ورزش ایران / شناسه خبر: 76015 / تاریخ انتشار : 1396/6/25 14:53
|
احتمال برکناری طلایی، 50-50 است

برزگر: در شکست کشتی آزاد همه مقصریم

منصور برزگر، عضو ارشد شورای فنی تیم‌های ملی کشتی آزاد در مصاحبه با ایران ورزشی می گوید که امسال در هر سه رده سنی افت بزرگی داشته ایم و باید یک تجدیدنظر کلی و اساسی در همه زمینه‌ها صورت گیرد.

ایران ورزشی آنلاین / ناصر انصافی مقدم / تیم‌های ملی کشتی آزاد ایران در هر سه رده سنی نوجوانان، جوانان و بزرگسالان، عملکرد و نتایج ضعیف و ناموفقی در مسابقه‌های جهانی امسال در کشورهای یونان، فنلاند و فرانسه داشتند و نتوانستند انتظارات و توقعات عمومی را برآورده کنند. بخصوص در رده سنی بزرگسالان که تیم ملی ایران در رده نهم جهان ایستاد. عنوانی که می‌تواند کم نظیر و بی سابقه حداقل در 30 سال اخیر کشتی آزاد کشورمان باشد.  «منصور برزگر» عضو ارشد شورای فنی تیم‌های ملی کشتی آزاد اعتقاد دارد ورزش اول ایران در رشته آزاد، امسال افت بزرگی در هر سه رده سنی داشته و باید یک تجدیدنظر کلی و اساسی در همه زمینه‌ها صورت گیرد.

آقای برزگر، ارزیابی کلی شما از شکست و ناکامی تیم‌های ملی کشتی آزاد ایران در همه رده‌های سنی در مسابقه‌های جهانی امسال چیست؟
 من به‌عنوان یکی از افراد تصمیم گیرنده در کشتی ایران می‌پذیرم در کشتی آزاد واقعا نتایج خوبی نگرفتیم و شکست خوردیم. ما امسال در هر سه رده سنی نوجوانان، جوانان و بزرگسالان، ناباورانه با افت بزرگی مواجه شدیم و اعتقاد دارم باید یک تجدیدنظر کلی و اساسی در همه زمینه‌ها صورت گیرد و این کار یک روز و دو روز و یک هفته و دو هفته نیست و باید به دقت موشکافی و بررسی شود. به نظرم همه اعم از کشتی‌گیران و اعضای کادر فنی تیم‌های ملی کشتی آزاد در هر سه رده سنی کار خود را به خوبی انجام دادند و کسی کم فروشی نکرد و نباید آنها را مقصر شکست دانست. در شکست این سه تیم از من که بزرگتر و عضو شورای فنی و تصمیم گیرنده و آموزش دهنده هستم، تا بقیه همه مقصر هستند و نباید گناه این شکست را فقط گردن کشتی‌گیران و مربیان انداخت.

پس ریشه این شکست را به صورت دقیق و روشن در کجا می‌توان جست و جو کرد؟
 موضوع ساده‌ای نیست که بتوان در عرض چند روز به صورت دقیق به آن رسید. فدراسیون کشتی، اعضای کادر فنی و کشتی‌گیران تیم‌های ملی، همه در حد توان و قدرت خود و در حد امکانات موجود کار و تلاش کردند. باید همه تصمیم گیرندگان از خود من گرفته تا رسول خادم رییس فدراسیون کشتی و سایر اعضای شورای فنی با تشکیل جلسات گوناگون بنشینند و شکست‌ها را به دقت بررسی کنند و ببینند کجای کار ما ضعف داشته تا بعد برای برطرف کردن ضعف‌ها قدم برداشت.

قبول دارید حریفان و رقبای ما در همه رده‌های سنی خیلی بهتر از ما بودند؟
 همینطور است. حریفان و رقبای همیشگی ما خیلی بهتر از ما نتیجه گرفتند و در بین آنها آمریکایی‌ها از همه بهتر و جلوتر بودند. آمریکایی‌ها حتی از روس‌ها هم بهتر بودند و این نشان می‌دهد آنها حداقل در سه سال اخیر بیکار نبوده و برنامه‌ریزی خوبی را برای بازی‌های المپیک 2020 توکیو آغاز کرده‌اند. آنها به صورت زیربنایی و با برنامه کار کرده‌اند و از حمایت‌های لازم به طرق مختلف برخوردارند.

این به آن معنا نیست که کشتی آزاد ایران در یکی دو سال اخیر، عقبگرد و عقب‌نشینی داشته است؟
 چنین چیزی امکان ندارد. کشتی ایران همیشه پیشرو و رو به جلو بوده است. ایران از گذشته‌های خیلی دور تا به امروز کشتی داشته و همچنان خواهد داشت. ریشه کشتی هرگز در ایران خشک نخواهد شد. من یک مثال برای شما بزنم. ایران از جمله کشورهای نفت خیز دنیاست و به داشتن نفت معروف است. کشتی در ایران حکم نفت را دارد. همانگونه که ایران در دنیا کشوری نفت خیز است، کشتی خیز هم هست و ایران در کنار نفت خود، در کشتی هم در دنیا معروف است. در ایران هر کجا را که اکتشاف کنند، نفت از آن بیرون می‌زند. کشتی هم عین همین شرایط را در ایران دارد و همه جای آن چشمه جوشان کشتی است.
من چند روز پیش برای دیدن یک دوره مسابقه‌های کشتی در رده‌های سنی نونهالان، نوجوانان و جوانان در بخش «ارزباران» از توابع شهرستان فریدونکنار در استان مازندران که شهیدپرور هم است، دعوت شده بودم. در آن مسابقه‌ها در حالی‌که «محمود گنجی» کشتی‌گیر قدیمی و ملی‌پوش شهرستان نور هم همراه من بود، اجرای فنی را از یکی از کشتی‌گیران نونهال 11، 12 ساله دیدم که هرگز در عمر خود ندیده بودم و واقعا لذت بردم. آن کشتی‌گیر نونهال در حالی‌که از سوی حریف خود دوخم شده بود، در حالت «فن تو فن» در یک لحظه با اجرای فن کمر زیبا و برق آسا، حریف مهاجم خود را از بالا به روی پل زد اما در پایان کشتی، این کشتی‌گیر شجاع نونهال به جای آنکه از سوی مربی خود تشویق و تجلیل شود، با تنبیه بدنی این مربی ناآگاه مواجه شد. در حالی‌که مربی او حق چنین کاری را نداشت. آن کشتی‌گیر شجاع کم سن و سال مازندرانی خلافی نکرده بود که از مربی خود کتک بخورد و من خیلی از این مساله متاسف شدم.
من اگر اسکناس یکصد دلاری همراه خود می‌داشتم حتما به این کشتی‌گیر نونهال می‌دادم. دلم می‌خواست مربی او را به کناری می‌کشیدم و درباره این کار بد و زشت او با وی صحبت می‌کردم اما فرصت نشد و من و محمود گنجی با ناراحتی از سالن مسابقه بیرون آمدیم. پس بنابراین می‌بینید که ایران معدن استعدادهای ناب و جوشان کشتی است و کشتی در کشورمان هرگز خاموش نخواهد شد.
صحبت از کنار گذاشته شدن «محمد طلایی» از سرمربیگری تیم ملی کشتی آزاد بزرگسالان ایران پس از مسابقه‌های جهانی فرانسه بود. سرمربیان تیم‌های نوجوانان و جوانان هم تغییر خواهند کرد؟

 هنوز هیچ چیز مشخص و معلوم نیست و باید همه چیز در شورای فنی تیم‌های ملی کشتی آزاد بررسی شود. احتمال عوض شدن محمد طلایی، پنجاه پنجاه است. یعنی 50 درصد ممکن است بماند و 50 درصد ممکن است کنار برود. سرمربیان تیم‌های نوجوانان و جوانان هم همین شرایط را دارند. باید تا پایان بازی‌های داخل سالن آسیا در ترکمنستان صبر و حوصله کرد.
 

 

captcha
تازه ها
بیشتر