فوتبال ایران / شناسه خبر: 76120 / تاریخ انتشار : 1396/7/4 17:08
|

الهلال - پرسپولیس / 90 دقیقه خاص

محمد قراگزلو / هر چند بازیکنان پرسپولیس جزو ملی‌پوشان و فوتبالیست‌های باتجربه داخلی هستند که بعد از 10 مسابقه آسیایی با حواس‌جمع گام به میدان می‌گذارند اما باید باز هم آنها را توجیه کرد.

ایران ورزشی آنلاینمحمد قراگزلو / نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا همانجایی است که باید کیفیت را به تصویر کشید. محلی برای خودنمایی در سطح قاره و البته شاید فراتر از آن. دیروز سایت فیفا به بازی بزرگ امشب ابوظبی پرداخته بود تا مشخص شود ابعاد اهمیت این مصاف مرزهای آسیا را درنوردیده و شاید بازی امشب الهلال – پرسپولیس تماشاگرانی خارج از مرزهای کشورهای آسیایی داشته باشد.

پرسپولیس به‌خوبی از اهمیت این مسابقه واقف است و البته به دشواری‌های پیروزی بر حریف قدرتمند عربستانی آگاهی دارد تا جایی که بزرگان باشگاه پیش‌بینی می‌کنند در صورت شکست نماینده سعودی، پرسپولیس با توجه به میزبانی در بازی رفت فینال می‌تواند عنوان قهرمانی را به دست بیاورد. آنسو اتفاقا اسطوره الهلال نیز برای تیم محبوبش چنین پیش‌بینی داشته و همین ثابت می‌کند برنده دوئل بهترین‌های غرب آسیا نگاه ویژه‌ای به قهرمانی در این مسابقات خواهد داشت.
فعلا اما قهرمانی در دسترس نیست و باید پله به پله جلو رفت. در چهار قدمی جام پرسپولیس باید غول ریاض را از پیش رو بردارد که پیش از این دو بار با آن دست و پنجه نرم کرده. دو هماورد هم قد و هم‌وزن که امشب برای به خاک مالیدن پشت دیگری در انتظار ثانیه‌های طلایی و استثنایی می‌گردند و برای شکار حریف تا لحظه مناسب در کمین می‌مانند.
پرسپولیس و الهلال در مرحله مقدماتی این اصل را فراموش نکردند و درس‌های بزرگی از آن دوئل‌های متعادل گرفتند. در سرتاسر آن دو مسابقه می‌شد اعتدال در کیفیت و احترام دو تیم به یکدیگر را به وضوح پیدا کرد اما هم برانکو هم دیاز و البته شاگردان‌شان می‌دانند مسابقه نیمه نهایی با بازی در مرحله گروهی کاملا تفاوت دارد و اینجا باید فوق‌العاده باهوش تر، دقیق‌تر و کم اشتباه‌تر بود.
واقعیت این است که کیفیت الهلال و پرسپولیس تفاوت چندانی ندارد. به آمار و جزییات عملکرد دو تیم در لیگ قهرمانان چندان توجه نکنید و ساختار باشگاه عربستانی و خریدهای میلیون دلاری این باشگاه را هم فعلا کنار بگذارید. آنچه از آن دو مسابقه مرحله مقدماتی خاطرتان می‌ماند کیفیت فنی برابر دو تیم است. کیفیتی که امشب در ابوظبی و در بالاترین سطح تجلی می‌یابد و هماوردی دو تیم حتما مسابقه نزدیک و نفسگیری را رقم خواهد زد که شاید کوچکترین جزییات یا اشتباهات یکی را برنده و دیگری را مغموم کند.
اینجاست که اتفاقات ظاهرا کوچک و جزییاتی که در هر مسابقه فوتبال می‌تواند نقش تعیین کننده داشته باشد اهمیت بیشتری پیدا کند، پس پرسپولیس باید با در نظر گرفتن این جزییات دقیقه به دقیقه پیش برود و به پیروزی فکر کند. امشب دیگر هیچ بازیکنی از پرسپولیس حق ندارد مثل کمال کامیابی‌نیا بی محابا با استوک روی ساق پای حریف برود. امشب هیچ بازیکنی نمی‌تواند با فریاد بر سر داور و درگیر شدن با بازیکن الهلال شرایط را به سود تیم حریف کند. امشب بازیکن پرسپولیس باید به لحاظ روانی و برخورد در زمین مسابقه با بازیکن حریف و تیم داوری کیفیتی در حد قهرمانی آسیا ارائه دهد.
به لحاظ فنی نیز این دقت نظر باید کاملا اعمال شود. برانکو قبل از بازی برگشت با الاهلی گفته بود برای بردن این بازی حداقل 9 بازیکن پرسپولیس باید کیفیتی عالی از خود ارائه دهند اما به نظر می‌رسد برای شکست دادن غول آخر عربستانی‌ها پرسپولیس نیازمند آن است که هر 11 بازیکنش کیفیتی فراتر از استاندارد خود ارائه کرده و مهم‌تر از آن در طول نود دقیقه بدون کوچکترین نوسان از اشتباهات فردی بپرهیزند. در واقع مهره‌های پرسپولیس در یکی از مهم‌ترین بازی‌های این باشگاه طی دو دهه اخیر باید ثانیه به ثانیه با تمرکز فوق‌العاده و حواس جمع در پی پیاده کردن امور فنی و تاکتیکی مد نظر برانکو باشند و با فکر کردن به هدف والای خود حتی لحظه‌ای از حریف و توانایی‌هایش غافل نشوند. امشب هیچ بازیکنی حق ندارد به فکر منافع فردی و سودجویی انفرادی از میلیون‌ها چشمی باشد که این مسابقه و بازیگرانش را تحت نظر می‌گیرند. چنانچه این تفکر بر تیم حاکم باشد و منافع تیم بر سود شخصی حاکم شود – که خوشبختانه در تیم فعلی پرسپولیس خیلی خوب جا افتاده – بازیکنان باید برای دقت در اعمال و رفتارشان و البته ارائه بالاترین سطح فنی خود کاملا توجیه شوند.
هر چند بازیکنان پرسپولیس جزو ملی‌پوشان و  فوتبالیست‌های باتجربه داخلی هستند که بعد از 10 مسابقه آسیایی با حواس‌جمع گام به میدان می‌گذارند اما باید باز هم آنها را توجیه کرد .
امشب پرسپولیس با دقت در جزییات و حواس جمع می‌تواند به موفقیت دست یابد و با توجه به میزبانی حریف در بازی رفت و امتیازی که در این مرحله نصیب تیم برانکو شده از همین امشب می‌توان رویای رسیدن به فینال را در سر پروراند به شرطی که اشتباه فردی جایی در قاموس بازیکنان نداشته باشد و حرکات غیر معمول و حرفه‌ای در رفتار آنها دیده نشود.
 

 

کلیدواژه
پرسپولیس
captcha
تازه ها
بیشتر