فوتبال ایران / شناسه خبر: 76218 / تاریخ انتشار : 1396/7/19 17:20
|

اعتماد به نفس کاذب در فوتبال ایران

شکست های سنگین استقلال و پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا باید تلنگری برای تیم های ایرانی باشد که با آمادگی بیشتری به مصاف تیم های قاره بروند و نگاه از بالا را کنار بگذارند.

ایران ورزشی آنلاین / منوچهر عبدالله نژاد* / وقتی از بازی‌های لیگ به آسیا می‌رویم لازم است یک مقدار نگاه‌مان را عوض کنیم و قبول کنیم تیم‌های آسیایی شرایط خوبی دارند. وقتی تیمی از برزیل و اروگوئه بازیکن جذب می‌کند سطح فنی تیمی‌اش را یک پله بالا می‌برد چون این تیم‌ها بازیکن خارجی معمولی نمی‌گیرند و معمولا نفرات تاپی را جذب می‌کنند. آنها معمولا از آمریکای جنوبی بازیکن می‌آورند و حتی اگر بازیکن درجه یک نباشند مهره‌هایی هستند که سطح فوتبال این تیم‌ها را بالا می‌برند. مثلا وقتی استقلال با العین بازی می‌کند نباید فرض کنیم با یک تیم اماراتی بازی دارد و باید بیرون از خانه تفکرات مان را عوض کنیم. ما هنوز فکر می‌کنیم در امارات مقابل تیم‌های این کشور کار راحتی داریم اما تمام بلاهای این فصل استقلال بعد از باخت به العین سر این تیم و منصوریان آمد و با تمام تغییراتی که اعمال شد این تیم نتوانست از زیر بار این شکست بیرون بیاید.

ضمن احترام به همه تیم‌های لیگ فوتبال خودمان باید نگاه‌مان به بازی‌های آسیایی را نسبت به بازی مقابل تیم‌هایی در ردیف سیاه جامگان، سپیدرود، گسترش فولاد و ... تغییر دهیم وگرنه بازهم از این نتایج خواهیم داشت. در واقع برای این بازی‌ها باید مثل مسابقات جام جهانی و المپیک آماده‌سازی کرد و ذهنیت‌ها را باید تغییر داد. شاید وقتی این نتایج رقم می‌خورد بعضی اسمش را شوک بگذارند اما وقتی چند بار متوالی تکرار می‌شود شوک نیست. شوک هر ده سال یک بار ایجاد می‌شود اما دیگر نمی‌توانید اسم این را غافلگیری بگذارید. فاصله بین باخت استقلال مقابل العین تا شکست پرسپولیس مقابل الهلال چقدر بود؟

الان فوتبال ایران در رده‌بندی جهانی بهترین تیم آسیاست و رتبه اول را دارد که این تفکر بهترین بودن یک مقدار آدم را اذیت می‌کند. من قبل از بازی‌های آسیایی پکن در اردوی تیم ملی بودم و جزو آخرین نفراتی بودم که خط خوردم. آن تیم به پکن رفت و قهرمان شد اما علی پروین بعد از آن مسابقات گفت فوتبال‌مان از برخی تیم‌های آسیایی خیلی عقب‌تر است و حالا می‌بینیم قهرمانی‌ها خیلی کم تکرار می‌شود. این حرف را کسی زد که تیم را قهرمان آسیا کرده بود اما خودش اعتراف کرد که فوتبال‌مان عقب مانده است. البته ما بازیکنان و استعدادهای خوبی داریم اما دیگر اینطور نیست که فکر کنیم می‌توانیم تیم‌های عربی را راحت ببریم. شما دیدید العین با بازیکنانی استقلال را شکست داد که تا همین یکی دو سال پیش در مقاطع رده سنی پایه بازی می‌کردند.

متاسفانه این تفکر «بهترین بودن» کار دست‌مان داده است. ما در جام جهانی قبلی بدون ادعا وارد شدیم و همه منتظر بودند تا با یک باخت پر گل مقابل آرژانتین از زمین بیرون بیاییم اما در آن بازی اصول را رعایت کردیم و حتی می‌توانستیم نبازیم. در واقع اگر به جای قوچان نژاد یک بازیکن راست پا مقابل مسی بود تا پایش را مقابل ضربه او می‌گذاشت شاید بازی تمام می‌شد و می‌توانستیم نبازیم .
ما باید این ادعای بهترین بودن را کنار بگذاریم و با شرایط بهتر خودمان را آماده رقابت با تیم‌های آسیایی کنیم. البته نمی‌خواهم آنها را بزرگ جلوه دهم اما وقتی می‌بینیم در تیم الهلال به غیر از دو سه بازیکن خارجی‌شان بقیه نفرات هم در سطح نفرات خارجی پاس خوب می‌دهند و خوب ضربه می‌زنند نمی‌توانیم از توانایی‌های‌شان ساده بگذریم. شما دیدید در راس خط حمله دو تیم عربستانی دو مهاجم سوری بودند که به پرسپولیس گل زدند. وقتی تیم ملی با کی‌روش مقابل سوریه دو مساوی آورد همه اعتراض داشتند که باید 5 گل به این تیم می‌زدیم اما وقتی از نفرات سوریه و این دو مهاجم شناخت به دست آوردیم با خودمان می‌گفتیم این دو مساوی هم بد نبود.
این واقعیت فوتبال آسیاست و ما هم باید بپذیریم که آنها هم سطح بالایی دارند و شکست دادن شان به این راحتی‌ها نیست. البته کی‌روش این مساله را خیلی خوب می‌داند و همیشه حتی مقابل این تیم‌ها ترکیب تیمش را با احتیاط می‌چیند. او به این اعتماد به نفس کاذب نگاه نمی‌کند و باشگاه‌های ما هم در مسابقات آسیایی باید چنین رویه‌ای در پیش بگیرند.

*سرمربی تیم امید پرسپولیس

captcha
تازه ها
بیشتر