ورزش جهان / شناسه خبر: 76078 / تاریخ انتشار : 1396/6/31 17:12
|

منفورترین بازیکن انگلیس به اتلتیکومادرید برگشت / خداحافظ ضدقهرمان

هواداران چلسی دلتنگ روحیه تسلیم ناپذیری او خواهند شد. کمال گرایان قطعا ناراحت نمی‌شوند که دیگر او را نمی‌بینند اما بیشتر از همه مدافعان لیگ برتر خوشحالند که دیگر مجبور نیستند با او روبرو شوند.

ایران ورزشی آنلاین / نیزار کینسلا / هی، لیگ برتر، حالا دیگر چه کسی را مسخره می‌کنی و برایش خبر درست می‌کنی؟ دیه گو کاستا به اتلتیکومادرید برمی گردد و این یعنی فوتبال انگلیس به یک دشمن شماره یک جدید نیاز دارد. خروج این مهاجم از چلسی تا حدودی جایگاهش را در میان هواداران مخدوش کرد اما وقتی گرد و غبار این انتقال فروکش کند باید از او به‌عنوان بازیکنی واقعا موثر که نقش عظیمی در دو قهرمانی لیگ داشت، یاد شود.

کاستا هرگز اسطوره واقعی آبی‌ها مثل دیدیه دروگبا نشد اما او واقعا بازیکن تاثیرگذاری در استمفوردبریج بود و در 120 بازی در رقابت‌های مختلف برای این تیم 58 گل زد. این بازیکن تیم ملی اسپانیا که متولد برزیل است می‌توانست به اندازه آن بازیکن ساحل عاجی محبوب باشد اما در طول دوران حضورش در انگلیس حاشیه‌هایی داشت که آخرین آنها به جدایی‌اش منجر شد. درگیری در زمین تمرین با آنتونیو کونته باعث شد مربی چلسی از طریق پیامک به او خبر بدهد دیگر نیازی به او ندازد و این برای خدمتگزار باتعصب باشگاه خفت بار بود.

بدون شک کاستا همیشه تمام توان خود را در اختیار تیم می‌گذاشت. او هرگز نتوانست قواعد زبان انگلیسی را خوب بیاموزد اما تماشاگران با اقدامات هیجانی و ناشی از عصبانیت او خیلی خوب به شخصیت تندمزاج او پی ببرند. در زمین، تلاشش ستودنی بود و اثرگذاری‌اش غیرقابل انکار. می‌خواست هر کاری بکند - حتی مبارزه کثیف - تا به جام برسد و این برای هر سه مربی‌اش در چلسی یکسان بود.

مدافعان لیگ برتر از کاستا می‌ترسیدند. او نه تنها گل می‌زد بلکه با قدرت بدنی اش مدافعان را مقهور می‌کرد و با تکنیکش توان برقراری ارتباط موثر با امثال ادن آزار، پدرو و ویلیان را داشت. اگر چه نتوانست خودش را با فرهنگ انگلیس منطبق کند اما خیلی راحت با سبک فوتبال این کشور هماهنگ شد. او یک شماره 9 کلاسیک بود.

بابی تمبلینگ که با زدن 202 گل 47 سال رکورددار چلسی بود تا اینکه فرانک لمپارد رکوردش را شکست، درباره کاستا گفت: «بازیکنی مثل او در فهرست آرزوهای هر مربی است، هر جا می‌رود گل می‌زند. از نظر تکنیک شباهتی به لوییس سوارس یا امثال او ندارد اما انگیزه‌اش فوق‌العاده است و می‌تواند در هر دوره‌ای موفق باشد.»

کاستا همچنین لبخند را به رختکن می‌آورد و شیطانی که هیچ کدام از هم‌تیمی‌ها دستش را نمی‌خواندند. رابطه خوبی با هواداران داشت اما نمی‌خواست با خبرنگاران انگلیسی روبه‌رو شود. کاستا توانست جای سوارس را به‌عنوان منفورترین بازیکن انگلیس بگیرد بعد از آنکه بازیکن سابق لیورپول با رفتنش به بارسلونا در تابستان 2014 جایی را در فوتبال انگلیس خالی گذاشت. درست مثل هواداران لیورپول، طرفداران چلسی همیشه از ضدقهرمان خود که فکر می‌کردند با رفتاری ناعادلانه از سوی اتحادیه فوتبال و رسانه‌ها مواجه می‌شود، دفاع کردند.

کاستا سه ماه دیگر هم نخواهد توانست فوتبال بازی کند چون اتلتیکو نمی‌تواند تا ژانویه ثبت نام بازیکنی را نهایی کند اما قرمز و سفیدها خیلی خوب می‌دانند کاستا ارزش این انتظار را دارد. در واقع دیه‌گو سیمئونه رابطه خیلی خوبی با کاستا دارد و او را کاملا درک می‌کند برای همین بیش از یک سال برای جذبش تلاش کرده.

ششمین قهرمانی چلسی دست یافتنی نبود اگر تابستان گذشته یا حتی ژانویه او را می‌فروختند وقتی تیانجین کوانجین حاضر شد 58 میلیون پوند بیش از اتلتیکو برای او پول بدهد.

هواداران چلسی دلتنگ روحیه جنگندگی و تسلیم ناپذیری او خواهند شد. کمال گرایان قطعا ناراحت نمی‌شوند از اینکه دیگر او را نمی‌بینند اما بیشتر از همه مدافعان لیگ برتر خوشحالند که دیگر مجبور نیستند با او روبرو شوند و این بزرگترین تعریفی است که یک نفر می‌تواند از دیه گو کاستای بی نظیر داشته باشد.

مترجم: سیدعلی بلندنظر

captcha
تازه ها
بیشتر