فوتبال ایران / شناسه خبر: 76119 / تاریخ انتشار : 1396/7/4 15:45
|
آمار درخشان طارمی در لیگ قهرمانان

معمای پیچیده برانکو: گلزنی بدون گلزن

آرمن ساروخانیان /پرسپولیس با گل‌های طارمی به نیمه‌نهایی رسیده، ولی در دو پله آخری که تا قله آسیا باقی مانده، برانکو باید به فکر برنامه متفاوتی برای گلزنی باشد و قطعا این سخت‌ترین ماموریت او خواهد بود.

ایران ورزشی آنلاین / آرمن ساروخانیان / در جریان بازی با سپاهان، وقتی طارمی چند موقعیت گلزنی را خراب کرد، کم نبودند هوادارانی که معترض شوند و حتی آرزو کنند که برانکو او را تعویض کند، با این حال خبر محرومیت این مهاجم اصلا خبر خوبی برای پرسپولیسی‌ها نبود.

در هر کدام از بازی‌های فصول اخیر پرسپولیس، می‌توان صحنه‌هایی را به خاطر آورد که طارمی فرصت‌های خوبی از دست داده و هواداران را کلافه کرده، ولی تنها با مرور آمار اوست که می‌توان دور از احساسات و دقیق‌تر درباره عملکردش قضاوت کرد. طارمی در لیگ پانزدهم موفق شد در 25 بازی 16 گل بزند و آقای گل شود. او فصل گذشته (لیگ شانزدهم) آمارش را بهبود بخشید و با زدن 18 گل (29 بازی) دوباره آقای گل شد. او در این فصل هم در هفت بازی موفق شده چهار گل بزند. به لطف همین آمار خوب گلزنی است که طارمی توانست در تیم کی‌روش به ترکیب اصلی برسد و با وجود بازی در پست گوش چپ در مقدماتی جام جهانی گل‌های حساسی زده است.
طارمی در کنار فرصت‌هایی که از دست داده و آخرین آنها مقابل سپاهان بود، در سه فصل اخیر لیگ به طور متوسط 62/0 گل در هر بازی زده که آمار خیلی خوبی با توجه به استانداردهای لیگ ایران است. برای هر کدام از تیم‌های لیگ برتر، مهاجمی که بتواند در هر فصل حدود 20 گل بزند، نعمت بزرگی است و می‌تواند آن تیم را به مدعی جدی قهرمانی تبدیل کند. طارمی این فصل هم متوسط بیش از نیم گل در هر بازی را ثبت کرده، هرچند به خاطر محرومیت چهار ماهه بعید است بتواند تعداد گل‌های دو فصل گذشته را تکرار کند.
در لیگ پانزدهم پرسپولیس 50 گل زده داشت، یعنی 32 درصد گل‌های این تیم را طارمی زد. فصل گذشته پرسپولیس 46 گل زده داشت و طارمی موفق شد 39 درصد گل‌های این تیم را بزند.
آمار او در لیگ قهرمانان فصل جاری هم درخشان است. او موفق شده در 10 بازی پرسپولیس 7 گل بزند و به طور متوسط 7/0 گل زده در هر بازی را ثبت کند. پرسپولیس برای رسیدن به نیمه‌نهایی 15 گل زده، یعنی حدود نیمی از این گل‌ها را طارمی زده و اهمیت او برای تیم در لیگ قهرمانان حتی از لیگ برتر هم بیشتر بوده است.
امشب اولین جلسه از محرومیت طارمی است و اغراق نیست اگر بگوییم مهم‌ترین ماموریت برانکو انتخاب ترکیبی است تا جای خالی این مهاجم ملی‌پوش کمتر به چشم بیاید. منشا فصل گذشته دومین گلزن برتر لیگ بود، ولی در پرسپولیس نتوانست زوج خوبی با طارمی بسازد. در بازی‌هایی که برانکو از طارمی و منشا در کنار یکدیگر استفاده می‌کرد، شباهت سبک بازی و حرکات و فرارهای مشابه آنها دردسرساز بود و بعد از مدتی به این نتیجه رسید که یکی از آنها را در کنار علیپور به زمین بفرستد. با محرومیت طارمی، اولین گزینه‌‌ای که برای جانشینی به ذهن می‌آید، منشا است.
البته گلزن نیجریه‌ای هنوز به اندازه طارمی با هافبک‌های تیمش هماهنگ نیست، با این حال بهترین گزینه‌ای است که برانکو در حال حاضر در اختیار دارد. همچنین انتظار می‌رود مربی کروات با توجه به ویژگی‌های متفاوت منشا، در برنامه تیمش هم تغییراتی بدهد. پرسپولیس با گل‌های طارمی به نیمه‌نهایی رسیده، ولی در دو پله آخری که تا قله آسیا باقی مانده، برانکو باید به فکر برنامه متفاوتی برای گلزنی باشد و قطعا این سخت‌ترین ماموریت او خواهد بود.

 

captcha
تازه ها
بیشتر