فوتبال ایران / شناسه خبر: 76225 / تاریخ انتشار : 1396/7/20 00:27
|

علی کریمی: آلمان را بردیم، نه آلمان «ب» یا «پ» / پرسپولیس از حیثیت خودش و ایران دفاع کند

هافبک سابق بایرن مونیخ با شناختی که از فوتبال آلمان دارد پیروزی مقتدرانه تیم ملی نوجوانان ایران مقابل این تیم را تحلیل کرده است.

ایران ورزشی آنلاین / جعفر برزگر / پیروزی پر گل نوجوانان کشورمان مقابل یکی از بهترین تیم‌های فوتبال جهان که ابداع‌کننده سبک منحصر به فردی در این رشته هستند بازتاب‌های زیادی داشت. علی کریمی پیشکسوت باشگاه پرسپولیس که سابقه حضور در تیم‌های بایرن‌مونیخ و شالکه آلمان را دارد و به خوبی هم با ساختار فوتبال در دیار ژرمن‌ها آشناست، این پیروزی را بسیار شیرین می‌داند. کریمی بر این باور است که کار بزرگ تیم نوجوانان به هیچ وجه اتفاقی نبوده و نباید با ضعیف شمردن حریف مطرح، کار بچه‌های نوجوان را کم ارزش کرد. او همچنین از بازیکنان پرسپولیس انتظار دارد در بازی برگشت مقابل الهلال عربستان از حیثیت فوتبال ایران دفاع کنند.

نوجوانان فوتبال کشورمان تیمی را شکست دادند که در جهان فوتبال صاحب سبک است. آن هم با نتیجه قاطع 4 بر صفر که اگر خود باوری بیشتری داشتند تعداد گل‌هایشان دو برابر هم می‌شد.

باید به آنها دست مریزاد گفت چون کسی فکرش را نمی‌کرد. من آن تیم آفریقایی را خوب نمی‌شناسم اما آلمان همیشه به فوتبال بابرنامه معروف بوده است. باید به تک تک بچه‌ها خسته نباشید و تبریک گرفت و امیدوارم در ادامه راه هم موفق باشند.

بعضی‌ها معتقدند که آلمان از شرایط آرمانی‌اش دور بوده.

یادمان باشد که ما به عنوان تیم ایران مقابل آلمان بازی کردیم. تیمی که همینطوری به خاطر نام بزرگش در دنیای فوتبال قبل از ورود به زمین از حریفانش پیش است. از آنجا که همه تیم‌ها در جام جهانی با تمام قدرت حاضر می‌شوند آلمان هم از این قاعده مستثنی نبود. در واقع نوجوانان ما تیم اصلی آلمان را شکست دادند نه تیم آلمان ب یا آلمان پ.

این انتظار وجود دارد که تیم فعلی به خوبی حمایت شود.

باید این اتفاق بیفتد. اما شما می‌توانید از فدراسیون بپرسید که چقدر به بچه‌ها پاداش داده‌اند. البته نباید انتظار داشت به اندازه تیم بزرگسالان پاداش بگیرند اما امیدوارم پاداش صعود از هر مرحله جام‌جهانی به آنها داده شود. تا جایی که من می‌دانم این بهترین نتیجه تمام تیم‌های ملی ما در رده‌های مختلف جام جهانی بود.

آینده فوتبال آلمان را قرار است همین تیمی بسازد که چهار گل از ایران دریافت کرد.

شاید آلمان در هیچ دوره جام جهانی نوجوانان قهرمان نشده اما اگر اشتباه نکنم چند دوره به فینال رسیده و حتی عنوان سوم و چهارمی هم دارد. شما شک نکنید که آنها برنامه‌ریزی بلندمدت دارند و اینطوری نیستند که همین‌ تیم‌شان حتما باید جام بگیرد. آنها طبق برنامه‌ پیش می‌روند. من باز هم می‌گویم که بچه‌های تیم ایران کار بزرگی انجام دادند و امیدوارم مسوولان فدراسیون به خوبی از آنها تقدیر کنند چون از همین تیم نوجوانان آلمان در آینده ستاره‌هایی به فوتبال جهان معرفی می‌شوند، همانطور که پیش از این هم اینطور بود.

یک نگرانی وجود دارد و آن اینکه بازیکنان تیم نوجوانان به خاطر سن کم‌شان دچار غرور شوند.

به هر حال غرور به وجود می‌آید چون کار بزرگی کردند. قطعا کادر فنی تیم نوجوانان از این به بعد روی مسائل روحی روانی کار می‌کنند تا شرایط بهتری برای تیم رقم بخورد. من امیدوارم فدراسیون هم با اختصاص پاداش صعود به مرحله بعد به بازیکنان توان روحی آنها را افزایش دهد. به هر حال با امکاناتی که فوتبال ما دارد این بچه‌ها دور از انتظار ظاهر شدند.

اما پرسپولیس، که در بازی برگشت با الهلال عربستان نیاز به یک معجزه دارد تا صعود کند.

من هم فکر می‌کنم باید معجزه‌ای رخ دهد. اما بازیکنان پرسپولیس باید همه تلاششان را به کار گیرند تا از حیثیت فوتبال ایران و نام پرسپولیس دفاع کنند. شاید صعود از این مرحله خیلی سخت باشد اما حداقل پیروز شدن در بازی برگشت می‌تواند به لحاظ روحی کمک زیادی به خودشان کند. ما هم امیدواریم در نهایت بهترین اتفاق برای تیم رقم بخورد تا پس از سال‌ها به فینال لیگ قهرمانان آسیا راه پیدا کنیم.

البته باخت 4 بر صفر در بازی رفت کار را سخت کرد.

من فکر می‌کنم بازی رفت روز بد پرسپولیس بود و هیچ کس انتظار چنین باختی را نداشت. شاید اگر با نتیجه 2 بر صفر می‌باختند تا این اندازه نوک پیکان انتقادها به سمت‌شان نشانه گرفته نمی‌شد. در هر صورت یک بازی و 90 دقیقه فرصت مانده و امیدوارم که در نهایت هواداران تیم خوشحال شوند.

دیروز مسوول کمیته نقل و انتقالات سازمان لیگ مدعی شد که مالک نفت طلاییه دو روز پیش نامه قطع همکاری با شما را فرستاده ضمن اینکه نامه‌ای مبنی بر سرمربی بودن امامی فر را به سازمان لیگ داده بود.

من بعد از آخرین جلسه تمرین‌مان که در را بسته بودند و با رسانه‌ها صحبت کردم، دیگر هیچ مصاحبه‌ای انجام ندادم اما الان خوشحالم که افرادی مثل آقای محمودزاده در سازمان لیگ و فدراسیون حضور دارند که پیگیر واقعیت هستند و پافشاری می‌کنند تا مردم علاقه‌مند به فوتبال با حقایق روبه رو شوند. اگر امثال ایشان در فدراسیون زیاد باشند خیلی مسائل و مشکلات حل می‌شود.

 

captcha
تازه ها
بیشتر