فوتبال ایران / شناسه خبر: 76208 / تاریخ انتشار : 1396/7/17 03:45
|
بعید و عجیب: مجیدی بعد از مک‌درموت؟

فرهاد و استقلال؛ دو مانع تا به هم رسیدن

امیر اسدی / هر چقدر که انتخاب سرمربی استقلال مبهم بود و پر حاشیه، به همان اندازه هم بحث انتخاب دستیارها به دردسری بزرگ برای مدیران این باشگاه تبدیل شده است.

ایران ورزشی آنلاین / امیر اسدی - تیتر یک / می‌آید، اما نه اینقدر آسان که در شایعه‌ها می‌خوانیم. فرهاد مجیدی از مدتها پیش تصمیمش را گرفته و در لفافه حرف‌هایش به آن اشاره کرده. فرهاد می‌خواهد روی نیمکت استقلال، کار مربیگری را همراه با یک مربی خارجی شروع کند. اما این‌روزها شاید دو مانع پیش روی او باشد. موانع را می‌شماریم:

۱- باشگاه استقلال مک‌درموت را به عنوان دستیار اول شفر معرفی کرده. اگرچه همین باشگاه دین‌محمدی و طاهری را نیز به عنوان دستیاران شفر معرفی کرد و بعد حرفش را پس گرفت‌.
۲- فرهاد مجیدی مثل مجتبی جباری زبان تند دارد. سکوت نمی‌کند، همه چیز را نمی‌پذیرد. نقد می‌کند و چندان تعارف هم ندارد. باشگاه استقلال آیا این روش و منش را می‌پسندد؟ منصوریان همیشه در تمجید افتخاری حرف می‌زد و مدیرعامل استقلال همیشه حامی‌اش بود. باید دید استقلال دنبال یک منصوریان دیگر است یا نگاهش را تغییر داده و مسیرش را می‌خواهد با یکی مثل مجیدی در کنار شفر ادامه دهد؟
فرهاد مجیدی یا هر دستیار دیگری برای شفر باید دو کارآیی داشته باشد، هم امروز برای شفر نقش یک دستیار صاحب شناخت را ایفا کند و هم سرمایه‌ای باشد برای فردای نیمکت استقلال. فرهاد هر دو ویژگی را دارد. آیا باشگاه استقلال آن دو مانع را از پیش روی خود و فرهاد برمی‌دارد تا یکی از شاخص‌ترین چهره‌های آبی را به تیمش برگرداند؟ منتظر واکنش‌ها هستیم.

بررسی نیمکت استقلال

هر چقدر که انتخاب سرمربی استقلال مبهم بود و پر حاشیه، به همان اندازه هم بحث انتخاب دستیارها به دردسری بزرگ برای مدیران این باشگاه تبدیل شده است. شفر که آمد و هدایت استقلال را برعهده گرفت، بخش اعظمی از دل‌مشغولی مدیران باشگاه و همچنین هواداران از بین رفت. هواداران که البته روزها و هفته‌ها را سپری کردند تا نام‌های بزرگی چون فاتح تریم یا زلاتکو دالیچ را روی نیمکت استقلال ببینند، سرانجام با وینفرید شفر روبه‌رو شدند؛ مربی آلمانی و البته کار‌کشته‌ای که چندان هم انتخاب غیرمعقولی برای نیمکت استقلال نیست.
حضور شفر خیلی از مشکلات استقلال را حل کرد. استقلال حالا می‌داند که سرمربی دارد و از همه مهم‌تر یک مربی آمده که نظم و انضباط را با خود آورده و در همین روزهای نخست نشان داده برای موفقیت انگیزه فراوانی دارد. شفر اما چطور در استقلال به موفقیت می‌رسد یا مسیر پیشرفت تیم با او چگونه سریع‌تر طی می‌شود؟
حضور دستیارهایی در حد نام استقلال یکی از ملاک‌های موفقیت شفر است. افرادی که بیایند و به استقلال کمک کنند، نه اینکه استقلال برای‌شان کارنامه بسازد و نام آنها را مطرح کند. مربیانی از جنس سیروس دین‌محمدی یا بیژن طاهری( البته دومی کارنامه بهتری دارد) هرگز نمی‌توانند کمک شایانی به شفر کنند. بخصوص که در شرایط بحرانی فعلی، شفر به حضور مربیانی با کاریزما که به او مشورت بدهند نیاز فراوانی دارد.
حضور دین‌محمدی و بیژن طاهری فعلا وتو شده و مشخص هم نیست چه سرنوشتی در انتظار این دو مربی خواهد بود. انتقادها از انتخاب طاهری و دین‌محمدی آنقدر زیاد بود که باشگاه استقلال هم تصمیم گرفت آنها در تمرین حاضر نشوند و فعلا شفر را همراهی نکنند. البته مربی آلمانی، دستیار اول خود را انتخاب کرده و حتی به باشگاه گفته که میک مک درموت پس از او مهم‌ترین عضو کادر فنی است.
مک درموت حد فاصل سال‌های 2006 تا 2010 در باشگاه العین فعالیت کرد. او در قامت یک بدنساز عضوی از کادر فنی این تیم بود؛ مدتی همراه با والتر زنگا و دو سالی هم کنار وینفرید شفر. به گفته شفر(در محفلی دوستانه) مک درموت جدا از بدنسازی العین، وظیفه کار با بازیکنان آسیب دیده را در این تیم برعهده داشت و تمرین آنها را زیر نظر می‌گرفت. شفر به دلیل همکاری دوساله با مک درموت و شناخت از او، این مربی را به‌عنوان دستیار اول انتخاب کرده است.
میک مک درموت در استقلال، از یک بدنساز به یک سرمربی تبدیل شد؛ پیشرفتی چشمگیر که ماحصل تلاش علیرضا منصوریان و البته مدیران باشگاه استقلال بود. شاید اگر منصوریان به مک درموت بیشتر از یک بدنساز بها نمی‌داد و مدام از او مشورت نمی‌گرفت، این مربی همچنان نقش بدنساز را برعهده می‌گرفت و دیگر سودای مربیگری و حتی سرمربیگری به سر راه نمی‌داد.
مک درموت اما به قدری در کادر فنی منصوریان قدرت داشت که پس از اخراج او از سوی باشگاه به‌عنوان سرمربی معرفی شد و مقابل سپیدرود استقلال را هدایت کرد. حالا هم شفر و باشگاه به این اعتقاد رسیده‌اند که مک درموت دستیار اول باشد و مربیان ایرانی – هر که می‌خواهد باشد – پس از او روی صندلی‌های بعدی بنشینند.
شاید سیروس دین‌محمدی و بیژن طاهری به صندلی پس از مک درموت راضی باشند اما یکی مثل فرهاد مجیدی هرگز نمی‌پذیرد که پس از شفر و مک درموت، نفر سوم کادر فنی باشد. مجیدی که در کلاس‌های مربیگری پیشرفته شرکت کرده، پایه‌های مربیگری را در اسپانیول آموخته و البته سال‌ها کاپیتان استقلال بوده، جدی‌ترین نامی است که پس از وتو شدن حضور دین‌محمدی و طاهری، برای حضور در کادر فنی مطرح شده است.
شناخت حتی نصفه و نیمه از مجیدی باعث می‌شود از حالا حدس بزنیم پاسخ او برای حضور در کادر فنی استقلال – البته به‌عنوان نفر سوم – منفی خواهد بود. مجیدی اگر مربی استقلال شود، قطعا می‌آید تا از تجربیات شفر استفاده کند، سرد و گرم فوتبال را بچشد و سپس نام خود را به‌عنوان گزینه‌ای جدی برای سرمربیگری در استقلال مطرح کند. اینها در شرایطی به دست می‌آید که مجیدی پس از شفر، مهم‌ترین عضو کادر فنی استقلال باشد. نه نفر سوم و بعد از بدنسازی به نام مک درموت.
شایعه است که مجیدی امروز به تمرین استقلال می‌رود تا کار خود را کنار شفر آغاز کند. او قطعا سنگ‌های خود را با مدیران استقلال وا کنده و در مورد پست خود در کادر فنی صحبت کرده است. مجیدی باید بداند که جایگاه مک درموت به‌عنوان دستیار اول محفوظ است. پس اگر برود پذیرفته که عضو سوم از کادر فنی باشد و اگر نرود همان فرهاد مجیدی خواهد بود که پیش از این او را می‌شناختیم.

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر