فوتبال ایران / شناسه خبر: 76277 / تاریخ انتشار : 1396/8/1 00:15
|
فلسفه مربیگری من شکل گرفته، نمی‌توانم نفر دوم باشم

پاشازاده: در آینده می‌بینید که اهل نمایش نیستم

مهدی پاشازاده: من از لیگ‌های پایین‌تر و به‌عنوان سرمربی فعالیتم را آغاز کردم و خودم فلسفه‌ام را ساختم. به همین دلیل نمی‌توانم دستیار باشم.

ایران ورزشی آنلاینامیر اسدی / بازی مقابل استقلال بهترین موقعیت بود که نصیب مهدی پاشازاده شد تا خودی نشان بدهد. عملکرد نساجی بخصوص در نیمه دوم نشان داد موفقیت‌های اخیر پاشازاده بی دلیل نبوده و این مربی ساخته و پرداخته شده برای آینده. شاید روی نیمکت استقلال و شاید هم در تیمی دیگر از لیگ برتر. پاشازاده بعد از سپری کردن یک جمعه شلوغ و البته یک اخراج پر حرف و حدیث، حالا روبه‌روی سوال‌های ایران ورزشی قرار می‌گیرد؛ هم درباره بازی و هم شرایط استقلال.

تیمی مثل نساجی که از لیگ یک به ورزشگاه آزادی می‌آید تا مقابل استقلال بازی کند، قبل از به صدا در آمدن سوت آغاز، یک مغلوب است. اینطور مواقع تیم قویتر غالب است و تیم ضعیفتر مغلوب. تیم مغلوب هم سعی می‌کند ابتدا نقاط قوت تیم حریف را از بین ببرد و سپس بازی همیشگی خود را ارائه بدهد. شما نیمه اول را با همین حالت مغلوب مقابل غالب سپری کردید. به‌عنوان نمونه دفاع راست شما (محمد آشتیانی) وظیفه مهار داریوش شجاعیان را بر عهده داشت. هر کجا که شجاعیان می‌رفت او هم دنبال او می‌دوید. نیمه دوم اما از این حالت مغلوب درآمدید. فکر نمی‌کنید اگر از ابتدا مثل نیمه دوم بازی می‌کردید موفقیت بیشتری به دست می‌آوردید؟
 تاکتیک ما در نیمه اول به درستی اجرا نشد. شرایط روحی روانی، بازی در ورزشگاه آزادی و مشکلی به نام چمن هم روی عملکرد ما بخصوص در نیمه اول تاثیر داشت.
چمن که شرایط مناسبی داشت.
 چمن آزادی با بقیه چمن‌های فوتبال ایران فرق می‌کند. چمن آزادی کمی بلند است و حرکت توپ را کند می‌کند. چمن‌های دیگر اکثرا خشک هستند و به همین دلیل توپ با سرعت بالا روی آنها غلت می‌خورد. این وضعیت چمن روی گل اولی که خوردیم مشهود بود. در تمام بازی ها، مدافعان ما بارها به دروازه‌بان پاس می‌دهند و هرگز زیر توپ نمی‌زنند. پاس مدافع ما که منجر به گل اول استقلال شد، با سرعت کمی به سمت دروازه‌بان ما رفت چون چمن حرکت توپ را کند کرد. در نهایت هم بازیکن استقلال به توپ رسید و آن را به گل اول تبدیل کرد.
اما این مساله نمی‌تواند دلیل اصلی عملکرد نساجی در نیمه اول باشد. این را می‌پذیرید؟
- همینطور است. شما این مساله را کنار بازی مقابل استقلال بگذارید. تیمی که ستاره‌های بسیاری در ترکیب خود داشت. تماشاگران بسیاری هم به ورزشگاه آمده بودند و همه اینها در شکل بازی ما تاثیر گذاشتند اما شما هم بپذیرید که تیم ما شخصیت فوق‌العاده‌ای دارد.
این را نه ما که قریب به اتفاق تماشاگران و رسانه‌ها می‌پذیرند که تیم شما شخصیت قابل احترامی دارد.
 ما کار بزرگی انجام دادیم. می‌دانید چرا این حرف را می‌زنم؟
چرا؟
 ما در زمین حریف بازی می‌کردیم. نیمه اول را با شکست یک بر صفر به رختکن رفتیم. برای نیمه دوم استقلال را تحت فشار گذاشتیم. آن اتفاق‌ها در مورد من رخ داد، گل دوم را خوردیم اما باز هم به بازی برگشتیم و به سمت دروازه استقلال حمله کردیم و یک گل هم به ثمر رساندیم. این نشان از شخصیت تیمی ما دارد. یعنی می‌توانیم حتی بهترین تیم‌های ایران را در زمین خودشان اذیت کنیم.
انگار از عملکرد داور هم انتقاد دارید؟
 فکر می‌کنم نیمه اول می‌توانست یک پنالتی برای ما بگیرد. شما با یک اشاره انگشت هم می‌توانید تعادل بازیکن حریف را بر هم بزنید. حتما نباید که تکل خشن روی پای او بزنید. نیمه اول این اتفاق برای ما رخ داد اما داور پنالتی نگرفت. ضمن اینکه گل دوم استقلال هم در شرایط آفساید به ثمر رسید. البته با همه این اتفاق ها، اگر 10 دقیقه دیگر وقت داشتیم، می‌توانستیم باز هم به استقلال گل بزنیم.

گویا داور بازی هم در گزارش داوری نوشته که شما لفظ رکیکی به کار برده اید. واقعا همینطور است؟
 خودم هم این را شنیدم اما دست روی قرآن می‌گذارم که حرفی نزدم و اصلا لفظ رکیکی به کار نبردم. داور و داور چهارم یا صدا را اشتباه شنیده یا از فرد دیگری سوال کرده‌اند. اگر لفظ رکیک از دهان من خارج شده باشد همین حالا مربیگری را کنار می‌گذارم. متاسفانه داور چهارم نتوانست بازی را اداره کند. او از لحاظ روانشناسی ضعیف بود و البته برخورد بدی هم با ما داشت. من نه روی پنالتی و نه روی گل، اصلا جنجالی به پا نکردم اما با نخستین اعتراض، داور آمد و اخراجم کرد. من همیشه گفته ام، همه ما مربیان باید یک بار سوت به دست بگیریم و یک بازی را قضاوت کنیم. آن وقت می‌فهمیم کار یک داور چقدر سخت است. همیشه از داوری حمایت کرده‌ام اما قشر داوری هم باید ما مربیان را درک کنند. داور و داور چهارم خیلی عجله کردند و بدون حتی یک تذکر مرا اخراج کردند.
عملکرد نساجی در این بازی بازتاب‌های متعددی داشت. قریب به اتفاق رسانه‌ها از کاراکتر، شخصیت و عملکرد فنی شما تمجید کردند و برخی هم واکنش‌های شما در کنار زمین را مورد انتقاد قرار دادند. نگرانی جامعه رسانه‌ای درباره شما این است که به سرنوشت کادر فنی سابق استقلال دچار نشوید. بخصوص درباره همین واکنش‌هایی که کنار زمین انجام می‌دهید.
 کمی وقت بدهید، این مساله را آینده مشخص می‌کند که من اهل نمایش هستم یا نه. با یک بازی، نه می‌شود تعریف و تمجید کرد و نه انتقاد. شما در مربیگری هر عملکردی داشته باشی، عده‌ای موافقند و گروهی دیگر مخالف. بخصوص در فضای مجازی. اگر به رفتار من کنار زمین انتقاد می‌شود که باید گفت دیگو سیمئونه هم اهل نمایش است و یک مربی حاشیه ای. من نه با داور کار داشتم و نه جنجال درست کردم. توضیح دادم که چه اتفاقی کنار زمین رخ داد. ضمن اینکه انتقادپذیر هستم و حرفی را اگر درست باشد می‌پذیرم. من باید با خیلی از انتقادها کنار بیایم و کارم را درست انجام بدهم.
کمی هم درباره استقلال صحبت کنیم. برای چند دقیقه خودتان را جای افتخاری بگذارید. فکر کنید شفر آمده و یک دستیار ایرانی می‌خواهد. مهدی پاشازاده، فرهاد مجیدی، سیروس دین محمدی، مجید نامجو مطلق، جواد زرینچه و خیلی‌های دیگر هم گزینه هستند. کدامیک را انتخاب می‌کنید؟
 اول اینکه مهدی پاشازاده را حذف می‌کنم.
چرا؟
 وقتی جواب دادم به شما می‌گویم. انتخاب من فرهاد مجیدی است.
فرهاد مجیدی؟ ملاک تان چیست؟
 به نظر من یک دستیار حتما نباید از نظر فنی به سرمربی کمک کند. یکی مثل مجیدی که بین بازیکنان مقبولیت دارد و هواداران هم دوستش دارند، در این برهه بیشتر به کار استقلال می‌آید. او می‌تواند بهترین انتخاب برای حضور در کادر فنی استقلال باشد.

حالا چرا نام پاشازاده را حذف کردید؟
 هر کسی فلسفه‌ای دارد. من نمی‌توانم نفر دوم باشم و به همین دلیل ترجیح می‌دهم سرمربی نساجی بمانم. من از لیگ‌های پایین‌تر و به‌عنوان سرمربی فعالیتم را آغاز کردم و خودم فلسفه‌ام را ساختم. به همین دلیل نمی‌توانم دستیار باشم. البته استقلال بزرگ است و به جز این، هر کاری از دستم بربیاید برای موفقیتش انجام خواهم داد.
حالا که نفر دوم بودن را دوست ندارید، فکر می‌کنید چه زمانی نوبت سرمربیگری شما در استقلال می‌رسد؟
 هر وقت لیاقتش را داشته باشم. مربیگری مثل پرش با نیزه است. خیلی سریع بالا می‌روی و سریعتر سقوط می‌کنی. من پله به پله جلو می‌روم و این قانون زندگی‌ام است. البته سعی می‌کنم پله‌ها را هم درست بالا بروم تا موقعیت‌های بهتری برایم پیش بیاید.

 

captcha
تازه ها
بیشتر