پخش مسابقات از تلویزیون کمتر شد و به جای آن در کنداکتور این سایت قرار گرفت. توضیح شبکه‌ها این بود که خط کلین بازی دریافت نشده، ولی همین مسابقه با خط کلین از این سایت پخش می‌شد که نشان می‌داد تنها یک توجیه است و مسابقه عامدانه از کنداکتور حذف شده.
در هفته‌های اول لیگ برتر انگلیس تعدادی از مسابقات حساس پخش نشد و مسابقات لیگ ایتالیا مدت‌هاست که از کنداکتور تلویزیون حذف شده. در پی افزایش اعتراضات بینندگان پخش فوتبال‌های انگلیس به روال قبلی برگشت، ولی همچنان خبری از مسابقات لیگ ایتالیا نیست. گران بودن حق پخش سری A مهم‌ترین دلیل پخش نشدن این مسابقات اعلام شده، ولی شنیده می‌شود که این فقط یک توجیه است و با رقم پایینی امکان خرید خط و پخش این مسابقات وجود دارد.
نمونه‌هایی از این دست کم نیستند. مسابقات NBA هم که در سال‌های گذشته به طور منظم از شبکه ورزش پخش می‌شد و با استقبال زیادی روبه‌رو شده بود، این فصل کمتر پخش می‌شود، در عوض این سایت پوشش کاملی از این مسابقات دارد. مسابقه حساس آرژانتین و ونزوئلا در مقدماتی جام جهانی که برای یاران مسی حکم مرگ و زندگی داشت هم از تلویزیون پخش نشد و این سایت با پخش آن توانست بینندگان را به سمت خودش جذب کند. این در حالی است که مسابقات آرژانتین و برزیل که در ایران طرفداران زیادی دارد با وجود اختلاف ساعت زیاد معمولا به طور زنده پخش می‌‌شد.
این سایت که کنداکتورش هر هفته پرتر می‌شود و توانسته مخاطبان زیادی جذب کند، گفته می‌شود با یکی از مدیران تلویزیون مرتبط است و او نه تنها توانسته روی پخش مسابقات از شبکه‌های تخصصی ورزش تاثیر بگذارد که با استفاده از روابط خط مسابقات را دریافت می‌کند و در این عرصه توانسته یکه‌تاز شود. لازم به توضیح نیست که افزایش بازدید ارتباط مستقیمی با جذب آگهی دارد و این سایت می‌تواند با بالا رفتن رتبه‌اش در فهرست سایت‌های پربیننده درآمد خوبی کسب کند. از طرف دیگر شنیده می‌شود برنامه بعدی این سایت دریافت پول بابت تماشای هر بازی است و کاربران در آینده باید بابت هر برنامه رقمی را واریز کنند.

captcha
تازه ها
بیشتر