فوتبال ایران / شناسه خبر: 76221 / تاریخ انتشار : 1396/7/19 23:30
|

حضور قطعی ایران در سید سوم / بهترین قرعه: روسیه، پرو، پاناما

همگروهی با روسیه، حریف سه شنبه شب تیم ملی قرعه ای است که قطعا کی روش و بازیکنانش از آن استقبال می کنند.

ایران ورزشی آنلاین / آرمن ساروخانیان / سه‌شنبه شب و بامداد چهارشنبه مسابقات بسیار حساسی در مقدماتی جام جهانی برگزار شد تا تکلیف 23 تیم حاضر در روسیه مشخص شود و حالا می‌توان با تقریب نزدیکی سیدبندی مسابقات را هم مشخص کرد. فیفا برای اولین بار تصمیم گرفته سیدبندی مسابقات جام جهانی براساس رنکینگ باشد و به همین خاطر نتایج بازی‌های ملی روزهای اخیر اهمیت مضاعفی پیدا کرد. ملاک فیفا برای سیدبندی، رنکینگ ماه اکتبر خواهد بود که روز دوشنبه منتشر می‌شود و سایت‌های خبری از همین حالا به بررسی سیدبندی تیم‌ها پرداخته‌اند.

خبر خوب برای تیم ملی این است که حضورش در سید سوم قطعی است و فرصت دارد که قرعه آسان‌تری نسبت به سایر تیم‌های آسیایی داشته باشد. تساوی مقابل سوریه و روسیه روی امتیاز تیم ملی در این رنکینگ تاثیر منفی خواهد داشت، ولی آنقدر نیست که به سقوط به سید چهارم ختم شود.

فیفا در ادوار اخیر جام جهانی تیم‌های قاره آسیا را در کنار نمایندگان کونکاکاف در یک سید قرار می‌داد تا از همگروه شدن تیم‌های یک قاره (به جز اروپا) جلوگیری کند و این روش به زیان تیم‌هایی بود که رنکینگ بهتری داشتند.  البته در قرعه‌کشی جام جهانی 2018 که قرار است اول دسامبر در مسکو برگزار شود، باز هم از همگروه شدن تیم‌های یک قاره جلوگیری خواهد شد، با این حال حضور ایران در سید سه در مقایسه با سایر نمایندگان آسیا که در سید چهار هستند احتمالا کمک می‌کند که شاگردان کی‌روش با حریفان آسانتری روبه‌رو شوند.

این روش سیدبندی به نفع تیمی مثل مکزیک هم شده که مجبور نیست با سایر نمایندگان کونکاکاف در یک سید قرار بگیرد و به لطف رنکینگ خوبش در سید دوم خواهد بود. تیم‌های آسیایی در سیدبندی جام جهانی 2014 در سید سوم قرار داشتند، ولی در آن مسابقات تیم‌های قدرتمند اروپایی مثل فرانسه، انگلیس، هلند، پرتغال و بوسنی در سید چهارم بودند و چاره‌ای جز همگروهی با یکی از آنها نبود.  با فرمول جدید تیم‌های ضعیف‌تری در سید چهارم قرار می‌گیرند و احتمال دارد تیم ملی با تیم ضعیفی مثل پاناما همگروه شود.

سرگروه‌ها نهایی شد

با نهایی شدن 23 تیم صعودکننده به جام جهانی از حالا تیم‌های سرگروه مشخص شده. براساس رنکینگ جدید فیفا هشت تیم روسیه (میزبان)، آلمان، برزیل، پرتغال، آرژانتین، بلژیک، لهستان و فرانسه سرگروه می‌شوند. تیم ملی در سال‌های اخیر تجربه بازی با آرژانتین و روسیه را داشته و در میان این هشت تیم شاید بهترین اتفاق همگروهی با لهستان یا روسیه باشد.
با فرض صعود تیم‌های برتر رنکینگ در پلی‌آف و صدرنشین‌های گروه‌ها در قاره آفریقا، سایت ESPN سیدهای دوم، سوم و چهارم را هم حدس زده و بررسی کرده است. در سید دوم احتمالا تیم‌های اسپانیا، اروگوئه، مکزیک، کلمبیا، انگلیس، ایتالیا، سوییس و پرو (سه تیم آخر باید در پلی‌آف بازی کنند) حاضر خواهند بود.
 در این سید هم تیم‌های بسیار قدرتمندی حضور دارند که ضعیف‌ترین آنها روی کاغذ پرو، سوییس و مکزیک هستند. اگر تیم ملی با یکی از تیم‌های ضعیف این سید همگروه شود، بخت صعود به دور دوم به طور محسوسی افزایش می‌یابد.

 ایران قطعا در سید سه

با فرض صعود بالاترین تیم‌های رنکینگ در پلی‌آف ایران آخرین تیم سید سوم است، یعنی حضور تیم ملی در هر حالتی تضمین شده  است. در سید سوم تیم‌های کاستاریکا، ایسلند، مصر، ایران، کرواسی، دانمارک، تونس و سنگال (چهار تیم آخر در صورت صعود) حضور دارند.
حضور تیم‌های اروپایی مثل ایسلند، کرواسی و دانمارک در این سید به زیان آنهاست و احتمالا با دو تیم قوی روبه‌رو خواهند شد. در واقع فرمول جدید فیفا را می‌توان به زیان تیم‌های اروپایی و به نفع تیم‌های سایر قاره‌ها دانست. در سید چهارم هم احتمالا صربستان، نیجریه، استرالیا، ژاپن، مراکش، پاناما، کره جنوبی و عربستان حضور خواهند داشت.

اتفاقات غیرمنتظره

اگر پرو در پلی‌آف نتواند نیوزیلند را شکست دهد، کرواسی می‌تواند در صورت صعود به سید دوم برود و به جای این تیم صربستان از سید چهارم به سید سوم می‌رود. اگر ایتالیا و سوییس هم در پلی‌آف ناکام شوند، کرواسی و دانمارک به جای سید سوم به سید دوم می‌روند.اگر ایرلند شمالی و جنوبی بتوانند در پلی‌آف اروپا موفق شوند، حضورشان در سید سوم قطعی است و یونان در صورت صعود قطعا در سید چهارم خواهد بود. سوئد هم در صورت صعود در سید سوم خواهد بود، مگر اینکه تیم‌های بالای رنکینگ در پلی‌آف ناکام شوند تا این تیم به سید دوم برود.

بهترین و بدترین گروه

قبل از مراسم قرعه‌کشی بازار پیش‌بینی قرعه تیم‌ها داغ است و براساس سیدبندی تقریبی، می‌توان قرعه سخت و آسان را برای تیم ملی حدس زد. اگر تیم کی‌روش خوش‌شانس باشد، با روسیه، پرو و پاناما همگروه می‌شود و در این صورت فرصت خیلی خوبی برای صعود خواهد داشت. حالت بد برای تیم ملی این است که با برزیل یا آلمان، اسپانیا و نیجریه روبه‌رو شود که در این صورت مسیرش بسیار سخت خواهد بود. کی‌روش هم در مصاحبه‌های اخیرش به نقش قرعه در احتمال صعود تیم ملی به دور دوم اشاره کرده بود. باید دید اول دسامبر در مسکو گوی‌ها چه تیم‌هایی را به مصاف تیم ملی می‌فرستند.

 

سیدبندی احتمالی

سید یک: روسیه ـ آلمان ـ برزیل ـ پرتغال ـ آرژانتین ـ بلژیک ـ لهستان ـ فرانسه
 
سید دو: اسپانیا ـ پرو (در صورت صعود) ـ سوئیس (در صورت صعود) ـ انگلیس ـ کلمبیا ـ ایتالیا (در صورت صعود) ـ مکزیک ـ اروگوئه
 
سید سه: کرواسی ـ دانمارک (در صورت صعود) ـ کاستاریکا ـ ایسلند ـ تونس (در صورت صعود) ـ مصر ـ سنگال (در صورت صعود)  و ایران
 
سید چهار: صربستان ـ نیجریه ـ استرالیا - هندوراس (در صورت صعود) ـ ژاپن ـ مراکش (در صورت صعود) ـ پاناما ـ کره جنوبی ـ عربستان سعودی

 

captcha
تازه ها
بیشتر