ورزش جهان / شناسه خبر: 76150 / تاریخ انتشار : 1396/7/10 00:03
|

از نوکمپ تا برنابئو / کشمکش استقلال کاتالونیا به ورزشگاه‌ها کشیده شد

با داغ شدن بحث استقلال کاتالونیا، دو باشگاه بارسلونا و رئال مادرید به نماد موافقان و مخالفان این جریان تبدیل شده اند و رقابت آنها در لالیگا هم تحت تاثیر این موضوع قرار گرفته.

ایران ورزشی آنلاین / آرمن ساروخانیان / صبح روز یکشنبه رفراندوم استقلال کاتالونیا با واکنش تند دولت اسپانیا روبرو شد و نیروهای پلیس با هجوم به اماکن رای‌گیری مانع برگزاری آن شدند. سخنگوی دولت هم تاکید کرد این رفراندوم غیرقانونی است و از خشونت مامورانش دفاع کرد؛ تلاشی برای بستن این پرونده قدیمی یا حداقل به تعویق انداختن آن.

ترفند دولت اسپانیا برای پاک کردن صورت مساله تنها چند ساعت جواب داد. این برخورد قهرآمیز، سوال بزرگ این روزهای جامعه اسپانیا و حتی اروپا را به ورزشگاه‌ها کشاند. باشگاه بارسلونا که مهمترین نماد کاتالونیاست، درخواست کرد که بازی‌اش با لاس‌پالماس لغو شود و وقتی با مخالفت فدراسیون روبرو شد، ترجیح داد برای جلوگیری از اتفاقات احتمالی بازی پشت درهای بسته برگزار شود.

با این حال چهره‌های تندروتر درون باشگاه اصرار داشتند که بازی برگزار نشود و جریمه‌های آتی را هم بپذیرند. یکی از آنها ویلاروبیا، نایب رئیس باشگاه بود که انتظار می‌رود دوشنبه بابت همین اختلاف نظر از سمتش استعفا دهد. لاپورتا، رئیس سابق باشگاه و از موافقان جدایی هم معتقد بود که باشگاه باید بازی را در حضور تماشاگران برگزار می‌کرد. با این حال بارتومئو در پایان بازی از تصمیمش دفاع کرد و گفت: « فکر نمی‌کنم بازی نکردن ما می‌توانست پیامی قوی را منتقل کند.» موافقان رفراندوم تنها در میان مدیران باشگاه نبودند. صبح روز بازی عکسی از پیکه پای صندوق رای منتشر شد و او بعد از بازی با چشمانی اشکبار مقابل دوربین تلویزیون ناراحتی‌اش از این اتفاقات را ابراز کرد.

بعد از اتفاقات نوکمپ، مادریدی‌ها هم بیکار ننشستند. بیرون ورزشگاه سانتیاگو برنابئو پرچم‌های کوچک اسپانیا به تماشاگران بازی رئال مادرید و اسپانیول داده شد که پشت آن نوشته شده بود: «همه ما اسپانیا هستیم.» آنها در دقیقه دوازدهم این پرچم‌ها را بالای سر بردند. تماشاگران قبل از بازی هم با فریادهای «زنده باد اسپانیا» مخالفت‌شان با استقلال کاتالونیا را اعلام کردند.

مشهورترین ورزشگاه‌های اسپانیا این هفته بیش از هر زمانی تحت تاثیر کشمکش استقلال کاتالونیا قرار داشتند. این هفته کمتر کسی به فکر رقابت مسی و رونالدو بود یا از اختلاف امتیازات دو تیم در جدول صحبت کرد. ادامه بردهای تیم والورده با وجود مصدومیت دمبله هم موضوع بحث نبود. رقابت ورزشی دو تیم این هفته زیر سایه یک مناقشه قدیمی سیاسی بود که دوباره داغ شده. اگر دولت اسپانیا صندوق‌های رای را جمع‌آوری کرد، لالیگا به بستر جدیدی برای این رفراندوم تبدیل شد.

 

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر