فوتبال ایران / شناسه خبر: 76294 / تاریخ انتشار : 1396/8/4 12:30
|

راهکار محمد تقوی درباره شهرآورد: استقلال نباید محافظه کار باشد

هافبک سابق استقلال در آستانه شهرآورد 85 به بررسی شرایط پرسپولیس و استقلال پرداخته و شرایط این بازی را تحلیل کرده است.

ایران ورزشی آنلاین / حمیدرضا عرب / محمد تقوی 7 شهرآورد را تجربه کرده است. او در نخستین تجربه شاهد نمایشی پرحاشیه بود؛ روزی که استقلال ابتدا 2 گل از حریفش خورد و در نیمه دوم باخت را با تساوی تاخت زد و در نهایت بازی نیمه کاره ماند و آن محرومیت‌هایی که پس از بازی اعمال شد. محمد تقوی علاوه بر آن شهرآورد بازی‌های دیگری را هم دیده است. او عمیقا بر این باور است که اگر تیمی در این بازی ترس و اضطراب را کنار بگذارد، نیمی از راه موفقیت را پیموده است. تقوی پرسپولیس را به لحاظ فنی برتر از استقلال می‌داند، حق هم دارد. استقلال اکنون شرایط خوبی ندارد اما او در عین حال اعتقاد دارد که استقلال با یک بازی درگیرانه - به اصطلاح خودش رفتن توی دعوا- می‌تواند ابتکار عمل را در دست بگیرد.

بدون عرق و دلبستگی به استقلال می‌خواهیم درباره شرایط دو تیم در این بازی حرف بزنید.

در شرایط فعلی بدون تردید شرایط پرسپولیس بهتر است؛ تیمی که از لحاظ تاکتیکی به تکامل رسیده و از هر لحاظ نسبت به استقلال برتری دارد. ضمن اینکه برانکو 3، 4 سال است با این تیم کار می‌کند که این هماهنگی آنها را بیشتر کرده است. دلیل برتری پرسپولیس این است که شناخت بیشتری میان بازیکنان این تیم از یکدیگر وجود دارد. شما این هماهنگی را آنجا ملموس‌تر می‌بینید که وقتی طارمی به دلیل محرومیت از این تیم جدا می‌شود و منشا به خط حمله می‌رود باز هم هماهنگی این تیم کم نمی‌شد. البته محرومیت طارمی درصدی روی کار پرسپولیس تاثیرگذاشته و زهر خط حمله سرخ‌ها قدری کمتر شده اما می‌بینید که این تاثیرگذاری زیاد نیست. حتی در میانه میدان وقتی احمدزاده نیست بازیکنی مانند بشار رسن عراقی اضافه می‌شود و کار را جلو می‌برد. پرسپولیس اکنون در اوج است و من نمی‌دانم تا چه زمان این وضعیت را حفظ می‌کند اما الان بهترین تیم ایران محسوب می‌شود.

اما پرسپولیس پس از باخت به الهلال قدری به لحاظ روحی افت کرد.

ممکن است مقطعی تیمی افت کند، این طبیعی است. هیچ تیمی نمی‌تواند به طور صددرصد خودش را در آمادگی نگه دارد. یکی دو هفته اخیر تا حدودی این تیم بخصوص پس از باخت به الهلال افت کرد اما با این حال پرسپولیس رفت و نفت را در جام حذفی برد. پرسپولیس در این یک سال اخیر شرایط خودش را به طور ثابت حفظ کرده است.

استدلال شما درباره پرسپولیس که اکنون بهترین تیم لیگ محسوب می‌شود، کاملا درست است اما استقلالی‌ها هم روی شفر و تدابیر روانی او حساب کرده‌اند. آیا شفر می‌تواند استقلال را به سلامت از این بازی عبور دهد؟

شفر شناخت آنچنانی از بازیکنان ندارد و سعی می‌کند با مسائل روانی تیم را آماده کند. شفر می‌داند در شأن استقلال نیست که ته جدول باشد. برای همین کوشیده با استفاده از این موارد استقلال را تا حدودی متحول کند. در بازی با نساجی بازیکنان تا حدی در چارچوب تاکتیکی کار می‌کردند. البته زود است بگوییم همه مشکلات فنی استقلال برطرف شده اما در این بازی شرایط متحول شده بود.

استقلال برای رسیدن به موفقیت در این بازی باید چه حربه‌ای را پیش بگیرد؟

به اعتقاد من استقلال اگر می‌خواهد در این بازی به نتیجه برسد باید خط میانی پرسپولیس را از کار بیندازد. در واقع هر تیمی که قابلیت بر هم زدن نظم خط میانی سرخ‌ها را داشته باشد و بتواند مانع هماهنگی خط میانی این تیم شود، نتیجه می‌گیرد. من نمی‌دانم شفر قرار است چه کار کند. آیا قرار است به زمین خودش برود و بازی محافظه‌کارانه را انجام بدهد و می‌خواهد فضا را از این تیم بگیرد و دل به ضدحملات خوش کند یا اینکه می‌خواهد نوع بازی پرسپولیس را در نظر بگیرد و کار پرسینگ را در زمانی که آنها توپ را از دست می‌دهند به خوبی انجام دهد. به اعتقاد من اگر جلوی پرسپولیس بازی محافظه‌کارانه انجام شود و تیمی عقب برود نتیجه نمی‌گیرد. با توجه به اینکه استقلال بازیکنان سرعتی ندارد نمی‌تواند از ضدحملات بهره مناسبی ببرد و این حربه به نظر من اشتباه است اما اگر مستقیم استقلال توی دعوا برود و همان کاری را که پرسپولیس انجام می‌دهد استقلال هم انجام بدهد قطعا نتیجه می‌گیرد. البته همه اینها بستگی دارد به اینکه استقلال خود بتواند جریان بازی را در دست بگیرد و اجازه ندهد حریفش جریان بازی را در دست بگیرد. باید تا آنجا که می‌تواند پرسپولیس را پرس کند. یک در مقابل یک را هم باید طوری انجام دهد که هر بازیکن، بازیکن مقابل خودش را بشناسد و آن را خنثی کند تا شاید در نهایت بازی را در دست بگیرد.

روزگاری بازیکن استقلال بودید و بازی‌های زیادی را مقابل رقیب سنتی‌تان انجام دادید. یکی از مهم‌ترین بازی‌هایی که شما در آن حضور داشتید، بازی 2بر2 معروف بود که آخرش به جنجال کشیده شد. آن بازی را به یاد دارید؟

آن بازی نخستین تجربه من در شهرآورد‌ها ‌ بود. نخستین تجربه من هم شیرین بود و هم تلخ؛ تلخ از این لحاظ که من مصدوم شدم اما شیرینی‌اش این بود که بازی 2 بر صفر عقب مانده را مساوی کردیم. دیداری که در نهایت همه می‌دانند 3 بر صفر به نفع استقلال اعلام شد. 120 هزار نفر آن روز در استادیوم بودند. جو بسیار سنگینی در آن بازی حاکم بود چون سال‌ها بود این بازی به دلایلی برگزار نمی‌شد. آقای عبداللهی سرمربی آن زمان بود و ایشان وقتی ارنج بازی‌های قبل موفق بود و زمانی که می‌آمد درباره بازی بعد حرف بزند از این لفظ استفاده می‌کرد و می‌گفت همونا برن تو زمین. منظورش از«همونا» این بود که همان 11 بازیکن بازی قبل بازی می‌کنند. آن بازی هم همینطور بود. بحث تاکتیکی نداشتیم. عمو نصی فقط گفت هم پرسپولیس از شما می‌ترسد و هم ما از آنها می‌ترسیم. هر تیمی که نترسد و بیشتر بدود نتیجه می‌گیرد. واقعا هم همینطوری بود. نیمه اول آن بازی ترسیدیم 2 گل خوردیم اما نیمه دوم ترس مان ریخت 2 گل خورده را جبران کردیم. آن بازی تجربه بزرگی برای من بود.

نتیجه؟

این مثال را زدم تا بگویم هر تیمی نترسد قدم بزرگی در راه پیروزی برمی‌دارد. مهم‌ترین موضوعی که به هر دو تیم برای نتیجه‌گیری کمک می‌کند تحت تاثیر قرار نگرفتن در جریان مسابقه است. هر تیمی جریان بازی را در دست بگیرد. البته در دست گرفتن به معنای حمله کردن نیست. به این معنی است که تیم مقابل را در دست بگیریم. به نظر من استقلال اگر بتواند بر تغییرات هفته‌های اخیر فائق بیاید نتیجه می‌گیرد. البته باید ابتدا برای گل نخوردن وارد زمین شوند و بعد آرام آرام کار هجومی را شروع کنند و به دروازه حریف برسند. امیدوارم استقلال به خواسته‌اش برسد.

 

captcha
تازه ها
بیشتر