یادداشت / شناسه خبر: 76310 / تاریخ انتشار : 1396/8/6 14:49
|

راه‌های شفر برای ترمیم / سایه‌روشن‌های یک باخت خفیف

آرمن ساروخانیان / استقلال هر چند شهرآورد را دست خالی ترک کرد، ولی نمایش تیم توانست هواداران را راضی کند و آنها باور دارند که شفر به مرور زمان می‌تواند تیمی موفق و جذاب بسازد.

ایران ورزشی آنلاین / آرمن ساروخانیان / لحظاتی بعد از سوت پایان بازی، وقتی شفر برای دلداری دادن به بازیکنانش به درون زمین رفت، صدای تشویق تماشاگران آبی هم آرام آرام اوج گرفت و سکوهای جنوبی ورزشگاه یکصدا نام استقلال را فریاد می‌زدند. رفتار آنها بر خلاف رویه شهرآورد‌های شکست‌ خورده قبلی بود که یا قبل از سوت پایان سکوها را ترک کرده بودند یا از شدت خشم و ناامیدی نای تشویق کردن نداشتند. استقلال هر چند شهرآورد را دست خالی ترک کرد، ولی نمایش تیم توانست هواداران را راضی کند و آنها باور دارند که شفر به مرور زمان می‌تواند تیمی موفق و جذاب بسازد. نشانه‌های تحول استقلال که از زمان آمدن شفر شروع شده در این بازی هم مشهود بود، ولی مصاف با پرسپولیس آماده بخشی از مشکلات و محدودیت‌های تیم را هم آشکار کرد. مرور شهرآورد نشان می‌دهد که استقلال برای تبدیل شدن به یک تیم مدعی چه کمبودهایی دارد.

کمبود تجربه در نیمه دفاعی

شفر با استفاده از فرشید باقری جلوی خط دفاع تلاش کرده بود جلوی غافلگیری تیمش را بگیرد و موفق شد مهره‌های خطرناک پرسپولیس را کنترل کند. فرصت‌های پرسپولیس بیش از آنکه نتیجه کار تاکتیکی فوق‌العاده‌ای باشد، روی اشتباهات مبتدیانه مهره‌های دفاعی استقلال به‌وجود آمد. حسینی در نیمه اول چند بار در دفع توپ‌های ساده ناموفق بود و نشان داد که نمی‌توان روی او به‌عنوان مهره ثابت در قلب دفاع حساب کرد. در مهم‌ترین صحنه بازی هم چشمی محو بازی بود و از توجه به علیپور و عمق دادن به موقع غافل شد تا پرسپولیس به پنالتی و گل برسد.
در خط دفاعی استقلال به جز وریا غفوری سه بازیکن دیگر کم‌ تجربه‌اند و روزبه چشمی که در چند سال گذشته در هافبک دفاعی بازی کرده، برای هدایت این خط چندان مناسب نیست. البته او می‌تواند در کنار مهره باتجربه‌ای مثل منتظری زوج خیلی خوبی برای قلب دفاع بسازد. پشت سر این خط حسینی هم با اینکه در فصل جاری نمایش بهتری از رحمتی داشته، توان رهبری خط دفاعی را ندارد. بلوک دفاعی استقلال اگر در شهرآورد تجربه بیشتری داشت، استقلال به احتمال زیاد این گل را دریافت نمی‌کرد. شفر با توجه به اینکه به پادوانی اعتقادی ندارد برای نیم‌فصل باید به دنبال یک مدافع میانی باتجربه باشد؛ اگر منتظری تا آن زمان آماده بازی نشود.

هافبک‌های مشابه
در تیمی که منصوریان بسته تجمع زیادی در خط میانی دیده می‌شود و شاید شفر به این نتیجه برسد که تعدادی از آنها را کنار بگذارد. منصوریان تا روزی که روی نیمکت استقلال بود نتوانست به ترکیب ثابتی برسد، ولی به نظر می‌رسد شفر تقریبا هافبک‌های اصلی‌اش را پیدا کرده. اگر چند بازی اخیر استقلال را ملاک قرار بدهیم، ابراهیمی، حیدری و شجاعیان هافبک‌های ثابت تیم هستند و به نسبت سختی بازی، جباروف یا باقری هم بازی می‌کنند. نورافکن به دلیل مصدومیت در شهرآورد غایب بود و اگر بتواند به آمادگی فصل گذشته برسد، شفر احتمالا در ترکیب هافبک‌هایش تجدید نظر می‌کند. مشکل شفر شباهت زیاد سبک بازی این هافبک‌ها است و احتمالا برای نیم فصل سراغ هافبک‌هایی برود که تخصص بازی در لب خط و دور زدن حریف را داشته باشند. فعلا خسرو در سمت راست این وظیفه را به عهده دارد، ولی قائدی در سمت چپ نتوانسته شفر را راضی کند. چاره کار استقلال شاید برگرداندن برزای و محسن کریمی باشد.

بحران گلزنی
مهم‌ترین مشکل استقلال در حال حاضر در خط حمله است و هیچ‌کدام از مهاجمان فعلی نتوانسته‌اند چاره‌ای برای مشکل گلزنی تیم باشند. شفر برای شهرآورد ترجیح داد یک بار دیگر به قربانی و اسماعیلی اعتماد کند. قربانی برای زدن توپ‌های بلند و موفقیت در جنگ‌های تن به تن مهره خوبی است، ولی گلزن قهاری نیست. اسماعیلی فعلا می‌تواند به‌عنوان مهاجم دوم موثر باشد، ولی کارآیی او در خط میانی خیلی بیشتر است و نمی‌توان به‌عنوان یک راه حل دایمی روی او حساب کرد. شهباززاده و بیت‌سعید هم اصلا آماده نیستند و نمی‌توان روی آنها به‌عنوان راه حل گلزنی حساب کرد. به نظر می‌رسد مهم‌ترین دغدغه شفر در حال حاضر پیدا کردن یک گلزن آماده برای نیم‌فصل دوم باشد و بدون چنین بازیکنی تصور موفقیت استقلال غیرممکن است. این ضعف در نیمه دوم شهرآورد کاملا به چشم آمد که استقلال با وجود برتری نسبی نتوانست خطرات زیادی به‌وجود آورد.
مشکلات انتخاب بازیکن در تیم مقصری جز منصوریان ندارد. مشکل استقلال در خط حمله اوج بدسلیقگی او را نشان می‌دهد. شاید اگر منصوریان به جای خرید این مهاجمان ناآماده یک مهاجم طراز اول را جانشین کاوه رضایی می‌کرد، استقلال حالا در بالای جدول بود و خودش همچنان روی نیمکت مورد علاقه‌اش می‌نشست.

بدن‌های ناآماده
شفر در یک ماه اخیر تاکید زیادی روی آمادگی بدنی بازیکنانش داشته و هر روز تصاویری از تمرین‌های بدنسازی بازیکنان منتشر می‌شود. یکی از دلایل نتایج ضعیف استقلال ناآمادگی بدنی بازیکنان تیم است که در هفته‌های اخیر به مرور بهتر شده. شفر در تمرین فردای شهرآورد هم تاکید کرد که چوب جادویی ندارد و برای بهبود شرایط تیم نیاز به زمان دارد. شرایط بدنی تیم با گذشت زمان قطعا بهتر خواهد شد و او همچنین می‌تواند بازی دلخواهش را وارد تیم کند. بازیکنان استقلال در نیمه اول کمی احساسی بودند و تکروی‌ها بخصوص از سوی شجاعیان بازی این تیم را مختل می‌کرد، ولی در نیمه دوم با توصیه‌های شفر بازی تکضرب و روان‌تری دیدیم و استقلال توانست بازی را در اختیار بگیرد و حریفش را عقب براند. بازی نیمه دوم استقلال الگوی شفر برای بازی تیم در هفته‌های آینده است.

 

captcha
تازه ها
بیشتر