فوتبال ایران / شناسه خبر: 76087 / تاریخ انتشار : 1396/7/1 12:47
|

فاجعه‌ی محرومیت پرسپولیس و طارمی / شما، شاهکارهای مدیریت

این جریمه و جرایم قبلی مثل غرامت به ژوزه و دستیارانش از کجا باید تامین شود؟ این همه سهل انگاری در باشگاه هایی که با بودجه عمومی اداره می شود، به هیچ وجه قابل قبول نیست.

ایران ورزشی آنلاین / مهدی طارمی در ابتدای فصل شانزدهم با پایان قراردادش با پرسپولیس راهی ترکیه شد و با ریزه اسپور به توافقات ابتدایی دست یافت و عکس‌های مربوط به تمرینات با این تیم و حضور در تست پزشکی‌اش نیز در صدر اخبار فوتبال ایران قرار گرفت.

او البته چندی بعد و به طور ناگهانی بار دیگر به تهران بازگشت و قرارداد خود را با این باشگاه تمدید کرد. طارمی در پایان این فصل البته در نهایت به عنوان آقای گلی نیز دست یافت؛ اما همچنان شایعاتی مربوط به محرومیتش از فوتبال با توجه به شکایت ریزه اسپور بابت عدم تعهدش به قرارداد منتشر می‌شد. اتفاقی که هر بار از سوی وکیل این بازیکن تکذیب می‌شد.

باشگاه پرسپولیس البته آن زمان و در حین عقد قرارداد با مهدی طارمی بارها در واکنش به اینکه احتمال محرومیت این بازیکن و باشگاه وجود دارد، معتقد بودند در صورتی که ریزه اسپور از این شکایت به نتیجه برسد، تنها بازیکن (مهدی طارمی) دچار محرومیت خواهد شد.

حکم فیفا اما از راه رسید. محرومیت ۴ ماهه طارمی و محرومیت پرسپولیس از دو پنجره نقل و انتقالات. نکته جالب در این حکم این است که مبلغ 789500 یورو که به عنوان جریمه شکستن قرارداد در نظر گرفته شده متوجه مهدی طارمی است؛ اما باشگاه پرسپولیس در پرداخت آن مسئولیت مشترک با این بازیکن دارد. 

آنچه از شواهد این حکم پیداست فیفا باشگاه پرسپولیس را مسئول تحریک بازیکن برای ترک ریزه اسپور در تابستان سال گذشته می‌ داند. ترجمه 8 بندی فیفا به شرح زیر است: 

1- شکایت شاکی، باشگاه ریزه اسپور ترکیه پذیرفته شده است.

2- متشاکی اول، مهدی طارمی، باید در زمان 30 روز پس از ابلاغ این حکم، به دلیل زیر پا گذاشتن قرارداد، مبلغ 789500 یورو به شاکی پرونده باشگاه ریزه اسپور بپردازد.

3 - متشاکی دوم، باشگاه فوتبال پرسپولیس، باشگاه پرسپولیس به صورت جدی در پرداخت این قرضه به صورت مشترک مسئولیت دارد.

4-در صورت تعلل در پرداخت مبلغ اعلام شده در بند دو  به این مبلغ یک بهره 5 درصدی تعلق خواهد گرفت و این مساله به کمیته انضباطی فیفا ارجاع خواهد شد تا تصمیمات لازم درباره آن اعمال شود.

5 – باشگاه ریزه اسپور، شاکی پرونده باید بلافاصله و به طور مستقیم، شماره حسابی را به متشاکی یک و دو، مهدی طارمی و باشگاه پرسپولیس اعلام کند تا آنها وجه مورد نظر را به آن حساب واریز نمایند و کمیته حل اختلاف فیفا باید از پرداخت این جریمه مالی مطلع شود.

6- محرومیت 4 ماهه از بازی های بین المللی به متشاکی 1 (مهدی طارمی) اعلام می‌ شود. این محرومیت شامل تمام بازی های ملی و باشگاهی است و از زمان اعلام حکم، قابل اجراست. 

7- باشگاه پرسپولیس نیز از نقل و انتقالات بازیکن، چه خارجی و چه داخلی، در دو پنجره آتی نقل و انتقالات بعد از ابلاغ این حکم محروم است.

8- سایر موارد مطرح شده توسط شاکی مورد قبول قرار نگرفت.

در این میان امکان اعتراض به دادگاه عالی ورزش (CAS) امری متداول در احکام است و باشگاه پرسپولیس و مهدی طارمی نیز می توانند در خصوص رای صادره تا 21 روز بعد از اعلام حکم، اعتراض کنند.

 

 

نکته‌های یک فاجعه در پرسپولیس

۱- جریمه سه میلیاردی طارمی و پرسپولیس،  هزینه بی اطلاعی و ناشی بودن مدیران باشگاه است. این جریمه و جرایم قبلی مثل غرامت به ژوزه و دستیارانش از کجا باید تامین شود؟ این همه سهل انگاری در باشگاه هایی که با بودجه عمومی اداره می شود،  به هیچ وجه قابل قبول نیست.

۲- حسین هدایتی، طرفدار ولخرج تیم پرسپولیس که بارها با روابطی عجیب به هیأت مدیره این باشگاه هم رسیده، امشب اعلام کرد که برای جلب رضایت باشگاه ریزه‌اسپور مبلغ یک میلیارد و ششصد میلیون تومان پرداخت کرده است. مدیران باشگاه پرسپولیس دراین‌باره پاسخ روشنی نداده‌اند.
۳- چرا رامین رضاییان محروم نشد؟ این پرسش در ساعات اخیر مطرح شده که چرا رامین رضاییان مثل مهدی طارمی محروم نشده است؟ پاسخ روشنی دارد: رامین قراردادش را با ریزه‌اسپور فسخ کرد و برگشت اما مهدی طارمی بی‌توجه به هر قاعده‌ی حرفه‌ای از ترکیه به ایران آمد و با پرسپولیس تمدید کرد! در قراردادها گاهی نوشته می‌شود که در موقعیت‌های ویژه مثل جنگ، سیل یا زلزله قرارداد قابل فسخ است اما این نکته در قرارداد طارمی نبود تا حتی بتواند به بهانه شرایط ویژه‌ی سیاسی- اجتماعی وقت در ترکیه قراردادش را فسخ کند.
 
۴- جملات قصار شروع شد‌. طاهری، مدیرعامل پرسپولیس بعد از محرومیت‌ها و جریمه ۷۹۰ هزار یورویی می‌گوید: «پیش‌بینی این روزها را کرده بودیم و به همین دلیل راهکارهایی در نظر داریم. با مکاتبه با فیفا از حقوق پرسپولیس دفاع خواهیم کرد.» طاهری در تلاش است تا یاد محمد رویانیان را زنده نگه دارد. شاهکارهای مدیریت برای فوتبال ایران پی در پی جریمه و محرومیت به ارمغان می‌آورند.
captcha
تازه ها
بیشتر