فوتبال ایران / شناسه خبر: 76242 / تاریخ انتشار : 1396/7/23 16:15
|
44 سال بعد از رایکوف و راجرز

اولین شهرآورد لیگ برتر با مربیان خارجی

تقابل کخ با پروین، قلعه‌نویی با بگوویچ (2 مرتبه)، سوبل، وینگادا، ژوزه و برانکو یا مصاف دنیزلی با مرفاوی (2 مرتبه) و با مظلومی و در این آخرین شهرآوردها هم منصوریان با برانکو. اما حالا شفر و برانکو.

ایران ورزشی آنلاینجعفر برزگر / در حالی که یازده روز به شهرآورد هشتاد و پنجم تهران باقی مانده و هنوز هم داورش مشخص نشده اما از زوایای مختلف یک بازی خاص خواهد بود. مسابقه‌ای که بدون شک تا قبل از سوت بازی به اوج حساسیتش می‌رسد.


اولین شهرآورد لیگ برتر با خارجی‌ها
یکی از دلایلی که این بازی را با سایر بازی‌های دو تیم در تاریخ لیگ برتر متمایز می‌کند حضور دو سرمربی خارجی برای اولین مرتبه است. تا قبل از این بازی هر زمان که در بازی‌های لیگ برتر روی نیمکت یک تیم سرمربی خارجی حضور داشته روی نیمکت مقابل سرمربی ایرانی بوده است. تقابل کخ با پروین، قلعه‌نویی با بگوویچ (2 مرتبه)، سوبل، وینگادا، ژوزه و برانکو یا مصاف دنیزلی با مرفاوی (2 مرتبه) و با مظلومی و در این آخرین شهرآوردها هم رویارویی منصوریان با برانکو. اما حالا و در شهرآورد هشتاد و پنجم وینفرید شفر و برانکو به عنوان دو سرمربی خارجی رو در روی هم قرار می‌گیرند. در این میان برانکو تجربه چندین حضور در شهرآورد تهران را دارد در حالی که شفر برای اولین مرتبه آن را تجربه می‌کند. برای هر دو هم اهمیت بسیاری دارد. سرمربی استقلال نمی‌خواهد در شروع کارش چنین مسابقه حساسی را از دست بدهد و برانکو هم به فکر جبران باخت در آخرین شهرآورد است.

آلمانی‌های شهرآورد خوش‌شانس نیستند
تا امروز و در تاریخ شهرآوردهای لیگ برتر دو سرمربی روی نیمکت‌های دو تیم حضور داشتند که اتفاقا هر دو نفر هم نتیجه را واگذار کردند. رولند کخ سرمربی استقلال در شهرآورد 53 که روز بیستم دی ماه 81 برگزار شد با اینکه در ثانیه 30 توسط علی سامره دروازه پرسپولیس را باز کرد اما در نهایت با گل علی انصاریان از روی نقطه پنالتی در دقیقه 70 با نتیجه تساوی به رختکن رفتند. اما پرسپولیس با سوبل آلمانی شهرآورد 58 را در روز هفتم اسفند 83 با نتیجه 3 بر 2 واگذار کرد. همان مسابقه‌ای که پیروز قربانی در دقیقه 90 گل برتری را برای استقلال زد. حالا برای دومین مرتبه یک آلمانی دیگر به عنوان سرمربی روی نیمکت استقلال می‌نشیند.

رایکوف رکورددار است
شاید حالا حالاها هیچ مربی خارجی به رکورد «زدراکو رایکوف» یوگسلاو از بابت حضور روی نیمکت استقلال در تاریخ شهرآورد تهران نرسیده باشد. اولین حضور او به شهرآورد هشتم برمی‌گردد که پرسپولیس با دو گل حسین کلانی و گل‌های مرحوم ایرانپاک و خوردبین استقلال را 4 بر یک شکست داد. تک گل آبی‌ها توسط علی جباری در دقیقه 75 به دست آمد. رایکوف در 14 مسابقه استقلال را مقابل پرسپولیس هدایت کرد که ماحصل آن 5 پیروزی، 5 شکست و 4 تساوی بود.

راجرز دوم است
دومین مربی خارجی که رکورددار حضور در شهرآورد تهران بود آلن راجرز است. البته او در میان سرمربیان خارجی پرسپولیس نفر اول است. این مربی انگلیسی اولین حضور را در شهرآورد هشتم با پیروزی 4 بر یک تجربه کرد و پس از آن در شش بازی دیگر هم این شانس را به دست آورد. راجرز در این هفت بازی چهار پیروزی، دو تساوی و یک شکست را تجربه کرد.

پیروزی تاریخی 6 بر صفر با راجرز
پرگل‌ترین پیروزی پرسپولیس و در واقع تاریخی‌ترین آن به سال 52 و روز شانزدهم شهریور برمی‌گردد که با هت‌تریک مرحوم همایون بهزادی، دو گل مرحوم ایرج سلیمانی و تک گل حسین کلانی با نتیجه 6 بر صفر به پایان رسید. آخرین شهرآوردی هم که با حضور دو سرمربی خارجی برگزار شد به سال 55 و شهرآورد 19 مربوط می‌شود. مسابقه‌ای که با گل‌های هادی نراقی 26 برای استقلال و علی پروین در دقیقه 40 برای پرسپولیس با حساب یک بر یک به پایان رسید. هدایت آبی‌ها را در آن بازی رایکوف و پرسپولیسی‌ها را کونوف برعهده داشت.

پرسپولیس 4، استقلال 3 با یک خارجی
در 15 شهرآورد تهران فقط یکی از دو تیم صاحب یک مربی خارجی بودند. وینکو بگوویچ، سوبل، دنیزلی، وینگادا، کرانچار، مانوئل ژوزه و برانکو برای پرسپولیس و رولند کخ از استقلال شهرآورد را تجربه کرده‌اند که سهم پرسپولیس چهار پیروزی، سه شکست و هفت تساوی بوده است. حالا شفر آلمانی به عنوان دومین مربی خارجی استقلال در شهرآورد لیگ برتر است. البته باز هم از نوع آلمانی‌اش.

پرسپولیس 2 ، استقلال 2 در آبان‌ماه
این دو تیم تا امروز هفت مرتبه در آبان ماه رو در روی یکدیگر قرار گرفته‌اند که کفه ترازو برای‌شان یکسان بوده است.
شهرآورد 22 : استقلال یک- پرسپولیس صفر
گل: غلامرضا فتح‌آبادی (42)
شهرآورد 44 : استقلال صفر- پرسپولیس صفر
گل: مهدی هاشمی‌نسب (45)
شهرآورد 57 : استقلال صفر- پرسپولیس صفر
شهرآورد 59 : استقلال یک- پرسپولیس صفر
گل: رضا عنایتی (56)
شهرآورد 61 : استقلال یک- پرسپولیس 2
گل‌ها: امیرحسین صادقی (16) استقلال و معدنچی (22)، اولادی (71) پرسپولیس
شهرآورد 72 جام ولایت: استقلال 2 – پرسپولیس 2
گل‌ها: برهانی، عمران‌زاده (استقلال)، هادی نوروزی (2 گل) پرسپولیس
شهرآورد 81 : استقلال یک- پرسپولیس یک
گل‌ها: جابر انصاری (48)، استقلال و بنگستون (5+90) پرسپولیس

 
captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر