فوتبال ایران / شناسه خبر: 76273 / تاریخ انتشار : 1396/7/30 20:13
|
نگاهی به کارنامه امیر در 9 فصل اخیر

ضعیف‌ترین شروع قلعه‌نویی

نباید و نمی‌توان عملکرد یک مربی مثل امیر قلعه‌نویی را با 5 قهرمانی در لیگ برتر و چندین قهرمانی و نایب قهرمانی دیگر به طور کلی زیر سوال برد.

ایران ورزشی آنلاینجعفر برزگر / کسب پنج عنوان قهرمانی، امیر قلعه‌نویی را به عنوان پرافتخارترین مربی لیگ برتر معرفی می‌کند. رکوردی که شاید حالا حالاها دست هیچ مربی به آن نرسد. اما چه شده که همین مربی در شش فصل گذشته دستش به جام نرسیده است. قلعه‌نویی این فصل به ذوب‌آهن رفت تا در کارنامه‌اش غیر از حضور در سپاهان، سرمربیگری دیگر تیم اصفهانی هم دیده شود. اگرچه هنوز قضاوت درباره عملکرد او زود است اما تا حدودی قابل پیش‌بینی بود که این ذوب‌آهن با سپاهانی که دو فصل متوالی با قلعه‌نویی قهرمان شد فاصله زیادی داشته باشد اما به هر حال به واسطه همین کارنامه موفقی که از خود به جا گذاشته انتظاراتی را هم به وجود آورده که روی نیمکت هر تیمی بنشیند باید جزو مدعیان باشد.

ذوب‌آهن با تغییرات کم نسبت به قبل
از تیمی که در فصل شانزدهم با یحیی گل‌محمدی شروع کرد و با مجتبی حسینی هم لیگ را به پایان رساند بازیکنان زیادی جدا نشدند و در واقع اسکلت اصلی تیم حفظ شد. حجت حق‌وردی، جری بنگستون و مهرداد قنبری مطرح‌ترین جدا شده‌های این تیم بودند اما در عوض بازیکنانی مثل حمید بوحمدان، اسماعیل شریفات، ایمان موسوی، جورج ولسیانی و کی‌روش سوارز به این تیم اضافه شدند. شاید امیر قلعه‌نویی نیاز به دو پیروزی متوالی دارد تا تیمش را به شرایط مطلوب برساند.
حدادی‌فر فصل قبل هم مصدوم بود
امیر قعله‌نویی بعد از شکست سنگین خانگی مقابل پارس جنوبی جم که البته خودش را مقصر باخت معرفی کرد با اشاره به مصدومیت طولانی مدت قاسم حدادی‌فر مدعی شد که غیبت او خیلی به تیمش ضربه زده است اما نکته اینجاست که حدادی‌فر فصل قبل هم به دلیل همین مصدومیت از هفته بیست و دوم به زمین آمد و از 9 بازی باقیمانده، پنج مسابقه را نیمکت‌نشین بود و در چهار بازی بعدی هم مجموع دقایق حضورش در زمین به 80 دقیقه رسید.
اما حدادی‌فر این فصل در بازی اول 18 دقیقه در زمین بود و پس از آن مصدوم شد. بدون شک غیبت بازیکن تاثیرگذاری مثل حدادی‌فر غیرقابل انکار است. شاید اگر قلعه‌نویی به مصدومیت مهدی رجب‌زاده اشاره می‌کرد تا حدودی قابل قبول بود چون رجب‌زاده فقط در یک بازی فصل گذشته حضور نداشت.
لیگ شانزدهم بهترین شروع قلعه‌نویی
از آخرین قهرمانی امیر قلعه‌نویی در لیگ برتر چهار فصل می‌گذرد. لیگ دوازدهم بود که استقلال با هدایت او و کسب 67 امتیاز قهرمان لیگ شد اما بهترین شروع این مربی طی 9 فصل اخیر، در لیگ شانزدهم بود که از 10 بازی بدون باخت بیست امتیاز به دست آورد و در پایان فصل هم با 56 امتیاز جایگاه سوم را به تیمش (تراکتورسازی) اختصاص داد. البته او در لیگ پانزدهم از هفته چهاردهم به جای تونی اولیویرا به تراکتورسازی رفت و تا پایان هفته بیست و سوم فقط 13 امتیاز کسب کرد. در حال حاضر هم نمی‌توان پیش داوری کرد چون بازی‌های زیادی باقی مانده و امتیازهای بسیاری.
اما طبق آمار موجود، لیگ هفدهم که 10 هفته آن را پشت سر گذاشتیم ضعیف‌ترین شروع امیر قلعه‌نویی بوده است. کسب دو پیروزی و در نهایت 12 امتیاز (همانطور که در جدول مشخص است) بیانگر ضعیف‌ترین عملکرد این مربی است. قابل توجه اینکه تیم تحت هدایت او بیشترین گل را هم  طی 9 فصل حضورش در تیم‌های دیگر دریافت کرده است.
ذوبی‌ها امیدوارند
یک اتفاق خوب که پس از باخت سنگین ذوب‌آهن مقابل پارس جم در این تیم اصفهانی افتاده حمایت مدیرعامل باشگاه از سرمربی تیمش است. در واقع با این رفتار حرفه‌ای خیال بازیکن هم راحت می‌شود که باید در هر شرایطی دستورات تاکتیکی و تمرینی سرمربی را انجام دهد. امیر قلعه‌نویی هم آنقدر تجربه دارد که بداند این نوع حمایت به همان اندازه هم مسوولیتش را زیاد می‌کند. ضمن اینکه او روزهای به مراتب سخت‌تر از این را هم تجربه کرده و در نهایت به نتیجه قابل قبولی هم رسیده است. به هر حال نباید و نمی‌توان عملکرد یک مربی مثل امیر قلعه‌نویی را با 5 قهرمانی در لیگ برتر و چندین قهرمانی و نایب قهرمانی دیگر به طور کلی زیر سوال برد.
 

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر