فوتبال ایران / شناسه خبر: 76126 / تاریخ انتشار : 1396/7/5 18:05
|
برای مک درموت، مربی بدنسازی که می‌خواهد سرمربی شود

استقلال دانشگاه نیست

امیر اسدی / تیمی که پیشتر مربیان بزرگی روی نیمکت داشت. مربیانی که مک درموت قابل قیاس با آنها نیست. پس تنها یک جمله می‌توان به او گفت؛ آقای مک درموت، استقلال دانشگاه نیست.

ایران ورزشی آنلاینامیر اسدی / اوضاع در استقلال به قدری آشفته است که میک مک درموت هم ادعای سرمربیگری دارد. مربی بدنسازی که مشخص نشد چرا در استقلال اینقدر مورد توجه قرار گرفت و به چه علت به مشاور اصلی منصوریان و به نوعی دستیار نخست او بدل شد.

از مک درموت کارنامه قابل توجهی وجود ندارد. جز دو، سه مورد دستیاری او در تیم‌های دانشگاهی در آمریکا و سپس فعالیت به‌عنوان مربی بدنساز در تیم‌هایی چون ایران، العین و النصر. این مربی اما با این کارنامه در انتظار فرصتی است تا عنوان سرمربی دائمی استقلال را به دست بیاورد.
مک درموت مورد اطمینان منصوریان بود. تا جایی که به جای خرمگاه دست راست منصوریان بود و به اندازه او کنار خط می‌ایستاد و بازیکنان را هدایت می‌کرد. شاید هم کم دانشی و کم تجربگی مربیانی نظیر محمد خرمگاه، علی چینی و صالح مصطفوی در نفوذ مک درموت و نزدیک شدن او به منصوریان موثر بود.
منصوریان رفت اما مک درموت ماند. البته به‌عنوان سرمربی موقت. او استقلال را قبل از بازی مقابل سپیدرود تمرین داد تا نشان بدهد برای سرمربیگری در این تیم و جایگزینی منصوریان عزم خود را جزم کرده. آن هم در شرایطی که پیش‌بینی می‌شد همراه منصوریان از استقلال برود و بدون او حتی یک دقیقه هم در کادر فنی حاضر نشود.
مک درموت اما آرزوهای بسیاری در سر دارد. آرزوهایی چون نفر اول بودن و حضور روی نیمکت استقلال به‌عنوان سرمربی. در مورد مک درموت می‌گویند تمام انرژی‌اش را گذاشته تا خودی نشان بدهد و توانایی‌هایش را به رخ هیات مدیره و مدیرعامل باشگاه استقلال بکشد.
اگر مصاحبه مک درموت پیش از بازی مقابل سپیدرود را مرور کنیم به عزم راسخ او برای رسیدن به این هدف پی می‌بریم. او در کنفرانس مطبوعاتی این صحبت‌ها را به زبان آورد: «من الان سرمربی تیم هستم و تمام هفته نیز من سرمربی تیم بودم. این موضوع واضح و روشن است. بازیکنان ما در این شرایط سخت هر روز قوی‌تر می‌شوند. می‌دانید که چقدر کار کردن تحت این فشار سخت است؟ بازیکنان ما با لبخند می‌آیند و این موضوع برای خوشحال بودن نیست بلکه از روی حرفه‌ای بودن است. هر روز قوی‌تر می‌شوند و تا زمانی که با هم بمانند، به من ایمان داشته باشید که ما قوی‌تر می‌شویم و استقلال در حال بالا آمدن است.»
مک درموت به قرارداد حرفه‌ای خود با استقلال پایبند ماند و با منصوریان همراه نشد. تا اینجای کار ایرادی به مک درموت وارد نیست اما وقتی او پا را فراتر می‌گذارد و از سرمربیگری در استقلال صحبت می‌کند، می‌توانیم از او انتقاد کنیم. می‌توانیم از او ایراد بگیریم که با کدام کارنامه دنبال حضور روی صندلی سرمربیگری در استقلال است؟
روی کارنامه مک درموت کمی ریزتر می‌شویم. حضور در تیم‌های درجه چندم برای بازی و سپس آغاز مربیگری با باشگاه‌هایی که در لیگ دانشگاهی آمریکا حضور داشتند. ابتدا کنکتیکات در سال 2001 تا 2003. تیمی که هدایت آن از سال 2000 تا 2004 بر عهده دن گاسپار، دستیار سابق کارلوس کی‌روش در تیم ملی ایران بود. شاید حالا راز حضور مک درموت را در تیم ملی ایران بدانیم. او از مسیر ارتباط با دن گاسپار وارد کادر فنی تیم ملی شد. آن هم به‌عنوان مربی بدنساز که البته با توجه به توانایی‌هایش در این بخش، انتقادی به حضورش در کنار کی‌روش و سایر اعضای کادر فنی تیم ملی وارد نیست.
او سپس به تیم دانشگاهی کوینی پیاچ پیوست و در نهایت حدفاصل سالهای 2004 تا 2006 در کادر فنی دانشگاه اورگون مشغول فعالیت شد. از سال 2006 تا 2010، مک درموت در کادر فنی العین امارات حضور داشت. البته نه به‌عنوان مربی که در قامت بدنساز. بعد از العین، مک درموت به تیم ملی ایران آمد و یک سال را کنار کی‌روش گذراند. او پس از حضور در کادر فنی تیم ملی ایران به النصر رفت اما در مورد پست او در این تیم اماراتی هنوز اطلاعات روشنی در دست نیست.
مک درموت پس از حضوری 4 ساله در النصر، ابتدای لیگ هفدهم و با نظر علیرضا منصوریان به استقلال آمد. در بدو ورود مک درموت، تصور بر این بود که او فقط در بحث بدنسازی بازیکنان فعالیت خواهد کرد اما هر چه از بازی‌ها گذشت اختیارات او بیشتر شد. حضور مداوم درکنار خط و مشورت‌های فراوان با منصوریان نشان داد او در استقلال فراتر از یک بدنساز است.
حالا مک درموت با این کارنامه نه چندان قوی – البته در بحث مربیگری- می‌خواهد سرمربی استقلال باشد. او صحبت از ساختن تیمی قوی می‌کند اما با تکیه بر چه کارنامه‌ای مشخص نیست. مک درموت هم پس از تنها چند هفته حضور در لیگ ایران به تصمیم‌های عجیب مدیریتی پی برده و به همین دلیل عرصه را مناسب می‌بیند تا شاید سرمربی استقلال شود. تیمی که پیشتر مربیان بزرگی روی نیمکت داشت. مربیانی که مک درموت قابل قیاس با آنها نیست. پس تنها یک جمله می‌توان به او گفت؛ آقای مک درموت، استقلال دانشگاه نیست.

 

captcha
تازه ها
بیشتر