فوتبال ایران / شناسه خبر: 76330 / تاریخ انتشار : 1396/8/13 20:48
|

رسانه‌ها، شورای حل اختلاف کی‌روش با فدراسیون فوتبال

حمیدرضا عرب / اگر مطالبه‌ای دارد از فدراسیون فوتبال وقت بگیرد و خواسته‌هایش را در نشست‌های مشترک مطرح کند نه اینکه رسانه‌ها بدل به محلی برای حل اختلاف‌های او با فدراسیون فوتبال شوند.

ایران ورزشی آنلاینحمیدرضا عرب / همه مشکلات کارلوس کی‌روش با فدراسیون فوتبال از طریق رسانه‌ها مطرح می‌شود و سرمربی تیم ملی بی آنکه نشستی با تصمیم‌گیران فدراسیون فوتبال برگزار و مطالبات خود را بیان کند، درخواست‌های خود که غالبا مالی است را از طریق رسانه‌ها بیان می‌کند. این رفتار عینا نادیده گرفتن سلسله مراتب است و سرمربی تیم ملی که خود همواره به برقراری و حفظ نظم و انضباط درون تیمی تاکید داشته باید در مواجهه با بالادستی‌ها رویه احترام متقابل را رعایت و از رفتارهای احساسی دوری کند و به انضباط درون سازمانی فدراسیون فوتبال احترام بگذارد.

بدون شک فدراسیون فوتبال نیز موظف است به تعهداتش عمل کند و اینکه حقوق کی‌روش دیرتر از موعد مقرر پرداخت می‌شود، زیبنده فدراسیون مهدی تاج نیست اما به راه انداختن چنین فضایی از سوی سرمربی تیم ملی نیز نمی‌تواند راه حل مناسبی برای رسیدن به مطالبات باشد.
کی‌روش در تمام طول دوران مربیگری در تیم ملی فوتبال ایران هیچ‌گاه اجازه نداده بازیکنانش فراتر از دایره اختیارات عمل کنند و هر بازیکنی را که برخلاف میل و نظر او عمل می‌کرد بی‌اغماض از تیم ملی کنار گذاشته است. این رویه در حقیقت یکی از رموز موفقیت تیم ملی در سال‌های اخیر بوده که با حمایت عمومی نیز مواجه شده و همگان تصمیم‌های سرمربی تیم ملی را در مقابل بازیکنان بی‌نظم ستوده‌اند.
حال همان مربی که محیط منظمی را در تیم ملی ساخته و اجازه نداده هیچ یک از افراد زیرمجموعه‌اش، حتی همکارانش در حوزه فنی از حیطه اختیارات فراتر بروند و به او اعتراض کنند، بارها علیه تصمیم‌گیران فدراسیون فوتبال که به لحاظ چارت سازمانی جایگاهی بالاتر دارند، موضع گرفته است. رفتاری که کی‌روش با عوامل و مسوولان فدراسیون فوتبال دارد را اگر یکی از زیرمجموعه‌هایش با خودش داشت، بی‌شک با برخوردی تند مواجه می‌شد و سر از لیست سیاه و ناکجا‌آباد در می‌آورد اما کی‌روش با وجود انتقادهای بسیاری که به هر بهانه‌ای روانه فدراسیون فوتبال کرده از جریمه شدن یا برخوردهای انضباطی مصون مانده و همیشه در مقابلش جانب احتیاط رعایت شده است. دلیل اینکه فدراسیون فوتبال می‌کوشد با کی‌روش وارد چالش نشود احتمالا به موقعیت اجتماعی این مربی میان فوتبال‌دوستان ارتباط دارد و تردیدی نیست اگر کی‌روش جایگاه کنونی را در میان فوتبال‌دوستان ایرانی نداشت هیچ‌گاه به خود اجازه نمی‌داد که علیه یکی از روسای کمیته‌های مهم فدراسیون فوتبال اینگونه موضع‌گیری کند و او را به چالش بکشد.
رفتاری که کی‌روش با اسماعیل حسن‌زاده، رییس کمیته انضباطی  فدراسیون فوتبال داشت با هر ادله‌ای قابل توجیه نیست و سرمربی تیم ملی باید از تکرار و ادامه چنین رفتارهایی که شأن و شخصیت بزرگش را زیر سوال می‌برد، دوری کند. کی‌روش به‌عنوان یکی از مربیان موفق فوتبال ایران که تصمیم‌های درستی اتخاذ می‌کند، در جامعه شناخته می‌شود و حتی مربیان ایرانی مساعی بسیاری در الگوبرداری از روش‌های او داشته‌اند اما این قبیل ترفند‌ها هرگز نمی‌تواند منجر به حفظ جایگاه کی‌روش شود و سرمربی تیم ملی باید راه و روش معقولانه‌تری را در مواجهه با مشکلات در پیش بگیرد و اگر هم مطالبه‌ای دارد از فدراسیون فوتبال وقت بگیرد و خواسته‌هایش را در نشست‌های مشترک مطرح کند نه اینکه رسانه‌ها بدل به محلی برای حل اختلاف‌های او با فدراسیون فوتبال شوند.
 

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر