فوتبال ایران / شناسه خبر: 76234 / تاریخ انتشار : 1396/7/22 18:03
|
به بهانه موفقیت نوجوانان ایران در جام جهانی

تیمداری پرهزینه در فوتبال پایه؛ چه کسی پاسخگو است؟

حمیدرضا عرب / آنچه نوجوانان ایران در رقابت‌های جهانی رقم زده نه فقط یک غرور ملی و شادی زائدالوصف بلکه یک هشدار برای متولیان برگزاری فوتبال در رده‌های پایه است تا کار در این حوزه را جدی‌تر بگیرند.

ایران ورزشی آنلاینحمیدرضا عرب / صرفنظر از سرنوشتی که نوجوانان ایران در جام جهانی نوجوانان خواهد داشت، باید اعتراف کرد که نتایج به دست آمده از سوی نوگلان فوتبال ایران تا همین نقطه بسیار خیره‌کننده بوده و آنها شایسته سپاس و تقدیرند. انتظار است که فدراسیون فوتبال بازیکنان و مجموعه‌ای که موجب شکل‌گیری چنین تیم باکیفیتی شده را مورد تشویق قرار دهد.

اقدامی که در فوتبال پایه تهران هیچ‌گاه انجام نشده و تیم‌ها به رغم هزینه‌های بسیاری که در سیر تیمداری متحمل می‌شوند اما همواره از درآمدزایی محروم مانده‌اند و حتی قهرمان‌های فوتبال پایه پاداش‌های آنچنانی هم نگرفته‌اند و جز یک جام قهرمانی و مدال‌های بی‌کیفیت چیزی عایدشان نشده است. این بی‌توجهی در حالی بر فوتبال پایه تهران سایه افکنده که می‌بینیم هزینه‌های بسیاری از تیم‌های حاضر در رقابت‌های آسیا ویژن اخذ می‌شود.
آنها که بر حوزه برگزاری رقابت‌های پایه اشراف ندارند شاید از دور تصور می‌کنند تمام هزینه‌های برگزاری این رقابت‌ها را هیات‌های فوتبال یا فدراسیون فوتبال متحمل می‌شوند اما لااقل برای فوتبال پایه تهران که از دیرباز محل پرورش عالی‌ترین بازیکنان فوتبال ایران بوده‌، چنین نبوده و باشگاه‌های فعال در این سطح مجبورند هزینه‌های بسیاری برای شرکت در رقابت‌ها بپردازند.
شگفت‌انگیز است که علاوه بر مبلغ چهار میلیون و پانصد هزار تومانی که بابت ورودی از تیم‌های حاضر در رقابت‌های آسیاویژن اخذ شده، فدراسیون فوتبال نیز مبالغی را برای حق عضویت در ازای هر یک از بازیکنان از تیم‌ها اخذ می‌کند در حالی که در عمل متولی برگزاری این رقابت‌ها فدراسیون فوتبال نیست و این هیات‌های فوتبال هستند که مسوولیت برگزاری را برعهده دارند.
حال شاید اگر فدراسیون فوتبال که علاوه بر مبالغی که تحت عنوان ورودی از بازیکنان می‌گیرد (گفته می‌شود نفری 14 هزار تومان) پاداش یا امتیازی برای تیم‌های قهرمان، نایب قهرمان و سوم رده‌های سنی پایه اعم از نونهالان، نوجوانان، جوانان و امید‌ها در نظر می‌گرفت، می‌شد توقع چنین پرداخت‌هایی از سوی تیم‌ها را توجیه کرد اما فدراسیون فوتبال تا به امروز هیچ کاری برای تیم‌های فوتبال پایه انجام نداده که انگیزه را برای حضور تیم‌ها افزایش دهد؛ در شرایط فعلی تیم‌ها تنها هزینه می‌کنند و درآمدی ندارند و عقل به آنها حکم می‌کند که در مسابقاتی که حکم هزینه را دارد، شرکت نکنند.
 حتی اگر فدراسیون فوتبال هزینه‌هایی همچون اجاره زمین، اجاره آمبولانس، پزشک و هزینه نیروهای انتظامی را خود می‌پرداخت باز هم دریافت مبالغی از سوی آنها قابل توجیه بود اما تیم‌های حاضر در عالی ترین سطح مسابقات پایه (آسیا ویژن) خود هزینه اجاره زمین، اجاره آمبولانس و پزشک و حتی هزینه‌هایی که برای نیروی انتظامی در نظر گرفته می‌شود را می‌پردازند ولی درآمدی از شرکت در بازی‌ها عاید آنها نمی‌شود و تنها از روی عشق و علاقه عده‌ای تیمداری می‌کنند.
بدون شک با این هزینه‌هایی که برای تیمداران در این سطح تراشیده می‌شود نباید انتظار برخی ناهنجاری‌ها اعم از اخذ حق عضویت از خانواده‌ها و حتی جذب بازیکنان پولی را دور از ذهن بدانیم؛ گرچه بسیاری از تیمداران هم بوده‌اند که با مشاهده این فضا از فعالیت در رده‌های پایه صرفنظر کرده‌اند چرا که نه روحیات شان اجازه می‌داد از اولیای بازیکنان بابت جذب بازیکن پول بگیرند و نه اینکه بنیه مالی و توان پرداخت‌های مکرر به هیات‌های فوتبال و فدراسیون فوتبال را داشته‌اند.
آنچه امروز موجب پویایی و حرکت بیشتر فوتبال پایه ایران بخصوص در رده آسیا ویژن می‌شود این است که برگزار کنند‌های این رقابت‌ها هزینه‌های شرکت در این رقابت‌ها را کاهش دهند و کار را به نقطه‌ای نرسانند که فوتبالیست‌های بی‌استعداد صرفا به دلیل برخورداری از شرایط مالی مطلوب والدین خود جای فوتبالیست‌های باکیفیت را بگیرند.
شاید لازم باشد که فوتبال پایه هم از یارانه‌های خاص برخوردار شود. آنچه نوجوانان ایران در رقابت‌های جهانی رقم زده نه فقط یک غرور ملی و شادی زائدالوصف بلکه یک هشدار برای متولیان برگزاری فوتبال در رده‌های پایه است تا کار در این حوزه را جدی‌تر بگیرند و راه‌هایی را ایجاد کنند تا حیات باشگاه‌ها به خطر نیفتد و همچنین ترتیبی اتخاذ کنند که تیم‌ها بتوانند بخشی از هزینه‌های خود را نیز جبران کنند.
فوتبال ایران منبع عظیمی از استعداد است به شرط آنکه اجازه ندهیم نوجوان‌های مستعد به دلایلی از این دست از راه اصلی منحرف شوند یا قوانین سفت و سختی پیش روی باشگاه‌ها قرار دهیم که آنها نیز عطای تیمداری را به لقایش ببخشند.

 

captcha
تازه ها
بیشتر