فوتبال ایران / شناسه خبر: 76043 / تاریخ انتشار : 1396/6/27 16:50
|
رضایی- استقلال مثل لوکاکو-اورتون

کاوه از زلزله گریخت

امیر اسدی / کاوه رضایی اما از زلزله و سیل در امان است. او در بلژیک روزهای آرام و موفق خود را سپری می‌کند. شاید این بار کی‌روش هم از درخشش کاوه رضایی به وجد بیاید.

ایران ورزشی آنلاینامیر اسدی / کاوه رضایی در لیگ بلژیک که جزو لیگ‌های درجه یک فوتبال اروپا محسوب می‌شود، سه برابر استقلال گل زده و آماری فوق‌العاده از خود بر جا گذاشته. یک نمونه شبیه و اروپایی نیز در این مورد وجود دارد. قیاس آمار لوکاکو و مهاجمانی که در اورتون جانشین او شده‌اند. لوکاکو در 4 بازی منچستر یونایتد 4 گل به ثمر رسانده اما وین رونی، ساندرو رامیرس، میرالاس و لوکمن که در خط حمله اورتون بازی می‌کنند تنها دو بار دروازه حریفان را باز کرده‌اند.

شما جای کاوه رضایی. اگر ابتدای فصل پیشنهادی 2، 3 میلیاردی برای بازی در لیگ ستارگان قطر و یا تمدید قرارداد با استقلال دریافت می‌کردید چه تصمیمی می‌گرفتید؟ آیا در ایران نمی‌ماندید؟ یا به قطر نمی‌رفتید؟ آن هم در شرایطی که به تازگی ازدواج کرده و متاهل شده‌اید. نه تنها تصمیم شما که خیلی از فوتبالیست‌ها، ادامه حضور در ایران یا پروازی دو، سه ساعته به دوحه بود. برای اینکه کنار خانواده باشید و البته پول هنگفتی به جیب بزنید.
کاوه رضایی اما به همه این آپشن‌ها سر توپ زد. او همه را جا گذاشت، از حضور کنار خانواده تا پولی که می‌شد با آن سرمایه‌گذاری کلانی انجام داد و یا در بانک گذاشت و سود آن را به جیب زد. او حرفه‌ای فکر کرد، آن هم در حالی که تنها 24، 25 سال داشت. همین شد که به بلژیک رفت و شارلروا را انتخاب کرد. با قراردادی که رقم دقیقش مشخص نیست اما می‌شود حدود آن را حدس زد. تخمین می‌زنیم، حدود 200 هزار یورو.
وقتی رضایی به بلژیک رفت، کمتر کسی تصور می‌کرد روزهای موفقی برای او رقم بخورد. آن هم در لیگی که هم فیزیکی است و هم نیاز به تکنیک دارد. کاوه هر دو تا را با هم داشت. فیزیکی فوق‌العاده و تکنیک قابل قبول. نام او را از سال 2008 گوشه ذهن مان نوشته‌ایم. سالی که همراه با تیم نوجوانان ایران درخشید و شش گل در رقابت‌های قهرمانی آسیا به ثمر رساند. او در رقابت‌هایی عنوان آقای گلی را به دست آورد که سون هیونگ مین، هافبک- مهاجم تکنیکی تیم ملی کره جنوبی و باشگاه تاتنهام هم حضور داشت. کاوه در همان مسابقات نیز خصوصیات فیزیکی و تکنیکی خود را به رخ کشید و نشان داد از این دو حیث برتری محسوسی نسبت به سایر مهاجمان همرده خود دارد.
توان بدنی بالا و تکنیک مناسب عاملی شد تا فیلیس مازو در نخستین تمرین شارلروا، کاوه را زیر نظر بگیرد و از داشتن او ذوق کند. مازو البته از همان روز اول، کاوه را کنار کشید و صحبتهایی با او انجام داد. صحبت‌هایی که نشان می‌داد این مربی از مهاجم ایرانی تیمش گل نمی‌خواهد. دوندگی بالا و پرس مدافعان حریف، مهم‌ترین وظیفه‌ای بود که مازو روی دوش او گذاشت.
رضایی اما جدا از دوندگی و تلاش مفرط در خط حمله شارلروا، برای این تیم گل‌های حساسی هم به ثمر رساند. دو گل مقابل زولته وارگم و البته یک گل برابر واسلند بورن. سه گل سرنوشت ساز در 418 دقیقه. هر 139 دقیقه یک گل برای مهاجمی که سرمربی تیمش، گلزنی را به‌عنوان آخرین وظیفه به او محول کرده است.
از اروپا به آسیا می‌آییم، به ایران. لیگ را بررسی می‌کنیم. نتایج تیم سابق کاوه رضایی بد جوری توی ذوق می‌زند. بخصوص عددی که مقابل تعداد گل‌های زده‌اش نوشته شده. استقلال در لیگ هفدهم، 6 بازی انجام داده و فقط یک گل به ثمر رسانده. یعنی در طول 640 دقیقه، مهاجمان استقلال فقط موفق شده‌اند یک بار دروازه حریفان را باز کنند. آماری ضعیف و غیر قابل دفاع از استقلال و مهاجمانی چون سجاد شهباززاده و حسن بیت سعید که قرار بود جانشین مناسبی برای کاوه رضایی در خط حمله باشند.
کاوه رضایی در لیگ بلژیک که جزو لیگ‌های درجه یک فوتبال اروپا محسوب می‌شود، سه برابر استقلال گل زده و آماری فوق‌العاده از خود بر جا گذاشته. یک نمونه شبیه و اروپایی نیز در این مورد وجود دارد. قیاس آمار لوکاکو و مهاجمانی که در اورتون جانشین او شده‌اند. لوکاکو در 4 بازی منچستر یونایتد 4 گل به ثمر رسانده اما وین رونی، ساندرو رامیرس، میرالاس و لوکمن که در خط حمله اورتون بازی می‌کنند تنها دو بار دروازه حریفان را باز کرده‌اند.
 وقتی آمار کاوه رضایی و مهاجمان استقلال را مقایسه می‌کنیم بی اختیار صحبتی از افتخاری، مدیرعامل استقلال در ذهن‌مان نقش می‌بندد. اواخر فصل قبل و در روزهایی که کاوه مدام در لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا گل می‌زد، افتخاری می‌گفت کاوه رضایی فوتبالیست قابلی نیست و او را برای فصل بعد نمی‌خواهیم.
افتخاری حتما با اینترنت سر و کار دارد. نداشته باشد هم می‌تواند اخبار لژیونرهای ایرانی حاضر در فوتبال اروپا را در رسانه‌ها بخواند. به او توصیه می‌کنیم آمار کاوه رضایی و درخشش او در لیگ بلژیک را بیشتر بررسی کند. شاید حرف چند ماه قبلش را پس بگیرد و شاید هم از نظر او همچنان کاوه مهاجم توانایی نباشد.
همین اظهارنظرها، استقلال را به وضعیتی اسفناک رسانده. وضعیتی نزدیک به فاجعه. چیزی شبیه یک زلزله چند ریشتری یا یک سیل عظیم. کاوه رضایی اما از زلزله و سیل در امان است. او در بلژیک روزهای آرام و موفق خود را سپری می‌کند. روزهایی که می‌تواند به حضور او در تیم‌های مطرح تر، کسب عنوان قهرمانی در لیگ بلژیک و البته بازی در جام جهانی 2018 ختم شود. از کجا معلوم، شاید این بار کی‌روش هم از درخشش کاوه رضایی به وجد بیاید و نام او را در فهرست تیم ملی قرار بدهد.

 

captcha
تازه ها
بیشتر