یادداشت / شناسه خبر: 76182 / تاریخ انتشار : 1396/7/15 12:51
|

برداشت‌ غلط از نامه AFC / خوش‌باوری خطرناک برای باشگاه‌های بدهکار

فرشاد کاس‌نژاد / این برداشت غلط و خوش‌خیالی که شاید فدراسیون نیز از آن راضی‌ست و به آن دامن زده، می‌تواند به خطرات بزرگی منجر شود.

ایران ورزشی آنلاینفرشاد کاس‌نژاد / فدراسیون فوتبال نامه‌ای به کنفدراسیون فوتبال آسیا نوشت و با آن نامه کوشش کرد تا کمیته استیناف و کمیته تعیین وضعیت بازیکنان را مرجع رسیدگی به بدهی‌های باشگاه‌ها بداند اما کنفدراسیون فوتبال آسیا در پاسخ به فدراسیون فوتبال ایران اشاره دارد به اینکه می‌خواهد بداند در فوتبال ایران به کدام باشگاه‌ها به اشتباه مجوز حرفه‌ای داده‌اند. کنفدراسیون فوتبال آسیا درباره بدهی باشگاه‌ها بسیار جدی است و پس از مماشات با باشگاه‌های بدهکار، این اتفاق خوشایندی ا‌ست که کنفدراسیون به این مساله ورود کرده تا وضعیت بحرانی فوتبال ایران در مباحث اقتصادی سر و سامان بگیرد.

در رسانه‌ها اما برداشت‌های غلطی از نامه ای‌اف‌سی خطاب به دبیرکل فدراسیون فوتبال پدید آمده است. ای‌اف‌سی پیگیر بدهی‌های باشگاه‌های بدهکار است و حتی می‌خواهد بداند که چرا برای باشگاه‌های متخلف مجوز حرفه‌ای صادر شده اما در رسانه‌ها این نکته جا انداخته شده که ای‌اف‌سی دیگر پیگیر تخلفات مالی باشگاه‌ها نیست و همه چیز را به فدراسیون سپرده. این برداشت غلط و خوش‌خیالی که شاید فدراسیون نیز از آن راضی‌ست و به آن دامن زده، می‌تواند به خطرات بزرگی منجر شود. کنفدراسیون فوتبال آسیا منتظر حسن نیت فدراسیون فوتبال و برخورد قانونی با باشگاه‌های بدهکار است و در نامه‌اش نیز به این انتظار اشاره کرده است.
متن نامه کنفدراسیون فوتبال آسیا را بخوانیم:
«دبیرکل محترم فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران
 اظهارنظر کنفدراسیون فوتبال آسیا درخصوص مکاتبات طلبکاران باشگاه‌ها
این نامه در پاسخ به نامه مورخ 26 سپتامبر 2017 (4مهر) شما در خصوص موضوع فوق ارسال می‌شود. ما از اظهارات شما مبنی بر مسوولیت داشتن کمیته انضباطی و استیناف فدراسیون جهت رسیدگی به اختلافات مالی بین افراد و باشگاه‌ها آگاه شدیم که در حال حاضر کمیته تعیین وضعیت بازیکنان فدراسیون شما مرجع ذی‌صلاح جهت رسیدگی به این موضوعات است. ما همچنین متوجه شدیم که کمیته استیناف شما و دادگاه CAS مراجع رسیدگی بعدی است.
به منظور حمایت از تلاشهای ارکان فوق در فدراسیون شما، ما تمام شکایاتی را که علیه باشگاه‌ها دریافت می‌کنیم، برای شما می‌فرستیم. لطفاً از این موضوع اطمینان حاصل نمایید که شکایت‌های فرستاده شده توسط AFC به شما، به نخستین رکن یا همان کمیسیون بدوی و استیناف بخش صدور مجوز فدراسیون ارسال شود تا اینکه به باشگاه‌های بدهکار که مشکلات بدهی خود را حل نکرده‌اند، مجوز حرفه‌ای داده نشود. این موضوع همچنین به AFC کمک می‌کند تا متوجه شود که به کدام باشگاه‌ها به اشتباه مجوز داده شده است و پرونده آنها را به کمیته کنترل ورود (بررسی صلاحیت) و یا کمیته انضباطی AFC ارجاع دهد.
از شما به دلیل حمایت تان از تلاشهای AFC جهت نظارت و مدیریت بدهی‌های معوقه باشگاه‌ها در فوتبال آسیا سپاسگزاریم.»
برداشت‌های خوش‌باورانه از این نامه را کنار بگذاریم. فدراسیون فوتبال با این مراعات و مماشات که اگر قرار بر محرومیت و لغو مجوز حرفه‌ای باشگاه‌های بدهکار باشد، دیگر نمی‌تواند لیگ را برگزار کند، همیشه با متخلفین بدهکار کنار آمده و کار به اینجا رسیده که قیمت فوتبال گران‌تر شده و باشگاه‌ بدهکار‌تر شده‌اند.
اگر فدراسیون فوتبال همیشه برخوردهایی سختگیرانه و قانونی با باشگاه‌های بدهکار داشت، نخستین واکنش این باشگاه‌ها هزینه‌های کمتر و کوشش برای پرداخت بدهی‌ها بود و ولخرجی‌های بیهوده و بساط خریدهای غلط و گران هم جمع می‌شد. باشگاه‌های ایرانی در حالی‌که میلیاردها و میلیاردها بدهکارند، همچنان از امضای قراردادهایی بی‌پشتوانه و گزاف ابایی ندارند. این یک دلیل روشن دارد، آنها می‌دانند که فدراسیون فوتبال هرگز احکام کمیته انضباطی را اجرا نمی‌کند، نه خبری از جریمه و کسر امتیاز از باشگاه‌های بدهکار است و نه خبری از لغو مجوز حرفه‌ای. احکامی که کمیته انضباطی و استیناف صادر می‌کند و باشگاه‌ها بدهکار اعلام می‌شوند در فدراسیون خاک می‌خورد و خیل طلبکاران فوتبال به حقوق خود نمی‌رسند.
ورود ای‌اف‌سی به ماجرای بدهی باشگاه‌ها را دخالت بین‌المللی ندانیم و از این دست حرفهای غیرحرفه‌ای را کنار بگذاریم. آبروی ملی ورزش با بدهی چند باشگاه یا محرومیت و جریمه آنها نمی‌رود. آبروی ورزش وقتی حفظ می‌شود که ساز و کار اقتصادی درست و حرفه‌ای را در باشگاه‌ها بنا کنیم و از این آشفته‌بازار اقتصادی در باشگاهداری بگذریم و به مرحله تازه‌ای برسیم. بهترین تصمیم برای فدراسیون فوتبال همراهی با سختگیری و برخوردهای قانونی است، نه ادامه مماشات که جز ورشکستگی باشگاه‌ها حاصلی ندارد‌.


 

 

captcha
تازه ها
بیشتر