فوتبال ایران / شناسه خبر: 76266 / تاریخ انتشار : 1396/7/28 23:30
|

دور شدن گام به گام از عادات بد / استقلال شفر متولد می‌شود

استقلال مقابل نساجی نسبت به بازی با فولاد تغییرات مثبتی داشت و این یعنی مربی آلمانی در مسیر درستی حرکت می کند.

ایران ورزشی آنلاینآرمن ساروخانیان / فردای بازی استقلال و فولاد که اولین بازی وینفرید شفر روی نیمکت این تیم بود، یکی از روزنامه‌های ورزشی تیتر زد: «شفرینگ». این تیتر بیش از همه کنایه به اصطلاح «فرشینگ» بود که منصوریان به کار برد و سر و صدای زیادی به پا کرد. با این حال شفرینگ می‌تواند اصطلاح خوبی برای حال و روز فعلی استقلال باشد. تیمی که با آمدن مربی آلمانی وارد دوره تغییرات شده و قرار است از تیم آشفته و کم‌اثر اول فصل به تیمی با سلیقه شفر تبدیل شود. با کمی بی‌رحمی می‌توان برای شفریزه شدن استقلال واژه «منصوریان زدایی» را هم به کار برد. مربی آلمانی که در ورود به تهران مدعی شد بازی‌های قبلی استقلال را آنالیز کرده، قطعا بیماری این تیم را به درستی تشخیص داده و بخش مهمی از فرآیند درمان مربوط به ترک عادات بد قبلی خواهد بود.

در بازی با فولاد تحرک بازیکنان استقلال بیشتر شده بود و ساختار دفاعی نظم بیشتری داشت، ولی مشکل گلزنی پابرجا بود. در بازی دیروز تحول تیم همچنان محسوس بود و شفر مقابل نساجی توانست راه گلزنی را هم پیدا کند، ولی استقلال برای تبدیل شدن به یک تیم مدعی هنوز راهی طولانی در پیش دارد.   
تغییرات استقلال با شفر یکی از موضوعات جذاب این روزهای فوتبال ایران است که قطعا غیر استقلالی‌ها هم با دقت آن را دنبال می‌کنند. بعد از اوج‌گیری تیم ملی با کی‌روش و موفقیت پرسپولیس با برانکو، نیاز به یک فکر جدید روی نیمکت استقلال هم احساس می‌شد و حالا همه منتظر دیدن سیر تحول تیم با این مربی مشهور خارجی هستند. اگر بخواهیم تغییرات استقلال در فاصله بازی مقابل فولاد تا نساجی را بررسی کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

افزایش سرعت بازی
استقلال در شروع فصل تیم کندی بود که نمی‌توانست دفاع حریفان را باز کند و موقعیت بسازد. تاکید شفر در این مدت روی بازی تکضرب و افزایش سرعت بازی بوده. برای چنین نمایشی او روی آمادگی بدنی هم کار کرده و بازیکنان در این دو بازی شاداب‌تر از قبل بودند. استقلال مقابل نساجی سرعت تیمی خوبی داشت و توانست فرصت‌های خوبی بسازد. نمایش تیم در نیمه اول خیلی خوبی بود و می‌توانست بیش از یک بار دروازه میهمان لیگ یکی‌اش را باز کند. شفر بعد از بازی هم تاکید کرد که استقلال در نیمه اول توانست تمام برنامه‌های تمرینی را پیاده کند.

پرسینگ با کاربرد دوگانه
دستور مهم بازی شفر که توانسته استحکام ساختار دفاعی تیم را هم بالا ببرد، پرسینگ است. استقلال با همین حربه توانست فولاد را کاملا عقب براند و به تیم اهوازی موقعیت ندهد. دیروز هم بازیکنان استقلال پرس شدیدی انجام می‌دادند و به همین خاطر خط دفاع نساجی چند اشتباه مرگبار مرتکب شد. روی یکی از همین اشتباهات بود که فرشید اسماعیلی توانست گل اول را بزند. استفاده از این روش نیاز به آمادگی جسمانی بالایی دارد و استقلالی‌ها تا اواسط نیمه دوم حریف را تحت فشار قرار دادند، ولی در اواخر بازی این فشار کمتر شد و نساجی توانست روی دروازه استقلال بیاید و به گل برسد.

شیفت بازی به سمت چپ
شفر پنج‌شنبه در کنفرانس خبری گفت که بازی تیم بیشتر از سمت راست جریان دارد و باید این عادت را تغییر دهد. البته این نقص به دوره منصوریان مربوط نیست و در تمام سال‌های حضور خسرو حیدری، بازی تیم وابستگی زیادی به سانترهای او داشته. دیروز استقلال حملات زیادی از سمت چپ انجام داد و زکی‌پور نفوذهای زیادی داشت. او در نیمه اول دو سانتر عالی برای اسماعیلی داشت که می‌توانست تبدیل به گل شود. در نیمه دوم گل قربانی را ساخت و یکی از بهترین‌های تیمش بود. حالا کار حریفان استقلال سخت‌تر از قبل است و تنها با بستن سمت راست نمی‌توانند حملات تیم را مهار کنند.

مشکل گلزنی تا حدودی حل شد
در بازی با فولاد گلزنی بزرگترین مشکل استقلال بود. شفر از هر سه مهاجم نوکش استفاده کرد، ولی شهباززاده، بیت‌سعید و قربانی ناآمادگی نگران‌کننده‌ای داشتند. او چاره‌ای نداشت جز اینکه از بازیکنان سایر خطوط کمک بگیرد و دیروز از فرشید اسماعیلی در کنار قربانی در خط حمله استفاده کرد. این هافبک سریع در نیمه اول سه بار در آستانه گلزنی قرار گرفت و سرانجام توانست دروازه نساجی را باز کند. در نیمه دوم هم قربانی بعد از هدر دادن چند موقعیت سرانجام پایش به گلزنی باز شد. با این حال خط حمله استقلال باید زهردارتر از این باشد و شفر هم بعد از بازی دیروز تاکید کرد که تیمش به گل‌های بیشتری نیاز دارد. مربی آلمانی قبل از بازی گفت که روی بیت‌سعید هم حساب می‌کند و این مهاجم با تمرینات بیشتر آماده خواهد شد. جابر انصاری دیگر گزینه مدنظر این مربی است که با آمادگی بیشتر می‌تواند به گلزنی کمک کند. با این حال اگر او از این بازیکنان جواب نگیرد، در نیم فصل قطعا به فکر تقویت خط حمله‌اش خواهد بود.

انگیزه بیشتر با الگوی قائدی
بازیکنان استقلال از زمان آمدن شفر انگیزه بیشتری پیدا کرده‌اند تا بتوانند نظر او را جلب کنند. اگر منصوریان رفتار دوستانه‌ای با بازیکنان داشت و اشتباهات‌شان را می‌‌بخشید، مربی آلمانی سختگیر است و تنبیهی که برای قائدی در نظر گرفت هشداری برای بقیه بود تا به فکر کم‌کاری یا بی‌انضباطی نباشند. دیروز انگیزه بالای بازیکنان آشکار بود و همه مصمم هستند که خودشان را به ترکیب اصلی تحمیل کنند. از طرف دیگر کسانی که رضایت این مربی را جلب نکنند به احتمال زیاد در نیم‌فصل واگذار خواهند شد تا ترافیک خطوط مختلف کمتر شود و در صورت نیاز بازیکنان جدید اضافه شوند. شفر تاکید کرده که ورود و خروج‌ها تنها با نظر او خواهد بود و هیچکدام از بازیکنان دوست ندارند در نیم فصل در فهرست خروج باشند.

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر