فوتبال ایران / شناسه خبر: 76192 / تاریخ انتشار : 1396/7/15 19:55
|
این‌بار اگر استقلال نتیجه نگیرد، مدیران باید بروند

زرینچه: این انتقادات تند علیه شفر را نمی‌پسندم

جعفر برزگر / کاپیتان سابق استقلال با 13 سال پوشیدن پیراهن این تیم همیشه از بیرون اخبار و بازی‌های تیم محبوبش را پیگیری کرده است.

ایران ورزشی آنلاین / جعفر برزگر / او یکی از معدود پیشکسوتان استقلال است که اگر قرار به انتخاب از سوی باشگاهش باشد باید نامش در لیست اولین‌ها قرار بگیرد اما هیچ وقت این اتفاق نیفتاده است. از جواد زرینچه می‌گوییم، کاپیتان سابق استقلال با 13 سال پوشیدن پیراهن این تیم همیشه از بیرون اخبار و بازی‌های تیم محبوبش را پیگیری کرده است.

زرینچه با تاکید به تجربه بالای سرمربی خارجی استقلال اما بر این باور است که در شرایط فعلی گزینه ایرانی بهتر می‌توانست به آبی‌های پایتخت کمک کند. البته او دلایلی را هم برای ادعایش مطرح می‌کند. مهمترین بحث مورد اشاره کاپیتان سابق استقلال انتخاب دیرهنگام سرمربی خارجی تیم است.به هرحال جواد زرینچه نامی است که استقلالی ها نمی توانند به راحتی از کنارش بگذرند.
پس از قبول استعفای علیرضا منصوریان که کاملا هم قابل پیش‌بینی بود باشگاه استقلال یک سرمربی آلمانی مطرح را انتخاب کرد.
- من اگر در این مقطع تصمیم‌گیرنده بودم حتما سراغ مربی ایرانی می‌رفتم چون کم نیستند چنین افرادی که می‌توانستند به استقلال کمک کنند. ضمن اینکه تغییرات ایجاد شده باید خیلی پیش از این می‌افتاد که به خاطر عملکرد مدیریت باشگاه تا الان طول کشید و همانطور که گفتم الان زمانش نبود. متاسفانه زمان مفید قابل توجهی از دست رفته است.
به هر حال این اتفاق افتاد اما نکته جالب این که هر روز نام‌های زیادی را به عنوان دستیاران ایرانی شفر می‌شنویم که فردایش تکذیب می‌شود. 
- من اعتقادم این است که شفر هم مثل کی‌روش و برانکو همکارانش را خودش انتخاب خواهد کرد و معمولا آنها خیلی کم پیش می‌آید از مربی ایرانی در کنارشان استفاده کنند چون با دستیاران خارجی راحت‌ترند. به هر حال امیدوارم همه اتفاقات به سود استقلال تمام شده تا هوادار بیش از این اذیت نشود.
بعضی‌ها با اشاره به زمان رولند کخ مدعی هستند که مربی آلمانی در استقلال جواب نمی‌دهد. در واقع یک پیش داوری دارند.
- ببنید شفر کوله‌باری از تجربه است. شاید کارنامه آنچنانی نداشته باشد اما زمان برای او کم است. همانطور که گفتم باید پنج، شش ماه زود می‌آمد. من یادم است زمان آقای پروین که با تیم ملی به اردوی آلمان رفته بودیم و آقای شفر سرمربی کارلسروهه بود یک جلسه با آنها تمرین کردیم. او مربی کم تجربه ای نیست. اگر مدیران فوتبال ما شرایط را به خوبی درک می‌کردند اتفاقات بهتری برای تیم می‌افتاد. شما نگاه کنید آنچلوتی مربی کوچکی نیست اما وقتی با بایرن‌مونیخ به بن‌بست می‌خورد خیلی زود تصمیم دیگری می‌گیرند. مدیران استقلال هم باید خیلی پیش از این مربی خارجی‌شان را انتخاب می‌کردند تا او زمان کافی برای انتخاب دستیاران و بستن تیمش داشته باشد. شک نکنید در این صورت نتایج بهتری هم به دست می آمد.
البته بخشی از این زمان توسط منصوریان از دست رفت شاید اگر همان موقع که دو بازی به او فرصت دادند و...
- در آن مقطع تصمیمات اشتباهی گرفته شد. اینکه دو بازی به یک مربی فرصت می‌دهند جز اینکه به شخصیت آن مربی و باشگاه توهین شود چیز دیگری نیست. در واقع یک تصمیم الکی بود.
چرا هیچ وقت در میان گزینه هایی که مطرح می‌شود نامی از جواد زرینچه نیست. شمایی که سابقه‌تان از خیلی‌ها بیشتر است
- شاید ما جزو خانواده استقلال نیستیم و اصلا استقلالی نیستیم. شاید هم آنها از صداقت و رک گویی ما خوششان نمی‌آید و آن را بهانه قرار می‌دهند و از دستمان فرار می‌کنند. البته برای خودم هم شبهه ایجاد کرده که شاید هیزم تری به آنها فروخته‌ایم. من 13 سال صادقانه کار کردم و برخلاف بعضی‌ها دنبال پول نبودم. همیشه هم دوست داشتم به استقلال کمک کنم اما در شرایط فعلی نه به عنوان دستیار چون در فوتبال ما بحث سرمربی با دستیار دو مقوله کاملا مجزا است.
یعنی دستیاری را قبول نمی‌کنید؟
- شما نگاه کنید الان مگر کمیته فنی نقشی در انتخاب دستیاران دارد؟ من از بچه‌هایی که در مجموعه استقلال هستند خواهشم این است که اجازه ندهند عده ای پشت نام آنها پنهان شوند. خدا را شکر این بچه‌ها شرایط مالی‌شان هم خوب است و نیازی ندارند که اسیر این آدم‌ها شوند.
چه آینده‌ای را برای استقلال متصور هستید؟
- من امیدوارم که این تغییر و تحولات با نتایج خوب همراه باشد اگر غیر از این شود باید نقش مدیریت را در نتیجه نگرفتن مدیران باشگاه دخیل بدانیم. امیدوارم که این اتفاق نیفتد اما اگر رخ داد در آن صورت وقتش خواهد بود که مدیران باشگاه بروند و جایشان را به افراد کابلدتری بدهند.
اما بعضی از پیشکسوتان با انتقادهایشان شمشیر را برای انتخاب شفر از رو بسته‌اند.
- من این کار را نمی پسندم چون همه ما می دانیم که فوتبال به هیچ وجه قابل پیش‌بینی نیست. شفر هم مربی باتجربه‌ای است اما فراموش نکنیم اگر خدای نخواسته به هر دلیل تیم نتیجه نگرفت باید دلیلش را در تصمیمات مدیریت جستجو کنیم.
captcha
تازه ها
بیشتر