فوتبال ایران / شناسه خبر: 76257 / تاریخ انتشار : 1396/7/26 01:46
|
می‌دانم در تابستان چه می‌کردی

فدراسیون فوتبال در دوراهی بزرگ: حذف بدهکاران یا تعلیق؟

فرشاد کاس‌نژاد / این بار اما فدراسیون فوتبال باید بداند که ادامه مماشات سرنوشت بدی خواهد داشت.

ایران ورزشی آنلاین / فرشاد کاس‌نژاد / اگرچه فدراسیون فوتبال این روزها بحث صعود 5 تیم ملی ایران به جام‌های جهانی را داغ می‌کند اما این فدراسیون فوتبال 5 ستاره سالهاست که با مماشات و رفتاری غیرقانونی، برای فوتبال بحران مالی بزرگی را ساخته است. این ماجرای تازه‌ای نیست. در فدراسیون‌های پیشین نیز مدارک غیرواقعی درباره باشگاه‌های ایرانی به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال می‌شد تا تعداد سهمیه ایران در لیگ قهرمانان آسیا نیز به یکی از افتخارات فدراسیون تبدیل شود. آن روزها که خبر کسب تعداد سهمیه در لیگ قهرمانان را مثل 5 ستاره شدن فدراسیون فوتبال اعلام می‌کردند، کفاشیان، عزیزمحمدی و تاج، خود می‌دانستند که چگونه بدهی‌های بزرگ و ترازهای غیرواقعی را پنهان کرده‌اند.

ماجرا اما وارد مرحله تازه‌ای شده است. این صفحه دیگری از پرونده فوتبالی است که می‌خواهد با ساز و کار غلط اقتصادی روزگار بگذراند. فدراسیون فوتبال در دوراهی قرار گرفته است. مدارک باشگاه‌های ایرانی تا 30 اکتبر (9 آبان) تکمیل می‌شود و تا 15 نوامبر (24 آبان) مدارک نهایی به ‌ای اف سی ارسال خواهد شد. دوراهی فدراسیون در همین روزهاست. فدراسیون چگونه می‌تواند بازهم بدهی‌های بزرگ باشگاه‌ها را پنهان کند یا چگونه می‌تواند حکم‌های قدیمی کسر امتیاز و محرومیت را که هرگز اجرا نکرده همچنان پنهان نگه دارد؟ آخرین نمونه‌اش را همین چند روز پیش منتشر کردیم، یک مثال از هزاران، حکمی که 6 سال پیش با شکایت صمد مرفاوی علیه باشگاه استقلال صادر شده و 6 سال خاک خورده و هرگز اجرا نشده. یک چرای بزرگ را باید به جای 5 ستاره بر سر در فدراسیون فوتبال نصب کرد. شکایت‌ها سر به فلک کشیده‌اند. استقلال، پرسپولیس، تراکتورسازی و نفت تهران بدهکاران بزرگی هستند که مدتهاست خبر خطر حذف‌شان از لیگ قهرمانان آسیا و لغو پروانه حرفه‌ای‌شان را به گزارش‌های رنگ و وارنگ تبدیل می‌کنیم اما گوش فوتبال ایران از این هشدارها پر است. بدهکاران فوتبال ایران فقط این تیم‌ها نیستند. تیم‌های پرشمار دیگری در لیگ برتر، لیگ یک و دسته دوم ابایی از پرداخت نکردن مطالبات بازیکنان و مربیان ندارند و به درستی دچار این تلقی شده‌اند که هیچ حکمی در فوتبال ایران اجرا نمی‌شود و مماشات همیشه ادامه خواهد داشت.
این بار اما فدراسیون فوتبال باید بداند که ادامه مماشات سرنوشت بدی خواهد داشت. فدراسیون اگر بدهی‌ها را پنهان کند و تن به برخورد قانونی ندهد و بازهم حکم‌های خودش را نادیده بگیرد، کنفدراسیون فوتبال آسیا با فدراسیونی که اطلاعات غلط ارائه می‌کند برخورد سرسختانه‌ای خواهد داشت. مدیران در فوتبال ایران همیشه در چنین مواقعی با ساده انگاری مسائل بحران‌های بزرگی را تولید می‌کنند. ارائه اطلاعات غلط به کنفدراسیون فوتبال آسیا می‌تواند به تعلیق فوتبال ایران یا خطر حذف از جام ملت‌های آسیا منجر شود و این یک شوخی نیست، بلکه همچون سایر جرایم و محرومیت‌های بین‌المللی به آسانی اجرا می‌شود.
وقت تنگ است و فوتبال ایران باید بهترین تصمیم را بگیرد. تصمیم درست ادامه مماشات و ادامه رفتارهای غیرقانونی نیست. تصمیم درست اجرای حکم‌هاست و برخورد سختگیرانه و جدی. فدراسیون فوتبال می‌داند که مساله فوتبال ایران دیگر اطلاع رسانی چند بازیکن به ‌ای اف سی درباره مطالبات نیست. مساله مهم‌تر شکایت‌های به نتیجه نرسیده در فدراسیون فوتبال است و باشگاه‌هایی که با رفتار فدراسیون فوتبال به قراردادهای بی‌پشتوانه عادت کرده‌اند.
اگر این مماشات خانمانسوز با باشگاه‌های بدهکار نبود، فوتبال ایران امروز ساز و کار اقتصادی سالمی داشت و با برداشت صحیح از وضعیت مالی باشگاه‌ها قرارداد‌ها ثبت می‌شدند. اگر این مماشات خانمانسوز نبود باشگاه‌ها از این ولخرجی‌های مضحک از بودجه‌های بادآورده دست برمی‌داشتند و در بدهی فرو نمی‌رفتند. فرصت برای بخش خصوصی واقعی هم ایجاد می‌شد تا وارد این بازار شود. بخش خصوصی اما در مقابل این باشگاه‌هایی که بدون وحشت پرداخت، قرارداد می‌بندند چگونه می‌تواند رقابت کند، مگر آنکه یکی مثل هدایتی یا جهانیان و یا اختلاسگرهایی مثل مالک پیشین داماش و راه آهن به فوتبال سرک بکشند.
در ورزش ایران همه از خصوصی‌سازی حرف می‌زنند اما همیشه همه چیز درباره خصوصی سازی در حد حرف باقی می‌ماند. مهم ترین عامل در فرار بخش خصوصی واقعی (بخش خصوصی که بخواهد در فوتبال هدف اقتصادی و ورزشی داشته باشد، نه اینکه برای پولشویی به این عرصه آمده باشد) این است که باشگاه‌های دولتی، خصولتی و شبه دولتی بدون توجیه اقتصادی در فوتبال هزینه می‌کنند و قیمت‌ها و هزینه‌ها را به جایی می‌رسانند که با منطق بخش خصوصی همخوانی ندارد. حالا اگر فشارهای کنفدراسیون فوتبال آسیا، فدراسیون فوتبال را مجبور به رفتار قانونی کند و باشگاه‌ها مجبور به پراخت بدهی‌ها شوند، آنگاه شاید شانسی وجود داشته باشد برای پایان این سیاق باشگاهداری در ایران که با فیرپلی مالی نیز در تضاد است. باشگاه‌ها اگر بدانند که بدعهدی‌های بی پایان‌شان پاسخ تند و سختی دارد و محروم می‌شوند و پروانه حرفه‌ای‌شان نیز لغو می‌شود، آنگاه به جیب خود نگاه می‌کنند و بعد در تابستان هر سال بمب منفجر می‌کنند. برای باشگاه‌های ایرانی به کنایه باید نوشت: می‌دانم در تابستان چه می‌کردی. برای سخت‌ترین و جدی‌ترین برخوردها و قانونی ترین رفتارها آغوش باز کنیم.
 

 

captcha
تازه ها
بیشتر