یادداشت / شناسه خبر: 76171 / تاریخ انتشار : 1396/7/15 00:08
|

توضیح ایران ورزشی درباره اتهامات ناروای کی‌روش / گمشده در ترجمه

سعید زاهدیان - سردبیر / منتظر پاسخ شفاف آقای کی‌روش هستیم. توقع داریم او در زمینه اتهاماتش به ایران ورزشی واضح توضیح بدهد، نه به ما، بلکه به همه‌ مخاطبان فوتبال که کی‌روش را دقیق و جزئی‌نگر می‌دانند.

ایران ورزشی آنلاینسعید زاهدیان - سردبیر / سرمربی تیم ملی که مردی دقیق، ریزبین و با وسواس در کارش شناخته می‌شود، در کنفرانس خبری پیش از بازی با توگو، بی‌آنکه تحقیق و بررسی دقیقی در خصوص چگونگی شکل‌گیری شایعه دوپینگ داشته باشد، به روزنامه ایران ورزشی  تاخت و حرف‌هایی زد که به وضوح عدم آگاهی او را نشان می‌داد. ماجرا از چه قرار بود؟

روز سه‌شنبه شایعه‌ای در خصوص دوپینگ یک مدافع سرشناس مطرح شد. خبرنگاران در تمرین پرسپولیس سراغ محمود خوردبین رفتند و از او پرسیدند که آیا این مدافع سیدجلال نیست که خوردبین با تکذیب این موضوع اعلام کرد: «حسینی اصلا اهل این حرف‌ها نیست. اینها واقعا شایعه و حاشیه‌سازی است.»
همان روز در تمرین خبرنگاران از برانکو درباره اختلافش با سیدجلال هم سوال می‌پرسند و برانکو در جواب می‌گوید: «من قصد مصاحبه ندارم و درباره حسینی باید بگویم که او کاپیتان تیم ماست.»
این اخبار روی سایت‌ها و خبرگزاری‌ها منعکس شد و ایران ورزشی هیچ نقشی در مطرح شدن موضوع دوپینگ یا اختلاف برانکو و سید جلال نداشت. تحریریه ایران ورزشی که سه‌شنبه عصر مشغول آماده کردن روزنامه برای شماره چهارشنبه بود، وقتی با اخبار و حاشیه‌هایی در خصوص سیدجلال مواجه شد و اخبار خبرگزاری‌ها را دید، گزارشی از ماجرا تهیه کرد و در آن گزارش عینا تکذیبیه خوردبین و پاسخ برانکو را قرار داد و این تیتر را برای مطلب برگزید: «کاپیتان پرسپولیس کانون حاشیه‌ها شد... اخراج، دوپینگ، مشکل مالی، قهر».
ما در شماره چهارشنبه قصد داشتیم با این تیتر به مخاطب نشان دهیم که روز قبل (سه‌شنبه) برای کاپیتان پرسپولیس چه حاشیه‌هایی ساخته شده است. در گزارش ما که روی سایت روزنامه هم موجود است، کوشش شده تا موضوع دوپینگ و سایر حاشیه‌هایی که برای این بازیکن ساخته شده تکذیب شود و حتی یک خط که در تایید این مسائل باشد وجود ندارد. اما سرمربی تیم ملی روز چهارشنبه در شرایطی که تمام رسانه‌ها – ورزشی و غیرورزشی- پاسخ خوردبین و برانکو را منعکس کرده بودند، انگشت اتهام خود را به سمت روزنامه ایران ورزشی گرفت و ما را که تنها شرح ماوقع را منتشر کرده بودیم، متهم به حاشیه‌سازی برای تیم ملی کرد، در حالی که اگر او پیش از حرف‌هایش کمی در این باره تحقیق و بررسی کرده بود، این اتهامات ناروا را علیه ایران ورزشی مطرح نمی‌کرد.
به حرف‌های کی‌روش می‌توان از دو زاویه نگاه کرد. نخست اینکه گزارش ایران ورزشی و ریشه اخبار، درست به اطلاع او نرسیده و کی‌روش خیال کرده که موضوع دوپینگ از سوی روزنامه ایران ورزشی مطرح شده است. اگر این موضوع درست باشد، سرمربی تیم ملی باید بابت اشتباه بزرگی که مرتکب شده از ایران ورزشی عذرخواهی کند. عجیب است کارلوس کی‌روش که معمولا در کارش دقیق و جزیی‌نگر است، مرتکب چنین اشتباه بزرگی شود و بدون بررسی موضوع، آن سخنان تند و ناشایست را علیه روزنامه ایران ورزشی مطرح کند ؛ روزنامه‌ای که نه تنها سر سوزنی نقش در شکل‌گیری ماجرای دوپینگ نداشته بلکه در گزارش خود یک روز پس از طرح شایعه تلاش کرده تا با انعکاس حرف‌های خوردبین به تکذیب این موضوع بپردازد.
حتی در گزارش ایران ورزشی قید شده که سیدجلال مقابل سیاه‌جامگان بازی کرده و اتهام دوپینگ به او از اساس غلط است. کارلوس کی‌روش از ایران ورزشی خواسته تا در این باره عذرخواهی کند اما مساله دقیقا برعکس شده و سرمربی تیم ملی به دلیل اطلاعات اشتباه - که یا حاصل نخواندن کل مطلب یا نداشتن تحقیق کافی در این موضوع بوده - به ایران ورزشی اتهاماتی وارد کرده که باید در این باره توضیحاتی ارائه کند و اگر منصف باشد، عذرخواهی کند.
اگر ایران ورزشی به سیدجلال اتهام دوپینگ وارد می‌کرد، آنقدر صداقت و حرفه‌ای‌گری نزد همکاران و نویسندگان این مجموعه وجود دارد که از کاپیتان پرسپولیس عذرخواهی کند. رفتار ایران ورزشی در قبال تیم ملی مشخص و روشن است؛ همواره نویسندگان و خبرنگاران این روزنامه در بحث‌هایی نظیر کمبود امکانات و تجهیزات لازم برای تیم ملی که مورد انتقاد کی‌روش بوده، با سرمربی تیم ملی همراه بوده‌اند و مقالات فراوانی وجود دارد که این موضوع را ثابت می‌کند. در کنار این حمایت‌ها که از دیدگاه ما لازم بوده، انتقاداتی هم به تیم ملی و سرمربی آن وجود داشته که آن هم در راستای بهبود شرایط تیم ملی و موفقیت فوتبال ایران صورت گرفته است.
در نهایت انتظار ما این است که سرمربی تیم ملی که در کارنامه و موفقیت او شکی نیست در این مورد هم پاسخ قانع‌کننده‌ای به ایران ورزشی که نه، بلکه به مخاطبان فوتبال ارائه کند، چرا که اگر مخاطبان فوتبال در این باره تحقیق کنند و به اشتباه بزرگ کی‌روش درباره اتهامات وارد شده به ایران ورزشی پی ببرند، ممکن است در سایر موارد هم با تردید به حرف‌های کی‌روش بنگرند و سرمربی تیم ملی اگر می‌خواهد نزد هواداران و علاقه‌مندان به فوتبال همچنان صاحب چهره‌ای مقبول و محبوب باشد، باید درباره حرف‌هایش دقت بیشتری اعمال کند تا مبادا اشتباهی که در مورد ایران ورزشی مرتکب شد، تکرار شود و اعتماد عمومی نسبت به سرمربی تیم ملی که در این سال‌ها چهره‌ای مقبول بوده، تغییر کند.
برای ایران ورزشی و آنهایی که فوتبال و اخبارش را با جزییات دنبال می‌کنند، پر واضح و آشکار است که روزنامه ما هیچ اتهام و توهینی به کاپیتان پرسپولیس و تیم ملی نداشته اما کی‌روش برای اینکه نشان دهد یک مربی عادل، واقع‌گرا و حرفه‌ای است؛ به زودی باید شفاف‌سازی کند و توضیحی در خصوص اشتباه بزرگی که مرتکب شده ارائه نماید.
ما در روزنامه‌نگاری، در کاری که به آن اعتقاد داریم، محکم و جدی هستیم و نقدهای خود را ادامه خواهیم داد، به امید روزی که تیم ملی ما صاحب بهترین امکانات باشد و باشگاه‌ها با کمترین مشکل و بدهی فوتبالی ارائه کنند که ورزشگاه‌ها را مملو از تماشاگر کند و همه ما از فوتبال که عاشق آن هستیم، لذت بیشتری ببریم.

 

captcha
تازه ها
بیشتر