فوتبال ایران / شناسه خبر: 76131 / تاریخ انتشار : 1396/7/7 14:40
|

روز سرنوشت برای قدوس: دوراهی ایران و سوئد

سامان قدوس امروز باید به دعوت سرمربی سوئد پاسخ دهد. پاسخ مثبت به دعوت اندرسون برای تیم ملی ایران حسرت بزرگی خواهد بود، چرا که او 24 ساله است و سال ها می تواند برای تیم ملی گلزنی کند.

ایران ورزشی آنلاین / آرمن ساروخانیان / از روزی که سامان قدوس به عنوان یک پدیده و گلزن مطرح شد تا امروز که بر سر دوراهی انتخاب تیم ملی ایران و سوئد قرار گرفته، خیلی طول نکشید. چند ماه شاید. فصل گذشته نام قدوس و تیمش اوسترسوند را کمتر کسی شنیده بود، ولی آنها  کنار هم در ماه‌های گذشته رشد خیره‌کننده‌ای داشتند. تیم کوچک سوئدی در پلی‌آف و حالا مرحله گروهی لیگ اروپا به هیچ حریفی رحم نمی‌کند و سامان هم در این مسیر توانسته خودش را به عنوان یک گلزن قهار نشان دهد.

کی‌روش خیلی زود این مهاجم 24 ساله را شناسایی و تلاش کرد او را به تیم ملی بیاورد. دو بازی پایانی مرحله مقدماتی جام جهانی که حکم بازی تشریفاتی داشت، بهترین فرصت برای اضافه کردن او به تیم ملی بود. سرمربی تیم ملی مصمم بود از قدوس حتی برای دقایقی کوتاه استفاده کند تا او را از چنگ تیم ملی سوئد در آورد، ولی گذرنامه ایرانی‌اش که برای صدور اجازه بازی لازم است پیش از بازی با کره و سوریه آماده نشد. همین غفلت در این پروسه اداری ممکن است به قیمت از دست دادن او تمام شود.

بازی نکردن قدوس فرصتی طلایی به یانه اندرسون، سرمربی سوئد داد که برای فیفا دی جدید او را به تیمش دعوت کند. سوئد هفته آینده در مقدماتی جام جهانی دو بازی حساس مقابل لوکزامبورگ و هلند دارد و اندرسون با دعوت قدوس دو هدف را نشانه رفته: کمک گرفتن از یک گلزن آماده و جلوگیری از اضافه شدن او به تیم ملی ایران.

سامان امروز فرصت دارد به دعوت اندرسون پاسخ بدهد و خودش شب گذشته اعتراف کرد که این سخت‌ترین تصمیم زندگی اوست. حالا در فوتبال سوئد این موضوع به بحث داغی تبدیل شده. پنجشنبه شب بعد از پیروزی اوسترسوند مقابل هرتابرلین در لیگ اروپا خبرنگار تلویزیون سوئد از قدوس درباره انتخابش سوال کرد و او پاسخ داد: «شرایط خیلی پیچیده‌ای است. این سخت‌ترین تصمیمی است که در زندگی باید بگیرم. دعوت به تیم ملی سوئد برایم یک شوک بود. تصمیمی می‌گیرم که به نفعم باشد. قطعا خیلی‌ها منتظر تصمیم من هستند و نسبت به آن واکنش نشان خواهند داد، ولی من باید به فکر خودم باشم.»

او درباره دعوت شدن به تیم ملی سوئد هم گفت: «خبر مثل یک بمب بود. این برای من یک افتخار است. من در سوئد متولد شده‌ام و اینجا رشد کردم. ولی این تصمیم سختی است.»

گراهام پوتر، سرمربی انگلیسی اوسترسوند هم گفت که در تصمیم سامان دخالت نمی‌کند: «کیفیت فنی او خیلی بالاست. او مهاجمی قوی و یک تهدید دائمی است. او می‌تواند در لیگ‌های مهم اروپا و بالاترین سطح بازی کند. او پسر خیلی خوبی هم هست و دعوتش به تیم ملی اتفاق خوبی برای او بود. ولی این یک تصمیم شخصی است و از من سوالی نکرده. بهتر است در این باره با خانواده و نزدیکانش مشورت کنم، ولی اگر به کمک من نیاز داشته باشد، آماده‌ام.»

امشب مشخص می‌شود سامان از بین تیم ملی ایران و سوئد کدام یکی را انتخاب می‌کند. اگر بازی در جام جهانی روسیه مهم باشد، ایران انتخاب مطمئن‌تری است، چرا که صعودش قطعی شده، ولی سوئد هنوز مسیر سختی در پیش دارد.

 

captcha
تازه ها
بیشتر