ورزش ایران / شناسه خبر: 76093 / تاریخ انتشار : 1396/7/2 00:45
|
مرادی رکورد جهان را شکست

قصه سهراب، 18 سال بعد + ویدئو

این رکورد قبلا با 412 کیلوگرم در اختیار اکاکیوس کاکیاشویلیس وزنه‌بردار لهستانی بود که در سال 1999 آن را ثبت کرده بود.

ایران ورزشی آنلاین / منتظرش بودیم. درست از یک سال پیش. در آوردگاه ریو. جایی که می‌دانستیم طلا برای اوست اما استرس بازگشت دوباره‌اش به میادین بعد از 4 سال و ماجراهای پر فراز و نشیب دوپینگ و البته بازنشستگی به او اجازه نداد که رکورد جهان را بشکند. رکوردی که او بارها و بارها در تمرینات آن را زده بود اما در بازگشت دوباره‌اش به تخته وزنه‌برداری ترجیح داد طلای المپیک را دودستی بچسبد و بی خیال رکوردشکنی شود.

یک سال بعد اما در عشق آباد فرصت مناسبی بود که سهراب کار نیمه کاره را تمام کند. در بازی‌های داخل سالن آسیا و در عشق آباد. جایی که وزنه‌بردار ما بی‌تردید مهم‌ترین ورزشکار حاضر در این رقابت‌ها بود. تورنمنتی که بیشتر شبیه تدارک و دستگرمی برای کشورهای آسیایی است و اغلب تیم‌های حاضر در این رقابت‌ها تیم‌های دوم خود را در رشته‌های مختلف به این مسابقات اعزام کرده‌اند. از همین رو حضور قهرمان المپیک او را به مهم‌ترین ورزشکار دهکده بازی‌ها بدل کرده بود چه آنکه در میان ورزشکاران شرکت کننده هیچ قهرمان المپیکی وجود نداشت.
سهراب اما در این رقابت و در تقابل با حریفانی که آشکارا یک سر و گردن از او پایین‌تر بودند، با قاطعیت و راحت وزنه‌ها را بالای سر برد و در همان حرکت اول طلای خود را قطعی کرد. شاید اگر قهرمان المپیکی ما در نخستین حرکت دوضرب آسان گیری نمی‌کرد و وزنه 220 کیلویی از دستش لیز نمی‌خورد، حتی می‌توانست به رکورد دوضرب دنیا نیز حمله کند اما در نهایت موفق شد با مجموع 413 کیلوگرم رکورد مجموع دسته 94 کیلوگرم دنیا را شکسته و خود را در ردیف رکوردداران جهانی قرار دهد.
در ششمین روز از رقابت‌های وزنه‌برداری پنجمین دوره بازی‌های داخل سالن آسیا در سالن المپیک شهر عشق‌آباد ترکمنستان رقابت دسته 94 کیلوگرم گروه A آغاز شد. در این وزن سهراب مرادی ملی پوش کشورمان 9 وزنه‌بردار به نام‌های سوبیروف از ازبکستان، کیم از کره جنوبی، گلشکو از قزاقستان، هائولیو از چین، الباخ از قطر، رمضانف از ترکمنستان، عثمان از پاکستان، استیون کاری از پاپوآ گینه نو و سیااوسی از جزیره ساموا را در این وزن پیش رو داشت.
حرکت یکضرب
مرادی در حرکت یکضرب هر سه وزنه درخواستی خود 176، 181 و 185 کیلوگرم را به راحتی مهار کرد. فرهادبک سوبیروف وزنه‌بردار ازبکستانی در حرکت یکضرب فاصله نزدیکی با سهراب داشت و با ثبت وزنه 181 کیلوگرم در جایگاه دوم ایستاد. هائو لیو از چین با 176 کیلوگرم در جایگاه سوم ایستاد.
حرکت دوضرب
سهراب مرادی در حرکت دوضرب گروه A دسته 94 کیلوگرم با توجه به رکوردهایش و البته وزنه درخواستی‌اش آخرین وزنه‌برداری بود که روی تخته آمد تا سه وزنه خود را مهار کند ولی در نخستین مرتبه نتوانست وزنه 220 کیلویی را بالای سر ببرد، در دومین مرتبه این وزنه را به راحتی بالای سر برد و مدال طلای رقابت‌های وزنه‌برداری بازی‌های داخل سالن بازی‌های داخل سالن آسیا در عشق آباد ترکمنستان را مسجل کرد.
سهراب برای حرکت سوم وزنه 228 کیلویی را درخواست کرد تا به رکورد جهان حمله کند و در سومین حرکت دوضرب نیز وزنه 228 کیلویی را بالای سر برد تا با مجموع 413 کیلوگرم پس از 18 سال رکورد جهان را به میزان یک کیلوگرم ارتقا دهد. بدین ترتیب او با ثبت رکورد 185 یک ضرب و 228 کیلوگرم دو ضرب و مجموع 413 رکورد مجموع جهان را یک کیلوگرم شکست.  این رکورد قبلا با 412 کیلوگرم در اختیار اکاکیوس کاکیاشویلیس وزنه‌بردار لهستانی بود که در سال 1999 آن را ثبت کرده بود. البته قبلا ایلیا ایلین قزاق در المپیک لندن این رکورد را شکسته بود اما به دلیل مثبت شدن دوپینگش رکوردها پاک شد.

 

کلیدواژه
سهراب مرادی
captcha
تازه ها
بیشتر