فوتبال ایران / شناسه خبر: 76270 / تاریخ انتشار : 1396/7/30 11:26
|

تحلیل فاکس اسپورت از تیم نوجوانان ایران: اسماعیل‌زاده و شریعتی، رهبران ارکستر

نویسنده این یادداشت به اهمیت زوج قلب دفاع تیم نوجوانان در موفقیت این تیم پرداخته است.

ایران ورزشی آنلاین / درخشش تیم نوجوانان ایران مورد توجه رسانه‌های مختلف قرار گرفته و در آستانه بازی با اسپانیا در یک چهارم نهایی سایت فاکس اسپورت آسیا به تحلیل این تیم پرداخته. در این گزارش به قلم اسکات مک‌اینتایر آمده:

از سال 2007 که جام جهانی نوجوانان با 24 تیم برگزار می‌شود، هیچ تیم آسیایی نتوانسته به نیمه نهایی برسد و تنها سه تیم در یک چهارم نهایی بوده‌اند. بدین ترتیب تیم نوجوانان ایران همین حالا هم نتیجه درخشانی گرفته. سبک بازی این تیم هم درخشان بوده و با وجود اینکه در همه بازی‌ها مالکیت کمتری از حریف داشته بیش از ده گل زده و تنها دو گل خورده. آنها در شروع کار مدعی جدی قهرمانی نبودند، ولی یکشنبه می‌توانند اسپانیا، قهرمان اروپا را هم غافلگیر کنند و به نیمه‌نهایی برسند.
در بازی‌های اخیر بازیکنان هجومی این تیم بیشتر مورد توجه قرار گرفته‌اند، ولی در این نسل بازیکنانی که بخت بیشتری برای درخشش در آینده دارند در بخش دفاعی تیم هستند. البته این تیم بال راست پرتحرکی مثل یونس دلفی دارد که می‌توان او را درخشان‌ترین بازیکن جام نامید یا صیادمنش که خطری دایمی در محوطه جریمه است، ولی بیش از نیمی از گل‌های تیم روی ضربات ایستگاهی زده شده، از جمله چهار ضربه پنالتی. مالکیت توپ تیم مقابل گینه 40 درصد، مقابل آلمان 43 درصد، مقابل کاستاریکا 48 درصد و مقابل مکزیک تنها 35 درصد بوده است.
این آمار نشان می‌دهد این تیم نه تنها از فرصت‌ها خیلی خوب استفاده می‌کند، بلکه در خنثی کردن حملات حریفان هم مهارت خیلی خوبی دارد. شاید کمی عجیب به نظر برسد، ولی بی‌تردید دو ستاره تیم امیر اسماعیل‌زاده و بخصوص طاها شریعتی، زوج قلب دفاع این تیم هستند که برای تیم حکم رهبران ارکستر را دارند.
ایران با آرایش 2-4-4 سنتی، با دو گوش و دو مهاجم پرتحرک (این تیم مقابل مکزیک برای دقایقی با 5 مدافع بازی کرد) بازی می‌کند و این زوج دفاعی توانسته تیم را به بهترین شکل سازماندهی کند تا علی غلامزاده دروازه‌بان تیم با حداقل خطرها روبه‌رو شود.
آنها علاوه بر کنترل بازی و شکل تیم در کار دفاع فردی هم بی‌نقص بوده‌اند. جالب اینکه آنها در حملات تیم هم نقش دارند. اسماعیل‌زاده روی ضربات ایستگاهی بسیار موثر است و شریعتی با پرتاب اوت‌های بلند و زدن ضربات پنالتی به تیم کمک می‌کند. او با اضافه شدن به خط میانی در بازیسازی تیم هم حضور دارد.
اگر از دلفی بگذریم ممکن است سایر بازیکنان این تیم در حمله خیلی درخشان نباشند، ولی ایران نمونه خوبی از یک تیم سازمان‌یافته و سختکوش است که توانسته حریفان پرسابقه‌تر و پرمهره‌تر را ناکام کند. برای همه کشورهای آسیایی لازم است که بازی ایران مقابل اسپانیا را به خوبی زیر نظر بگیرند چرا که احتمال زیادی دارد تعداد زیادی از بازیکنان ایران در سال‌های آینده به چهره‌های مشهور قاره یا حتی فراتر از آن تبدیل شوند.

 
captcha
تازه ها
بیشتر