یادداشت / شناسه خبر: 76340 / تاریخ انتشار : 1396/8/14 13:05
|

اختلافات مخرب برای تصویر فوتبال و تیم ملی

آرمن ساروخانیان / ضعف در اطلاع‌رسانی و روابط عمومی یکی از مشکلات اساسی این روزهای فدراسیون فوتبال است و متاسفانه هیچ تلاشی برای رفع آن دیده نمی‌شود.

ایران ورزشی آنلاینآرمن ساروخانیان / کی‌روش از رییس کمیته انضباطی حقوقش را طلب می‌کند. تاج پاسخ می‌دهد که حقوق سرمربی تنها سه روز عقب افتاده. کی‌روش دوباره مصاحبه می‌کند و می‌گوید نارضایتی‌اش بابت ضعف امکانات است نه حقوق. همین اختلاف پیش‌پا‌افتاده تیتر اصلی روزنامه‌های ورزشی شنبه بود. رسانه‌ها تلاش می‌کنند اطلاعات بیشتری به دست آورند و پشت پرده را بدانند.

این نخستین درگیری لفظی کی‌روش با مسوولان فدراسیون نبود و آخری هم نیست. این بار خودش آتش‌بیار معرکه شده و خوشبختانه نمی‌تواند رسانه‌ها را به جوسازی متهم کند. برخی معتقدند اختلافات کی‌روش و فدراسیون جنگ زرگری است، ولی این بار مشکل بین آنها تاحدودی جدی به نظر می‌رسد، ولی چه تظاهر به اختلاف باشد چه اختلاف واقعی، حکایت از یک مشکل اساسی در فوتبال ایران دارد.
ضعف در اطلاع‌رسانی و روابط عمومی یکی از مشکلات اساسی این روزهای فدراسیون فوتبال است و متاسفانه هیچ تلاشی برای رفع آن دیده نمی‌شود. کی‌روش مدتی است کانال‌های ارتباطی فدراسیون را به رسمیت نمی‌شناسد و اکثرا موضعش را از طریق صفحات شخصی‌اش منتشر می‌کند. فدراسیون هم این روزها روابط عمومی ندارد و در گذشته هم نتوانسته بود کانال مطمئنی برای انتقال اخبار تیم ملی به‌وجود آورد.
بیشتر سوءتفاهمات و تنش‌هایی که اطراف تیم ملی وجود دارد و بازیکنان و مربیان باشگاهی و مدیران را هم درگیر می‌کند ناشی از همین اطلاع‌رسانی غیرحرفه‌ای است. این بلبشو نه در شأن یکی از تیم‌های صعودکرده به جام جهانی و تیم 34 رده‌بندی فیفاست نه در شأن کی‌روش پرسابقه. نتیجه این اخبار ضد و نقیض و تکذیب‌های پی در پی حس بی‌اعتمادی به تیم ملی است و نه فدراسیون، نه کی‌روش در این ماجرا برنده نخواهند بود. تیم ملی بی‌تردید مشکلاتی دارد و برای موفقیت در جام جهانی باید نیازهایش برطرف شود، ولی این سبک برخورد با مشکلات گره‌گشا نیست و اثر تخریبی‌اش می‌تواند خیلی بیشتر باشد.
اگر هم پیش‌فرض آن عده را در نظر بگیریم که بخش زیادی از این اختلاف جنگ زرگری است، باز هم دود آن قبل از همه به چشم فوتبال ایران می‌رود. شروع هفته‌ای که مسابقات لیگ تعطیل شده و قرار است به اخبار تیم ملی اختصاص یابد، تیتر اصلی روزنامه‌ها اختلاف مسوولان ارشد فدراسیون و سرمربی تیم ملی است و مردم به جای شنیدن اخبار تیم ملی و وضعیت بازیکنان تازه‌وارد و برنامه‌های جدید کی‌روش باید مصاحبه‌های تند و جنجالی را بخوانند. موج منفی که از تیم ملی به سوی مردم می‌رسد قطعا آنها را از فوتبال دلزده می‌کند. هرقدر تیم ملی خوب نتیجه بگیرد و بازی‌هایش جذاب باشد، نمی‌تواند از تصویر بدی که این دعواها می‌سازد جلوگیری کند و مردم هرقدر به کی‌روش و تیمش علاقه داشته باشند، نمی‌توانند این بحث‌های سطحی را فراموش کنند.
کی‌روش که می‌خواهد تمرینات و سبک کارش الگوی باشگاه‌های ایرانی باشد، باید در مراقبت از چهره خودش و تیمش هم بکوشد. طرفداران فوتبال سال‌هاست که از اختلافات مشابه در فوتبال باشگاهی به ستوه آمده‌اند و حالا دارند فرم تازه‌ای از این تنش‌ها را در تیم ملی هم می‌بینند. با این وضعیت انتظار برای پر شدن سکوهای ورزشگاه‌ها بیهوده است و نباید از فراری شدن مردم از فوتبال خیلی تعجب کرد.
 

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر