فوتبال ایران / شناسه خبر: 76345 / تاریخ انتشار : 1396/8/15 15:40
|

گزارش رادیویی، شبیه گزارش تلویزیونی

آرمن ساروخانیان / در ورزشگاه‌های مدرن اروپا تماشاگران نابینا جایگاه مجزایی دارند و هدفون‌هایی وجود دارد که گزارش ویژه‌ای برای این گروه پخش می‌کند. در گزارش رادیویی هم باید همین پیش‌فرض رعایت شود.

ایران ورزشی آنلاینآرمن ساروخانیان / برای همه اتفاق افتاده که در زمان مسابقات مهم فوتبال به تلویزیون دسترسی نداشته باشند و تصمیم بگیرند در ماشین یا محل کار به گزارش رادیویی گوش بدهند. رادیو ورزش چند سالی است که مسابقات مهم داخلی و بین‌المللی فوتبال و تورنمنت‌های مهم غیر فوتبالی را به طور زنده پوشش می‌دهد.

گزارش رادیویی هیچ‌وقت جای گزارش تلویزیونی را نمی‌گیرد ولی رعایت چند نکته می‌تواند به جذابیت این گزارش کمک کند و شنونده را به فضای ورزشگاه ببرد، با این حال گویندگان رادیو کمتر آنها را رعایت می‌کنند تا با وجود زحمات‌شان گزارش‌ها به جان شنونده ننشیند و ریتم خسته‌کننده‌ای پیدا کند.
گزارش شنبه شب بازی بارسلونا و سویا یکی از این گزارش‌ها بود که شنونده به جز ترکیب دو تیم و نتیجه بازی نمی‌توانست اطلاعات مهم دیگری به دست آورد. در غیاب تصویر که بخش زیادی از بار جذابیت گزارش تلویزیونی را به عهده دارد، استفاده مناسب از ظرفیت‌های صدا و کلمات می‌تواند تا حدودی جای تصویر را پر کند.
صدای امبیانس ورزشگاه نقش زیادی در جذابیت گزارش رادیویی دارد و حس حضور در ورزشگاه را تا حدی به شنونده منتقل می‌کند. هیجان بازی و تماشاگران هم ناخودآگاه به گزارشگری که در ورزشگاه است منتقل می‌شود و روی تن و قدرت صدایش تاثیر می‌گذارد. بهترین مثال در این مورد کشتی حسن یزدانی در فینال المپیک است که گزارش صدرالدین کاظمی به دل نشست و در کانال‌های تلگرامی بارها بازنشر ‌شد. البته می‌دانیم امکان حضور گزارشگران رادیو در ورزشگاه‌ها همیشه وجود ندارد.
فضاسازی گزارشگر نکته دیگری است که می‌تواند خلا تصویر را تا حدودی پر کند. جملات توصیفی که درباره جریان بازی و گردش توپ و عملکرد بازیکنان و تیم‌ها باشد، شنونده را با فضای بازی آشنا می‌کند. در گزارش‌ بازی بارسلونا و سویا، گوینده بارها به رد و بدل شدن پاس بین مسی و سوارز اشاره کرد. شاید ارائه چنین اطلاعاتی برای گزارش تلویزیونی مناسب باشد، ولی برای شنونده‌ای که تصویر بازی را نمی‌بیند هیچ کمکی به شناختن فضای بازی نمی‌کند. در این گزارش و عموما گزارش‌های رادیویی فوتبال به موقعیت توپ و جریان بازی اشاره‌ای نمی‌شود و اشاره به اینکه یک بازیکن به بازیکن دیگر پاس می‌دهد توصیفی از فضای کلی بازی ندارد و تصویر دقیقی از بازی ارائه نمی‌دهد.
گزارشگر این بازی همچنین یک بار برای حملات بارسا از کلمه «تماشایی» استفاده کرد. صفت تماشایی برای حملات یک تیم فوتبال نمی‌تواند اطلاعات تکمیلی و دقیقی بدهد و کمکی به شناخت فضای بازی نمی‌کند. اصولا دایره واژگان یک گزارشگر رادیویی باید وسیع‌تر و متفاوت با یک گزارشگر تلویزیونی باشد، ولی این موارد در گزارش‌های رادیویی معمولا در نظر گرفته نمی‌شود و جملات و ترکیب آنها تقریبا همان چیزی است که در تلویزیون می‌شنوید.
در ورزشگاه‌های مدرن اروپا تماشاگران نابینا جایگاه مجزایی دارند و هدفون‌هایی وجود دارد که گزارش ویژه‌ای برای این گروه پخش می‌کند. در گزارش رادیویی هم باید همین پیش‌فرض رعایت شود و شنونده اگر چشمانش را می‌بندد، خودش را در ورزشگاه احساس کند.

 

captcha
تازه ها
بیشتر