فوتبال ایران / شناسه خبر: 76240 / تاریخ انتشار : 1396/7/23 15:57
|
یک راز جالب از یک اخراج تاریخی در تیم ملی

ذوالفقارنسب: ایویچ می‌خواست آمریکا و آلمان را فریب دهد

ایویچ گفت نمی‌توانیم ارنج اصلی‌مان را رو کنیم. به همین دلیل از بازیکنان اصلی در ترکیب استفاده نکرد و خیلی از بازیکنان را در پست‌های غیر تخصصی بازی داد.

ایران ورزشی آنلاینامیر اسدی / مصاحبه شماره دیروز ایران ورزشی با اصغر شرفی به جلال طالبی رسید و البته انتخاب او به‌عنوان جانشین ایویچ. آن هم بعد از بازی عجیب تیم ملی مقابل رم و شکست دور از انتظار با نتیجه 7 بر یک. شرفی انگار از اتفاقاتی خبر داشت. اتفاقاتی که قبل از بازی با رم رخ داده بود. او از ما خواست تا سراغ بیژن ذوالفقارنسب برویم و از او درباره آن اتفاقات سوال کنیم. ذوالفقارنسب اما وقوع هر نوع اتفاق حاشیه‌ای را تکذیب کرد و قاطعانه گفت که جلسه‌ای مخفیانه قبل از بازی با رم برگزار نشده است.


اصغر شرفی از ما خواست تا پیغامی به دست شما برسانیم.
 چه پیغامی؟
وقتی با او مصاحبه کردیم، به جلال طالبی رسیدیم و صحبت‌های او درباره شبگردی بازیکنان در جام ملتهای 2000 لبنان. او بحث را ادامه داد و به ماجرای عجیب اخراج ایویچ و انتخاب جلال طالبی رسید. شرفی از ما خواست تا درباره اتفاقات حاشیه‌ای قبل از بازی با رم با شما تماس بگیریم. او گفت ذوالفقارنسب می‌تواند از آن اتفاقات بگوید و اینکه چه جلساتی قبل از آن بازی عجیب برگزار شده است. توضیحی درباره اتفاقات قبل از بازی با رم دارید؟
 هیچ جلسه‌ای قبل از بازی برگزار نشد و نمی‌دانم این صحبتها از کجا آمده است. فکر می‌کنم برای رسیدن به اصل ماجرا باید حرف‌ها را واقع‌بینانه و درست ادا کنیم. نباید خیالپردازی کنیم و شایعه بسازیم.
اما اصغر شرفی با قاطعیت در این باره صحبت کرد و حتی کد هم داد. او گفت قبل از بازی اتفاقاتی افتاد که تیم ملی با نتیجه7 بر یک به رم باخت.
 من آنجا بودم و می‌دانم که اتفاقی رخ نداد. شکست 7 بر یک مقابل رم به دلیل اشتباه تاریخی ایویچ بود.
چه اشتباهی؟ مگر می‌شود ایویچ که از بزرگترین مربیان آن زمان بود اشتباه محرزی مرتکب شود؟
 ظهر بازی من، ایویچ و ناصر نوآموز جلسه‌ای تشکیل دادیم. ایویچ ارنجی اعلام کرد که بسیار تعجب برانگیز بود. او بازیکنان 14، 15، 16 و 17 تیم ملی را در ارنج قرار داد، آن هم در پست‌های غیر تخصصی. من به ایویچ گفتم این ارنج شما عجیب است. چرا این کار را می‌کنید؟
ایویچ در جواب چه گفت؟
 ایشان گفت سرمربی آمریکا قرار است به ورزشگاه بیاید و بازی را تماشا کند. ایویچ از حضور سرمربی تیم ملی آلمان هم صحبت کرد و البته حضور کمک مربی تیم ملی یوگسلاوی. او گفت نمی‌توانیم ارنج اصلی‌مان را رو کنیم. به همین دلیل از بازیکنان اصلی در ترکیب استفاده نکرد و خیلی از بازیکنان را در پست‌های غیر تخصصی بازی داد. این روشی است که مربیان به کار می‌گیرند تا اطلاعات تیم حریف را مخدوش کنند. ما با این ارنج به زمین رفتیم و نتیجه را به آن شکل تاریخی واگذار کردیم.
قبل از بازی بازیکنان را زیر نظر داشتید؟ جلسه‌ای میان آنها برگزار نشد؟
 در اردوی ما مدیریت به گونه‌ای بود که هیچ بازیکنی، حتی یک ساعت هم نمی‌توانست از تیم جدا شود. هیچ بحث و سخنی هم میان آنها نبود. 12 تا 14 بازیکن تیم ملی هم به نوعی بازی می‌کردند که تیم‌های اروپایی جذب‌شان کنند. کودکانه است که بگوییم بازیکنان کوتاهی کردند تا بازی را ببازیم یا اینکه آنها خواستند تا ایویچ اخراج شود. آن روز یک اتفاق نادر در تیم ملی رخ داد. اتفاقی که با اشتباه ایویچ رخ داد.
پس به کلی برگزاری جلسات مخفیانه را تکذیب می‌کنید؟
 یا شما حرف‌های اصغر شرفی را درک نکرده‌اید یا منظورتان را درست نمی‌گویید. این پاسخی است که من به شما می‌دهم. جلسه‌ای مخفیانه تشکیل نشد و حرف و حدیثی هم از اخراج ایویچ مطرح نبود. یک بازیکن در اردوی رم، هیچگونه فرصت یا امکان اخلال در نظم تیم را نداشت. فقط یک اشتباه از سوی ایویچ باعث شد آن بازی را واگذار کنیم.
جلال طالبی هم روز بازی در ورزشگاه حضور داشت؟
 ایشان نه تنها در ورزشگاه که در هتل تیم ملی هم حضور داشتند. طالبی همراه گروه بود، البته به‌عنوان مشاور صفایی فراهانی اما به هیچ وجه در کار تیم، تمرینات و ارنج دخالت نمی‌کرد.
فکر نمی‌کنید حضور طالبی در اردو با برنامه‌ریزی قبلی صورت گرفته بود؟
 گفتم که طالبی هیچ نقشی در ارنج نداشت و حتی بازی را از روی سکوهای ورزشگاه رم تماشا کرد. آن روز تیم را فقط ایویچ ارنج کرد. اگر اسامی را بخوانید به این نکته پی می‌برید که چه بازیکنانی در زمین حضور داشتند و در چه پست‌هایی بازی کردند. افشین پیروانی در عمر فوتبالش هرگز در دفاع چپ بازی نکرده بود اما مقابل رم این پست برای او در نظر گرفته شد. بازیکنانی در خط هافبک بازی کردند که هرگز تجربه‌ای در این پست نداشتند. تنها هدف ایویچ این بود که دستش برای حریفان جام جهانی رو نشود.
می‌توانم بگویم از توضیحات شما قانع نشده‌ام؟
 نمی‌دانم چرا قانع نشده‌اید. برای چندمین بار می‌گویم قبل از بازی شایعه‌ای وجود نداشت. بعد از بازی بود که اتفاقاتی رخ داد.
چه اتفاقاتی؟
 بلافاصله بعد از بازی اتفاقاتی در تهران رخ داد.
نمی‌گویید چه اتفاقاتی؟
 نمی‌توانم بگویم. سوال دیگری ندارید؟ خداحافظ.

 

captcha
تازه ها
بیشتر