فوتبال ایران / شناسه خبر: 76162 / تاریخ انتشار : 1396/7/12 17:55
|
باید به شفر فرصت داد

کریمی: به جباری تا 45 سالگی بازی می‌دهم

ما اگر بتوانیم مجتبی را مجاب کنیم که به تیم بیاید خیلی خوشحال می‌شویم. به شدت به وجود او نیاز داریم.

ایران ورزشی آنلاینسمیرا شیرمردی / فیروز کریمی اگرچه فصل گذشته در صنعت‌نفت آبادان نتایج خوبی گرفت و توانست این تیم را در بدترین شرایط در لیگ برتر نگه دارد اما در پایان فصل از این تیم جدا شد و جای خود را به فراز کمالوند داد. با این شرایط کریمی در ابتدای فصل تیم نداشت اما طولی نکشید که نتایج ضعیف گسترش فولاد تبریز باعث تغییر در کادرفنی این تیم شد. به این ترتیب لوکا بوناچیچ از سرمربیگری گسترش کنار گذاشته شد تا فیروز کریمی جای او را بگیرد. کریمی که شرایط گسترش را خوب می‌داند، در رابطه با حضورش در این تیم، جلسه‌ای که با مسوولان باشگاه داشت، شرایط بازیکنان و... صحبت می‌کند.


قرار بود امروز (دوشنبه) قرارداد رسمی‌تان را امضا کنید. این اتفاق افتاد؟
‌ قرارداد من همان روز جمعه امضا شد. ما قراردادمان را نوشتیم و به باشگاه دادیم، آنها خودشان به هیات فوتبال می‌برند و ثبت می‌کنند که دیگر نیازی به حضور من نیست. فقط یک نسخه به من می‌دهند.
با توجه به اینکه گسترش فولاد تبریز در 8 هفته ابتدایی لیگ نتایج خوبی نگرفته و در قعر جدول جای دارد، شرایط این تیم را برای کار کردن سخت نمی‌دانید؟
‌ خب من سابقه حضور در گسترش فولاد تبریز را داشتم و با شرایط اینجا بیگانه نیستم. در هر صورت مصلحت بر این شده که باز هم در این تیم مشغول شوم. هیات مدیره از من درخواست همکاری کرد و من هم با توجه به اینکه با پیکره گسترش فولاد آشنا هستم و دوستی قدیمی و صمیمانه‌ای که با آقای زنوزی مالک باشگاه و البته نصیرزاده مدیرعامل و همچنین حسن آذرنیا سرپرست تیم دارم، در کمترین زمان ممکن قرارداد امضا کردیم. از زمان شروع صحبت ما تا امضای قرارداد، کمتر از 5 دقیقه طول کشید.
ما ایرانی‌ها تا بخواهیم سلام و احوالپرسی کنیم بیشتر از 5 دقیقه طول می‌کشد، چطور مذاکره تا امضای قراردادتان 5 دقیقه طول کشید؟!
‌ در جلسه‌ای که برگزار شد آمدند به من گفتند ما بوناچیچ را برداشتیم و اصلا جابه‌جایی در کار نیست. حتی گفتند که این مساله را رسانه‌ای کردند و قرار نیست جای کسی بروم. به هر حال برای من سخت است که جای مربیان داخلی بروم اما اگر بخواهم جای مربیان خارجی قرار بگیرم، اصلا کار سختی برایم نیست. با این حال به من گفتند که بوناچیچ را برداشتند که من هم گفتم شرایط و قاعده کار من را که می‌دانید؟ آنها هم قبول کردند که بعد از آن، صورت همدیگر را بوسیدیم و قرارداد را امضا کردیم. بعد از آن هم چای و شیرینی‌اش را خوردیم. این اتفاقات کلا 5 دقیقه هم طول نکشید.
درخواست باشگاه از شما هم ظاهرا فقط حفظ تیم در لیگ برتر است؟
‌ بله، جز این هم نمی‌شود. چه فرقی می‌کند کجای جدول باشیم. برای حضور در لیگ برتر 3 مساله وجود دارد. حفظ تیم در لیگ برتر، کسب سهمیه آسیا و قهرمانی.
درست است اما بعضی باشگاه‌ها روی اینکه مثلا تیم‌شان در نیمه اول جدول باشد حساس هستند. ظاهرا در 2 فصل گذشته حتی باشگاه گسترش فولاد برای فراز کمالوند، رده ششم جدول را در نظر گرفته بود. رده‌ای که با تیم جایگاه چهاردهم جدول هیچ فرقی نداشت...
 برای ما این مساله مطرح نشده. مهم این است که تیم حفظ شود. حالا تیم ششم باشد یا چهاردهم فرقی ندارد.
فکر می‌کنید گسترش فولاد ظرفیت حضور در نیمه اول جدول را ندارد؟
‌ تیم‌مان نفرات خوبی دارد. همه این بازیکنان فرد به فرد خوب هستند اما گسترش فولاد به اصطلاح جنسش جور بسته نشده. یعنی مثلا 3 دفاع راست عالی داریم در حالی که در دفاع راست فقط یک نفر بازی می‌کند اما در هافبک دفاعی که از 2 بازیکن در هر بازی استفاده می‌کنیم، فقط 3 بازیکن داریم. دفاع راست یک پست تک بازیکنی است اما هافبک دفاعی 2 بازیکن می‌خواهد. حالا که مثلا 3 بازیکن برای دفاع راست گرفته شده، باید 6 هافبک دفاعی هم جذب می‌شد چون در پستی که یک بازیکن نیاز داشتیم، 3 بازیکن گرفتند اما در پستی که 2 بازیکن نیاز داریم، 3 بازیکن داریم. به هر حال قاعده این است که در پستی که 2 بازیکن استفاده می‌شود، 4، 5 بازیکن داشته باشیم که اینطور نیست و باید جنس‌مان را جور کنیم.
ظاهرا قصد دارید اسماعیل فرهادی را به گسترش فولاد ببرید؟
‌ با اسماعیل فرهادی صحبت کردم و اگر آمادگی فیزیکی و سلامتی‌اش کافی باشد به لحاظ فنی مورد تایید ما است و جزو بهترین‌های ایران است که دوست داریم به گسترش فولاد بیاید.
اما فرهادی چند سالی است که در لیگ برتر حضور ندارد!
‌ به خاطر خود من در لیگ برتر نبود. من خواستم به لیگ یک بیاید و تا الان هم به خاطر همین مساله در لیگ یک مانده بود.
بحث حضور مجتبی جباری در گسترش فولاد چقدر صحت دارد؟
‌ ما بحثی در مورد مجتبی جباری نداشتیم اما جباری به لحاظ آمادگی فیزیکی و تجربه بالایی که از او سراغ دارم جزو بهترین‌های ایران است. مجتبی جزو بازیکنان صادقی است که شناخت کاملی از او دارم. اگر خود مجتبی تایید کند که آماده است، من هم تایید می‌کنم. مجتبی الان 33، 34 سال سن دارد و تا زمانی که بخواهد بازی کند من می‌توانم از او استفاده کنم. مجتبی جباری تا 45 سالگی می‌تواند در تیم من باشد و او را قبول دارم اما بعد از آن ممکن است برای حضورش، آزمایش بگیرم.
حالا واقعا به او درخواستی دادید؟
‌ ما اگر بتوانیم مجتبی را مجاب کنیم که به تیم بیاید خیلی خوشحال می‌شویم. به شدت به وجود او نیاز داریم. البته در پست مجتبی جباری یار داریم و جزو بهترین‌ها هستند اما دیگر هرگز هیچ‌کس به مجتبی جباری نخواهد رسید.
ظاهرا خیلی مجتبی جباری را دوست دارید؟
‌ بله، خیلی دوستش دارم اما خودم را بیشتر دوست دارم. مجتبی را دوست دارم چون صادق و با استعداد است. به خاطر همین هم به او اعتقاد زیادی دارم.
یکی از بازیکنانی که گفته می‌شود قرار است به گسترش فولاد بیاید، رضا نورمحمدی است، درست است؟
‌ ما ارتباطی با نورمحمدی نداشتیم و از همان زمان همکاری در صنعت‌نفت صحبتی با هم نداشتیم.
ظاهرا فهرست گسترش فولاد فقط یک جای خالی دارد...
‌ نه، 3 جالی خالی در بزرگسالان و 2 جای خالی در زیر 23 سال داریم.
همه این جاهای خالی را پر می‌کنید؟
‌ صددرصد. ما تا نیم‌فصل این جاها را پر می‌کنیم. حتی اگر لازم باشد تیم را تقویت کنیم شاید جابه‌جایی هم داشته باشیم. البته امیدوارم به این صورت نشود.
سرمربی استقلال هم بالاخره مشخص شد و وینفرید شفر هدایت این تیم را به عهده گرفته...
‌ من کار آقای شفر را ندیدم و فکر نمی‌کنم کسی در ایران هم دیده باشد اما با توجه به کارنامه، تجربه و سوابقی که دارد، استقلال انتخاب خوبی داشته. البته شفر باید فرصت مناسب داشته باشد و در نیم‌فصل دوم منتظر نمایش او بود. ما تا نیم‌فصل اول یک ماه و چند روز زمان داریم که نمی‌شود تا آن زمان روی نتایج حساب کرد. مساله‌ای که خودم هم اینجا گفتم. شفر هم تا بیاید جا بیفتد زمان می‌برد.
شما قبلا در استقلال در اواسط کار هدایت تیم را به عهده گرفتید و شرایط سختی را پشت سر گذاشتید که همین مساله باعث شد نتوانید به خواسته‌هایتان در این تیم برسید، به نظرتان شفر با توجه به اینکه در میانه راه به استقلال آمده، شرایط شما را تجربه نخواهد کرد؟
‌ نه، ان‌شاءا.. شرایط فراهم باشد و بتواند خدمت کند تا توانمندی‌هایش را انتقال بدهد.

 

captcha
تازه ها
بیشتر