ورزش جهان / شناسه خبر: 76202 / تاریخ انتشار : 1396/7/16 16:02
|

بازی‌های سرنوشت‌ساز مقدماتی جام جهانی در اروپا/ این 5 فینال را از دست ندهید

جدال پرتغال و سوئیس در لیسبون حساس ترین بازی مقدماتی جام جهانی در اروپاست. یاران رونالدو برای رسیدن به روسیه باید به سه امتیاز برسند. در بازی رفت سوئیس به برتری 2 بر صفر رسید.

ایران ورزشی آنلاین / مرحله مقدماتی جام جهانی در اروپا به مراحل حساسی رسیده و بعد از صعود اسپانیا، انگلیس، آلمان و بلژیک تکلیف بقیه سرگروه‌ها و تیم‌های صعودکننده به پلی‌آف تا سه‌شنبه مشخص می‌شود.

فرانسه – بلاروس

تیم پرستاره اروپا در چند بازی مهم مقدماتی لغزش داشت تا کار صعودش به روز آخر بکشد. فرانسه شنبه شب با پیروزی یک بر صفر مقابل بلغارستان صدرنشینی‌اش در گروه A را حفظ کرد و برای اطمینان از صعود باید سه‌شنبه شب بلاروس را در پاریس شکست دهد. تساوی یا شکست هم می‌تواند فرانسه را به روسیه برساند، به شرطی که سوئد در بازی همزمان مقابل هلند نتواند نتیجه بهتری بگیرد. شاگردان دشان روی کاغذ کار سختی ندارند، ولی وقتی به یاد می‌آوریم که این تیم با خط حمله ترسناکش مقابل لوکزامبورگ به تساوی بدون گل رسید، متوجه می‌شویم که کار تمام شده نیست.

هلند – سوئد

تیم سوم جام جهانی قبلی را باید حذف‌شده بدانیم، مگر اینکه آنها موفق به خلق یک شگفتی شوند. هلند قبل از بازی روز آخر مقابل سوئد سه امتیاز از حریفش کم دارد، ولی قانون فیفا که حکم به برتری تیم‌های هم‌امتیاز بر اساس تفاضل گل می‌دهد، صعود این تیم به رده دوم جدول گروه A را تقریبا غیرممکن کرده. شنبه شب سوئد توانست لوکزامبورگ را 8 بر صفر ببرد و حالا برتری تفاضل گل این تیم نسبت به هلند 12+ است. هلند سه‌شنبه شب اگر سوئد را ببرد با این تیم هم‌امتیاز می‌شود، ولی برای اینکه به رده دوم و پلی‌آف برسد، باید با اختلاف 6 گل (یا نتیجه 0-7) برنده شود. روبن، کاپیتان هلند بعد از پیروزی 3 بر یک مقابل بلاروس اعتراف کرد که کسب چنین نتیجه‌ای غیرممکن است، ولی کسی هست که نخواهد این بازی را دنبال کند؟

پرتغال – سوئیس

باورش سخت است، ولی سوئیس با وجود بردن هر 9 بازی مرحله مقدماتی هنوز نتوانسته صعودش را قطعی کند. این در تیم در بازی اول موفق شد پرتغال را ببرد، ولی قهرمان اروپا بعد از آن لغزش همه بازی‌هایش را برده و پا به پای سوئیس پیش آمده. بازی روز آخر دو تیم در لیسبون حکم فینال گروه B را دارد و پرتغال با توجه به تفاضل گل بهتر با هر بردی صعود می‌کند. سوئیس اما با یک مساوی هم به روسیه می‌رسد. نبرد لیسبون حساس‌ترین بازی سه‌شنبه شب محسوب می‌شود  و مربیان دو تیم به همین خاطر شنبه به تعدادی از بازیکنان اصلی‌شان استراحت دادند.

ولز – ایرلند

در گروه D صربستان صدرنشین است و دوشنبه با پیروزی مقابل گرجستان صعودش را قطعی می‌کند، ولی حساس‌ترین بازی گروه بین ولز و ایرلند است که برای رفتن به پلی‌آف می‌جنگند، هرچند نیم‌نگاهی هم به صعود مستقیم در صورت لغزش صربستان دارند. ولز یک امتیاز بیشتر دارد و با تساوی هم رده دوم را قطعی می‌کند، ولی ایرلند چیزی برای از دست دادن ندارد و برای برد خودش را به آب و آتش خواهد زد، پس منتظر یک بازی کلاسیک بریتانیایی باشید.

اوکراین – کرواسی

گل تساوی دقیقه 90 فنلاند به کرواسی ممکن است برای این تیم گران تمام شود. تیم پرستاره گروه I بخت اصلی صعود بود، ولی این تساوی بی‌موقع و برد غیرمنتظره ایسلند در ترکیه، وایکینگ‌ها را در یک قدمی صعود قرار داده. این دو امتیاز برای فدراسیون کرواسی آن قدر گران تمام شد که آنته کاچیچ را برکنار کرد و در آستانه بازی روز آخر دالیچ را به عنوان سرمربی برگزید. کرواسی در روز آخر میهمان اوکراین است و هرچند هر دو تیم 17 امتیازی هستند، ولی کرواسی به دلیل تفاضل گل بهتر با تساوی هم صعود می‌کند. با این حال تیم شوچنکو حریف آسانی برای کرواسی نخواهد بود و مصمم است با پیروزی در کیف به پلی‌آف برسد.

 

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر