فوتبال ایران / شناسه خبر: 76237 / تاریخ انتشار : 1396/7/23 14:06
|
وقتی کنفرانس شفر برای مطبوعات ورزشی از نمایش استقلال مهم‌تر است

فرید زکریا نه؛ فوتبال گری لینه‌کر لازم دارد

آرمن ساروخانیان / متاسفانه این روزها اکثر رسانه‌ها به دنبال نیت‌خوانی از گفتار و رفتار اهالی فوتبال هستند و با همین روش غیراصولی است که کوهی از اخبار و تحلیل‌ها منتشر می‌شود.

ایران ورزشی آنلاینآرمن ساروخانیان / بازی جمعه مقابل فولاد اولین تجربه استقلال با هدایت وینفرید شفر بود. از روزی که مربی آلمانی به‌عنوان سرمربی جدید معرفی شد، حدود دو هفته طولانی سپری شد تا اولین بازی استقلال از راه برسد. تماشای تیمی که دستپخت این مربی است و تغییراتی که نسبت به دوره منصوریان داشته، هیجان‌انگیز به نظر می‌رسید. او همان مربی خارجی است که هواداران منتظرش بودند و حالا باید دید تغییرات گام به گام او برای خروج از بحران و ساختن یک تیم جذاب چیست.

بعد از بازی اما خبری از تحلیل‌های درون زمین نبود. در عوض گزارش‌ها، تیترها و نقدها از کنفرانس بعد از بازی شفر می‌آمد. بازی استقلال هرچند بدون گل و کم‌حادثه بود ولی به‌عنوان اولین بازی شفر شایسته بود که بیشتر مورد توجه قرار گیرد. رسانه‌ها اما ظاهرا این روزها توجه زیادی به اتفاقات درون زمین ندارند. جذاب‌تر برای آنها جملاتی است که در مصاحبه‌ها و کنفرانس‌های مطبوعاتی رد و بدل می‌شود.
بعد از هر مصاحبه‌ نیت‌خوانی‌ها و برداشت‌های فرامتنی شروع می‌شود: مربی با گفتن این جمله اشاره‌اش به فلان بازیکن تیمش بوده یا می‌خواسته به آن یکی مربی کنایه بزند. مشابه تحلیل‌هایی که مفسران مشهور سیاسی مثل فرید زکریا بعد از میتینگ‌های انتخاباتی ریاست‌جمهوری آمریکا داشتند.
اصولا انتظار بیهوده‌ای است که یک مربی بعد از 90 دقیقه پراضطراب کنار نیمکت بتواند شمرده و دقیق صحبت کند. کنفرانس بعد از بازی که قرار است درباره اتفاقات مسابقه باشد با یک کنفرانس مطبوعاتی که درباره سیاست‌های کلان صحبت می‌شود تفاوت دارد و جریان‌سازی با سوا کردن یک جمله و درشت کردن آن، انحراف از مسیر اصلی فوتبال است. در کنفرانس بعد از بازی شفر هم چند جمله‌اش بزرگنمایی شد و به فاصله چند ساعت چنان جنجالی به راه افتاد که باشگاه مجبور شد اصلاحیه‌ای صادر کند.
متاسفانه این روزها اکثر رسانه‌ها به دنبال نیت‌خوانی از گفتار و رفتار اهالی فوتبال هستند و با همین روش غیراصولی است که کوهی از اخبار و تحلیل‌ها منتشر می‌شود. این روزها رسانه‌های ورزشی پر از فرید زکریاهایی است که می‌توانند از لا به لای متون ده‌ها تیتر بسازند، ولی جریان‌هایی که راه می‌افتد عموما هیاهو برای هیچ است. خود فوتبال اما در این جنجال گم شده. عملکرد فنی مربیان و بازیکنان در درجه دوم اهمیت قرار دارد. رسانه‌های ورزشی اما جای لینه‌کر است تا زکریا. کسانی که روی فوتبال و اتفاقات درون زمین تمرکز کنند تا حرف‌های درگوشی و حاشیه‌ها.

 

لینک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/76237
captcha
تازه ها
بیشتر