فوتبال ایران / شناسه خبر: 76295 / تاریخ انتشار : 1396/8/4 12:57
|

پرسپولیسی‌ها به مراسم تشییع آشتیانی نرفتند / شرمسار از یک غیبت بزرگ

از بازیکنانی که برای پورشه سواری، پرسپولیس را به چاه بدهی میلیاردی می‌اندازند، انتظاری نیست اما درباره غیبت مربیان باشگاه پرسپولیس چگونه باید قضاوت کرد؟ زبان قاصر است.

ایران ورزشی آنلاین / سعید زاهدیان / ابراهیم آشتیانی درگذشت؛ مثل همه آدم‌هایی که یک روز سرانجام باید با دنیا وداع کنند. از امجدیه – همان جایی که خاطرات بزرگی برای عاشقان فوتبال ساخته بود – تشییع شد و در قطعه نام‌آوران بهشت زهرا(س) آرام گرفت.

من بازی‌اش را به خاطر نمی‌آورم و تنها چند صحنه سیاه و سفید از حرکاتش در زمین را لابه‌لای فیلم‌های برفکی و بی‌کیفیت قدیمی تماشا کردم اما درباره‌اش همیشه این جمله را شنیده‌ام: «بهترین دفاع راست تاریخ فوتبال ایران!» برای نسل ما، شاید مهدوی‌کیا بهترین گوش راست تاریخ باشد؛ برای نوجوانان امروز، شاید رامین رضاییان یا بازیکنانی که در تیم کی‌روش می‌درخشند، خیلی با کیفیت به نظر برسند. همانطور که یک نسلی عاشق جواد زرینچه و بازی‌های درخشانش بود.
برگردیم به ابراهیم آشتیانی؛ بازیکنی که لقب «بهترین راست تاریخ فوتبال ایران» را همواره کنار نامش می‌دیدیم؛ از هیچکس هم نشنیدم که جز مهدوی‌کیا، رقیبی برای او قایل باشد. پس اغراق نیست اگر او را بهترین مدافع راست تاریخ فوتبال ایران بدانیم و اگر تیم رویایی تشکیل دهیم، همانطور که عده‌ای میان حجازی و عابدزاده سر دو راهی قرار می‌گیرند، درباره آشتیانی و مهدوی‌کیا هم این اتفاق شاید رخ دهد اما هرگز نمی‌توان نفر سومی را برای این پست گزینه دانست.
ابراهیم آشتیانی با چنین سابقه‌ای، با نمایش‌های درخشانش در پرسپولیس و تیم ملی ایران، با شنل و کاپ بهترین بازیکن سال، بی‌شک بخش مهمی از هویت و تاریخ باشگاه بزرگ پرسپولیس است.
این جنتلمن یکی از آن گروه معروف است که پایه‌گذار پرسپولیس بودند و پس از شاهین، تیمی باشکوه به نام پرسپولیس را بنا نهادند. همین پرسپولیسی که امروز یک بازی باشکوه مقابل استقلال پیش رو دارد. مسابقه‌ای که از آن با عنوان بزرگترین شهرآورد آسیا نام می‌برند و آوازه‌ای جهانی یافته.
حالا این پرسپولیس که ساخته ابراهیم آشتیانی، حسین کلانی، همایون بهزادی، جعفر کاشانی و... است، با اسطوره خود چگونه رفتار می‌کند؟
بی‌تعارف، غیبت بازیکنان و مربیان پرسپولیس در مراسم تشییع و خاکسپاری آشتیانی، شرم‌آور بود؛ رسانه‌ها نوشته‌اند: «بازیکنان باز هم خواب ماندند!» از بازیکنانی که برای پورشه سواری، پرسپولیس را به چاه بدهی میلیاردی می‌اندازند، انتظاری نیست اما درباره غیبت مربیان باشگاه پرسپولیس چگونه باید قضاوت کرد؟  زبان قاصر است.
فقط این را یادم هست که پس از درگذشت «یوهان کرویف»، باشگاه بارسلونا چه کارها که نکرد. رسانه‌های کاتالونیایی و حتی مادریدی یک هفته تمام درباره‌اش مطلب نوشتند و بهترین و خلاقانه ترین طرح‌های گرافیکی را رقم زدند تا ماجرا از درگذشت اسطوره یک باشگاه خارج شود و ابعادی جهانی به خود بگیرد.
انتظار ما از باشگاه پرسپولیس این نبود که برای آشتیانی تمام باشگاه را سیاهپوش و داغدار کنند اما حضور آنهایی که امروز پیراهن این باشگاه را بر تن دارند یا بر صندلی مربیگری پرسپولیس جلوس کرده‌اند، در مراسم خاکسپاری حداقل وظیفه عرفی و اخلاقی بود که برایش هیچ توجیهی پذیرفتنی نیست.
ابراهیم آشتیانی فوتبالیستی بزرگ، پرافتخار، مردی باشخصیت، با پرنسیب، جنتلمن و دوست‌داشتنی بود که ماه‌های پایانی عمرش را در بستر بیمارستان سپری کرد اما دریغ و افسوس از یادی و عیادتی.
دیروز یک پرسش بدجوری ذهن ما را مشغول کرده بود؛ آنهایی که در مراسم آشتیانی غایب بودند، چه کار مهمتری داشتند؟ اساسا چه کار مهمی در تاریخ باشگاه پرسپولیس از آنها ثبت شده که ما را توجیه کند که شاید به خاطر مشغله و کارهای واجب، به این مراسم نرسیدند! ابراهیم آشتیانی که برای پرسپولیس دست کمی از کرویف بارسلونا نداشت، مثل آدم‌های عادی مریض شد، در بیمارستان با سرطان دست و پنجه نرم کرد و سرانجام تسلیم شد و با دنیای پرهیاهو وداع کرد. اما غم‌انگیزترین جای ماجرا، نه بیماری، نه سرطان و نه مرگ اوست که همه اینها بخشی از زندگی ما آدم‌هاست، بلکه وقتی غصه دل آدم را می‌گیرد که او مثل همه آدم‌های معمولی، بی‌تشریفات، بدون احترام‌های مرسوم و بی‌آنکه به اندازه نام و آوازه‌اش مورد توجه قرار گیرد، از جمع ما جدا می‌شود، پرسپولیسی‌ها در این زمینه باید همیشه شرمسار باشند و تا آخر عمر خود را ملامت کنند؛ ابراهیم آشتیانی دیگر تکرار نمی‌شود. او به تاریخ پیوست، همانطور که رفتار مربیان و بازیکنان پرسپولیس در تاریخ چهارشنبه 3 آبان ماه 96 در تاریخ ماندگار می‌شود، با این تفاوت که از او افتخار در تاریخ ماند و از آنها غفلت و شرمساری در این روز.

 
captcha
تازه ها
بیشتر