ورزش جهان / شناسه خبر: 75980 / تاریخ انتشار : 1396/6/20 16:43
|

حکایت موفقیت نادال به بهانه قهرمانی اوپن آمریکا

این آخرین گرنداسلمی بود که تونی نادال، مربی و الهام بخش رافا با او همکاری کرد و رافا بعد از قهرمانی اشاره کرد که تونی چطور به او در غلبه بر مصدومیتش کمک کرده است.

ایران ورزشی آنلاین / رافائل نادال بعد از قهرمانی در آخرین گرنداسلم فصل در آمریکا اشاره کرد به اینکه در کودکی در جزیره مایورکا یک نابغه بوده و عمویش تونی چه تاثیر بزرگی در موفقیت‌هایش داشته. تنیسور 31 ساله اسپانیایی با پیروزی در سه ست پیاپی برابر کوین اندرسون از آفریقای جنوبی که شانس بیست و هشتم قهرمانی بود، برای سومین بار قهرمان یو اس اوپن شد و شانزدهمین قهرمانی‌اش در گرنداسلم‌ها را جشن گرفت. او خردادماه در فرانسه دهمین قهرمانی خود در تنها گرنداسلم رسی سال را به دست آورده بود. او حالا با رکورد رقیب قدیمی اش، روژه فدرر سه قهرمانی فاصله دارد.

این آخرین گرنداسلمی بود که تونی نادال، مربی و الهام بخش رافا با او همکاری کرد چون قرار است مدیریت آکادمی جوانان نادال را به عهده بگیرد و رافا در صحبت‌های قهرمانی‌اش به این پرداخت که تونی چطور به او در غلبه بر مصدومیت‌های متعدد زانو کمک کرده: «فقط یک درس نبوده، از سه سالگی هر روز به من چیزهایی را آموزش داده. شاید اگر او نبود هرگز تنیس بازی نمی‌کردم. من واقعا خوش شانس بودم که کسی مثل او همواره من را به جلو هل داده. او به من انگیزه داد تا بتوانم بر مشکلاتی که در مسیرم بوده، پیروز شوم. فقط می‌توانم به این دلیل که مرا قویتر کرد، از او تشکر کنم. عمو تونی بیشترین نقش را در موفقیت هایم داشته.»

او ادامه داد: «برای من اتفاقات سال 2017 باورکردنی نیست. بعد از اینکه سال‌ها مشکلاتی داشتم، مصدوم می‌شدم و گاهی خوب بازی نمی‌کردم از ابتدای امسال خیلی خیلی باانگیزه بودم و شاید علت آن شروع خوب سال با رسیدن به فینال اوپن استرالیا بود. فکر می‌کنم خیلی سطح بالا بازی می‌کردم و حالا سال را با قهرمانی در گرنداسلم آخر به پایان می‌رسانم. اینجا همیشه انرژی بیشتری دارم چون تماشاگران فوق‌العاده هستند. فقط می‌توانم بگویم از زندگی متشکرم که به من چنین فرصتی داد؛ همچنین از خانواده‌ام و تمام کسانی که برایم این امکان را به وجود آوردند، تشکر می‌کنم.»

نادال ماه گذشته برای اولین بار بعد از سه سال به صدر رده بندی بهترین تنیسورهای جهان برگشت و هنگامی که فدرر در یک چهارم نهایی به خوان مارتین دل پوترو باخت و حذف شد، رافا از ماندن در این رتبه مطمئن شد. نادال برای رسیدن به آخرین موفقیتش راهی طولانی را طی کرده است.

نادال وقتی فقط هشت سال داشت قهرمان یکسری مسابقات منطقه‌ای زیر 12 سال شد و به 12 سالگی که رسید قهرمانی گروه سنی نوجوانان در اسپانیا و اروپا را به دست آورد. در 15 سالگی حرفه‌ای شد و با رقبایی در مدار جهانی مثل اندرسون روبه‌رو می‌شد. هنگامی که تنها 17 سال داشت نخستین پیروزی‌اش را برابر فدرر کسب کرد و در 19 سالگی یعنی سال 2005 در نخستین حضورش در اوپن فرانسه به‌عنوان قهرمانی رسید که این افتخار 9 بار در 10 سال به دست آمد و جایگاهش را به‌عنوان بهترین بازیکن تاریخ کلی کورت تثبیت کرد.

از همان ابتدای حرفه خود عادت گاز گرفتن جام قهرمانی‌های خودش را شروع کرد. او در سال‌های 2008 و 2010 قهرمانی ویمبلدون و در سال 2009 قهرمانی استرالیا را به دست آورد و با پیروزی بر نوواک جوکوویچ در فینال اوپن آمریکای 2010 ویترین افتخاراتش در گرنداسلم‌ها را تکمیل کرد؛ او جوانترین کسی بود که به چنین دستاوردی می‌رسید. تنها نادال و آندره آغاسی هستند که علاوه بر قهرمانی در تمام گرنداسلم‌ها مدال طلای انفرادی المپیک را نیز به گردن آویخته‌اند. نادال در المپیک 2008 پکن به این مدال رسید.

نادال، ششمین چپ دست قهرمان اوپن آمریکا، یک بار دیگر هم در سال 2013 در استادیوم آرتور‌اش قهرمان شد و این بار هم با غلبه بر جوکوویچ.

مصدومیت زانو در این سال‌ها امانش را بریده و باعث شده نتواند در 9 گرنداسلم بازی کند و بعد از آنکه در سال‌های 2015 و 2016 حتی یک نیمه‌نهایی را در این مسابقات تجربه نکرد، خیلی‌ها به این باور رسیدند که سال‌های خوب او تمام شده اما نادال به فینال اوپن استرالیا رسید که به فدرر باخت اما بعد قهرمان فرانسه شد و حالا در مسابقات دو هفته‌ای فلاشینگ میدوز جام قهرمانی را بالای سر برده. تنها نادال، پیت سمپراس و کن راس ول هستند که در دهه دوم، سوم و چهارم زندگی شان گرنداسلم برده‌اند.

مترجم: سید علی بلندنظر

captcha
تازه ها
بیشتر