ورزش جهان / شناسه خبر: 76298 / تاریخ انتشار : 1396/8/6 11:51
|

دوئل نیمکت‌ها: مورینیوی آرام و پرافتخار در برابر پوچتینوی پرهیجان و باانگیزه

امروز پوچتینو و تاتنهام در قامت مدعی به اولدترافورد می روند. مربی آرژانتینی تاتنهام بدون هری کین باید راهی برای شکست منچستریونایتد پیدا کند.

ایران ورزشی آنلاین / سید علی بلندنظر / ژوزه مورینیو شاید ته دلش خوشحال شد از اینکه وستهم بازگشت نامحتمل چهارشنبه شب برابر تاتنهام را رقم زد و با پیروزی 3 بر 2 میزبانش را از جام اتحادیه انگلیس حذف کرد. منچستریونایتد مورینیو امروز در مهم‌ترین بازی هفته لیگ برتر میزبان تاتنهام موریسیو پوچتینو است؛ دیدار تیم دوم و سوم جدول هر یک با 20 امتیاز در فصلی که به نظر می‌رسد کورس قهرمانی تا روز آخر داغ و پرهیجان دنبال شود.

بازی امروز نبرد دو مربی است؛ یکی که خود را در میان نخبگان جا انداخته و دیگری با سرعت تمام در حال رشد است. تا قبل از تسلیم در برابر جنگندگی وستهم، پوچتینو در میانه یکی از ادوار طلایی مربیان بود که به خاطر آن اعتبار کسب می‌کنند. هر انتخاب و تصمیم تاکتیکی‌اش به شدت به هدف می‌خورد؛ چه وقتی در بازی با رئال مادرید فرناندو یورنته را در ترکیب اصلی قرار داد و همگان شگفت‌زده شدند و چه وقتی هئونگ مین سون خستگی‌ناپذیر را در برد کوبنده 4 بر یک مقابل لیورپول جانشین مهاجم اسپانیایی کرد.
مورینیو بیش از یک دهه قبل چنین دورانی داشت وقتی پورتو را به قهرمانی اروپا رساند و بعد موفقیت‌هایش با چلسی در لیگ برتر شروع شد. او حالا در مقطع متفاوتی از حرفه‌اش است، خودش را به همه ثابت کرده هرچند موهایش خاکستری‌تر و هیجانش کمتر شده. تیم او در دو بازی اخیر تساوی خسته‌کننده‌ای با لیورپول داشته و باخت خجالت‌آوری به هادرسفیلد متحمل شده و مربی 54 ساله پرتغالی اوضاع فوق‌العاده‌ای ندارد.
برعکس پوچتینو که این روزها بیشتر با پپ گواردیولا شاخ و شانه می‌کشد، در کنفرانس‌های خبری مزه‌پرانی می‌کند و همه را می‌خنداند، لطیفه‌گویی پشت ذهنیت مورینیو پنهان شده البته نه به معنای آنکه پوچتینو مبارزه طلبی لازم برای رقابت در بالاترین سطح فوتبال را ندارد.
در هر یک از دو فصل اخیر، تاتنهام برای رسیدن به بزرگترین جوایز جنگیده و تنها در مرحله پایانی کم آورده بسیار بیشتر از منچستریونایتد.
از فصل 2015-2014 که مربی آرژانتینی به وایت‌هارت‌لین آمده از 123 بازی لیگ 240 امتیاز گرفته، تنها چلسی که در دو تا از این فصل‌ها قهرمان شده و منچسترسیتی، صدرنشین فعلی، امتیاز بیشتری گرفته.
منچستریونایتد 15 امتیاز کمتر به دست آورده با وجود آنکه گفته می‌شود دو برابر تیم پایتخت دستمزد می‌دهد. ولخرجی‌های شیاطین سرخ شامل آوردن مربی‌های طراز اولی مثل مورینیو و لوییس فان‌خال هم می‌شود.
ایده‌آلیسم بعد از دوران پرافتخار سر الکس فرگوسن که باعث شد قرارداد شش ساله با دیوید مویس ببندند به خاطر علاقه خود و تصمیم هیات مدیره برای انجام کار «به شیوه یونایتد» بر باد رفت هنگامی که تیم در رده هفتم فصل را به پایان رساند. وقتی در سال 2014 یونایتد فان‌خال باتجربه را منصوب کرد، تاتنهام به پوچتینو اعتماد کرد با فرصتی که برای ساخت تیم مورد نظرش در اختیار او قرار دادند. دو سال بعد که یونایتد به مورینیو سپرده شد، این آرژانتینی 45 ساله هم یکی از گزینه‌ها بود و حالا که اسپرز خودش را برای سفر به اولدترافورد آماده می‌کند این سوال پیش می‌آید که واقعا چه اتفاقی می‌افتاد اگر پوچتینو به منچستر می‌رفت و آیا پیشرفت این تیم محسوس‌تر نبود؟
در حالی که هنوز یونایتد مدرن با هویت فوتبالی مورد انتظار منطبق نشده، پوچتینو تیمی ساخته که دایما در حال پیشرفت است. لغزش اخیر یونایتد دوباره این سوال را مطرح کرده که آیا مورینیو ظرفیتی بیشتر از رسیدن به یکی دو جام دارد؟ آیا او می‌تواند چیزی ثابت و مانا بسازد یا بعدها از این سال‌های او به چیزی بین موفقیت و درگیری یاد می‌شود تا اینکه روسایش از این تکرار به تنگ آیند.
پوچتینو که شاهکارش در تاتنهام به تکمیل‌شدن نزدیک است، در آخرین بازی خود فرصت رسیدن به یک جام را از دست داد اما کاپیتان سابق پاری‌سن‌ژرمن شاید نیازی نداشته باشد به اینکه دفعه بعد با مورینیو برای کار رقابت کند. ممکن است مقامات یونایتد پشیمان شده باشند از اینکه ترجیح داده‌اند با اطمینان خاطر مربی انتخاب کنند و ریسک یک مربی جوان را به جان نخرند.
منبع: فورفورتو

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر