فوتبال ایران / شناسه خبر: 76269 / تاریخ انتشار : 1396/7/30 11:02
|

چمنیان در گفت و گوی اختصاصی با ایران ورزشی: امروز روز سخت فوتبال اسپانیاست

تیم نوجوانان ایران امروز فرصت دارد با شکست اسپانیا شگفتی جدیدی خلق کند و سرمربی این تیم موفقیت تیمش را باور دارد.

ایران ورزشی آنلاین / حمیدرضا عرب / عباس چمنیان با اینکه خودش را همیشه آرام و متین به تصویر کشیده و حتی پس از صعود به جمع 8 تیم برترجهان خوشحالی آن چنانی نداشته اما دل توی دلش نیست و برای صعود از این مرحله و کسب بردی بزرگ و تاریخی لحظه شماری می‌کند. او در اعماق وجودش به دنبال تکرار همان نتایجی است که در بازی‌های گذشته رقم خورد. بخصوص بازی با آلمان که یک شگفتی بود و نوجوان‌های فوتبال ایران را در قاب جهانی تیمی به تصویرکشید که اگر اقبال همراهش باشد می‌تواند تا فینال این رقابت‌های مهم نیز پیش برود. فینالی که در گروی پیروزی بازی امشب است. آیا نوجوان‌های ایران می‌توانند اسپانیا را هم در هم بشکنند؟

فرمولی که باعث موفقیت تیم نوجوانان شد چیست؟ چرا این تیم توانسته بهترین نتایج تاریخ فوتبال ایران را رقم بزند و در آستانه فتحی بزرگ قرار بگیرد؟

برای هر تیمی یا هر کسی چیزی بالاتر از این نیست که هدفگذاری کرده باشد و برای آن هدفگذاری زحمت کشیده باشد و با ایمان به دنبال رسیدن به آن هدف باشد. فضای تیمی ما سرشار از انگیزه است و ما از ابتدا هدفگذاری داشتیم. اهدافی که فهمش برای بعضی از بچه‌ها در آن ابتدا دشوار بود. بعضی‌ها این اهداف را یک رویای دست نیافتنی می‌دانستند اما بچه‌ها در این یک سال و نیم هر روز که بیشتر از روز قبل تمرین کردند به آینده خودشان بیشتر امیدوار شدند و فهمیدند که کارهای بزرگی می‌شود کرد. در واقع عملکرد روزانه بچه‌ها عامل محرک پیشرفت‌شان بود و آنها چون می‌دیدند در حال پیشرفت هستند، به آینده امیدوارتر می‌شدند.

چیزی که مشخص است اینکه شما نقش بسیاری در رشد ذهنی و عملکردی این بچه‌ها داشتید.

من تیرماه سال گذشته وقتی کار را شروع کردیم یک قولی به این بچه‌ها دادم وگفتم شما یک پای فینال مسابقات آسیایی هستید و شک نکنید که استحقاق قهرمانی دارید. وقتی چنین ایده‌هایی در همان ابتدا مطرح می‌شود و برای بچه‌های نوجوان و جوانی که تجربه ذهنی ندارند و باورهای ذهنی‌شان هنوز عمیق نیست، آینده ترسیم می‌شود قطعا کار به نتیجه می‌رسد. البته شاید در ابتدا رسیدن به موفقیت کمی دشوار باشد اما وقتی این بچه‌ها می‌بینند که در مسیر چه قدر پیشرفت کرده‌اند خودشان انگیزه می‌گیرند.

حفظ چنین روحیاتی در مسابقات بزرگ جام جهانی دشوار است. روحیه برنده شدن، روحیه پیروزی و روحیه مغرور نبودن...

بعد از بازی با مکزیک هم فضای انگیزشی به طور مشهود در تیم ما وجود داشت. ما پس از آن بازی هر روز دور هم جمع شدیم و صحبت کردیم. البته به غیر از جلسات گروهی، جلسات خصوصی هم برگزار شده و با بازیکنان دوباره بیعت کردیم تا به موفقیت برسیم. باور کنید خیلی وقت‌ها به جای اینکه من به بچه‌ها انگیزه بدهم، آنها هستند که به من انگیزه می‌دهند و ما را جلو می‌برند به خاطر اینکه خودشان را باورکرده‌اند.

شما یک مربی ایده‌گرا هستید یا یک مربی عمل گرا؟

من سعی کرده‌ام هر دو را با هم داشته باشم. هم ایده و هم کار عملی مداوم. باید هر دو با هم باشد. رفتاری که مبتنی به کار، پیشرفت و باورهای ذهنی باشد و درمسیر درست قرار بگیرد قطعا منتج به نتیجه می‌شود. بنده ایده‌هایی را با این بچه‌ها مطرح کردم که شاید از روز اول درصدی فکر نمی‌کردند به حقیقت بپیوندد و موفقیت‌آمیز باشد و به این کیفیت و توانایی برسند.

یک ویژگی بزرگ که در نحوه برخورد شما با این نوجوان‌ها دیده می‌شود و حتی برخی مربیان لیگ برتری هم از داشتن چنین ویژگی محرومند، خصوصیت آرام بودن شما به هنگام پیروزی‌هاست. شما هرگز احساساتی نمی‌شوید. چرا؟

شما وقتی این رفتار من را کنار زمین می‌بینید چه قدر احساس آرامش می‌کنید؟ رفتار من غیر از این نباید باشد. اگر قرار باشد من اسیر احساسات شوم و در رفتارم جوری نشان بدهم که اعلام رضایت کنم طبیعتا یعنی توقف. بنابراین شک نکنید که من با همین رفتار به نوعی در حال حمایت از بچه‌ها هستم و بارها به آنها گفتم یک نفر کنار زمین ایستاده که دارد با تک تک سلول‌هایش از شما حمایت می‌کند. یعنی مثل کوه پشت سر شما است. اگر قرار باشد من کوه باشم و بچه‌ها به کوه تکیه کنند پس این ذهنیت با احساسات در منافات است. من باید قوی باشم و رفتار سنجیده‌ای انجام دهم. دوست ندارم بچه‌ها به کوه لرزان و احساساتی تکیه کنند. به اعتقاد من این بدیهی‌ترین رفتاری است که یک سرمربی باید داشته باشد. من عادت ندارم مثل برخی همکاران خوشحالی کنم تا سطح انتظارها را پایین بیاورم. مربیان بزرگ باید چنین رفتاری داشته باشند. سرمربی یعنی هویت و شخصیت تیم. به هرحال این حال و هوایی که در تیم نوجوانان وجود دارد می‌تواند یک الگو برای همه تیم‌های فوتبال ایران باشد و در همه رده های ملی و باشگاهی از آن درس بگیرند.

در واقع با این رفتارها سطح انتظار بچه‌ها را از خودشان هم بالاتر بردید؟

من دائم به این بچه‌ها می‌گفتم انجام دادن کار معمولی از عهده هر کسی بر می‌آید اما یک کار عالی را هر کسی نمی‌تواند انجام بدهد. انجام دادن کارهای فوق‌العاده کار آدم‌های بزرگ است. این باور را در بچه‌ها ایجاد کردیم که به خوب قانع نباشند چون خوب یعنی قناعت به آن چیزی که دارید.

برای پدید آوردن چنین تیمی چه قدر وقت گذاشتید آقای چمنیان. قطعا رسیدن به موفقیت ساده به دست نمی‌آید. شما همین حالا هم به قول مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال قهرمان شده‌اید.

4 ماه است که یک روز کامل کنار خانواده‌ام نبودم و سعی کردم همیشه در کنار بچه‌ها باشم و از آنها جدا نشوم. ما ارزان‌ترین صعود تاریخ فوتبال ایران را داشتیم. با کمترین هزینه ها. نه سفرخارجی داشتیم و نه اردوی خارجی زیادی داشتیم. ما چیزی حدود 32 روز اردو داشتیم. اردویی که در داخل انجام شد. با این حال همین تیم توانست نتایج بزرگی را رقم بزند. بچه‌ها وقتی زحمت من را می‌بینند که ماه‌ها از خانواده دور بودم بیشتر دل به کار می‌دهند. بله، به نظر من این بچه‌ها موفق بوده‌اند اما همانطور که گفتم سطح توقع من بسیار بالا‌تر از اینهاست.

تیم شما از لحاظ رفتاری هم تا امروز بسیار حرفه‌ای بوده. بازیکنان یاد گرفته‌اند که در داخل زمین فقط فوتبال بازی کنند. ما رفتار نادرستی از آنها ندیدیم.

شما در این 4 بازی کوچکترین رفتاری که برخاسته از تنش پرخاشگرانه باشد ندیدید. حتی زمانی که موقعیت‌ها خراب می‌شود و بازیکنی خودخواهی می‌کند، ما هیچ تنشی میان بازیکنان نمی‌بینیم. چرا؟ چون آنها باور کرده‌اند که باید برای یک تیم تلاش کنند و اگر یک نفر اشتباه می‌کند همه باید جبران کنند. حتی تنشی با داور و بازیکنان حریف ندارند. اینها حلقه‌های مفقوده فوتبال ماست و چون کمتر دیدیم قدری باورش برای ما دشوار است و به چشم شما می‌آید.

امروز با اسپانیا بازی دارید. تیمی که بازیکنانش فردای فوتبال اسپانیا را شکل می‌دهند. تیمی که قطعا همین بازیکنان را در آینده راهی رئال و بارسا خواهد کرد. روز بزرگی است.

همه ما می‌دانیم اسپانیا کجای فوتبال است. می‌دانیم فاصله‌ای بین فلسفه فوتبال بزرگسالان و تیم‌های پایه آنها وجود ندارد. آنها از یک نظام واحد پیروی می‌کنند. آنها در خطوط سه‌گانه بازیکنان باکیفیتی دارند. آنها فوتبالی آکادمیک دارند و فوتبال را روی اصول یاد گرفته‌اند و با تمام وجودشان بازی می‌کنند. منتهی هدفگذاری ما این است که جزو 4 تیم باشیم. می‌رویم که اسپانیا را هم ببریم. مطمئن باشید امروز، روز سخت فوتبال اسپانیا خواهد بود. ما همه جوره آماده‌ایم و یقین داشته باشید که اسپانیا کار ساده‌ای در مقابل ما ندارد. حتما خودشان هم می‌دانند که امروز چه دشواری‌هایی پیش روی‌شان است.

فکر می‌کنید با وجود جا‌به‌جایی جغرافیایی در هند و رفتن به شهری دیگر فضا برای کسب موفقیت هموار باشد؟

در روزهای گذشته فضا بسیار خوب بوده و تمرینات منظمی را در شهر کوچی برگزار کردیم. با انگیزه تمرین کردیم و یک جلسه هم در زمین اصلی این بازی‌ها تمرین کردیم. اسپانیا 3 بازی دور مقدماتی خود را در این ورزشگاه انجام داده است و با شرایط بازی در این زمین آشنا است. در این بین نشست‌هایی برای آنالیز تیم اسپانیا داشتیم و درباره نقاط ضعف و قوت این تیم حرف زدیم. درباره برنامه‌های تاکتیکی هم گفت وگو کردیم. بچه‌ها به دقت به نکاتی که گفتیم گوش می‌کنند و سعی دارند تاکتیک‌های مدنظر را که برای کنترل تیم اسپانیا در نظر گرفته ایم، در زمین پیاده کنند. تردید نکنید که سعی ما انجام یک بازی خوب مقابل اسپانیا است و سعی می‌کنیم بهترین عملکرد را داشته باشیم. به شدت به پیروزی در این بازی ایمان دارم و امیدوارم.

 

captcha
تازه ها
بیشتر