ورزش ایران / شناسه خبر: 75946 / تاریخ انتشار : 1396/6/15 15:09
|

لیگ برتر والیبال / واسطه گری سیاسیون برای فرار باشگاه ها از بدهی

وقتی تیمی به مشکل می‌خورد یا حکم انضباطی برایش صادر می‌شود، کار به نمایندگان مجلس یا استانداری و فرمانداری می‌کشد و آنها هم طی تماس با فدراسیون، خواستار همکاری‌های لازم می شوند!

ایران ورزشی آنلاین / رییس سازمان لیگ فدراسیون والیبال می‌گوید نمی‌دانم چرا برخی تیم‌ها برای حضور در لیگ برتر از مسیر اصلی خود خارج می‌شوند؟ این سوالی است که شاید هیچ‌کس نتواند پاسخ قانع کننده‌ای به آن بدهد. بحث دخالت یا ورود سیاسیون به ورزش اتفاق جدیدی نیست. در تمام رشته‌ها شرایط همین بوده و در والیبال هم در سال‌های اخیر نمونه‌های زیادی را دیده و می‌بینیم.

وقتی تیمی به مشکل می‌خورد، حکم انضباطی برایش صادر می‌شود یا سر و کله محرومیت پیدا می‌شود، کار به نمایندگان مجلس یا استانداری و فرمانداری می‌کشد و آنها هم طی تماس با فدراسیون، خواستار همکاری‌های لازم می‌شوند!

ا ز ورود  سیاسیون به ورزش در سال‌های گذشته کم نداشتیم. فشار‌هایی که متاسفانه در اغلب موارد هم کارساز بوده و تیم‌ها با استفاده از همین اهرم‌ها به خواسته‌های‌شان رسیده‌اند. یعنی روابط، چه از نوع دوستانه و چه از نوع کاری، باعث شده تا همواره ضوابط زیر پا گذاشته شود.
مهم‌ترین ضابطه‌ای که شاید در سال‌های اخیر در والیبال زیر پا گذاشته می‌شود، بحث پرداخت دستمزد بازیکنان و تسویه حساب با آنهاست؛ قانون واضح، منطقی و بدیهی که سال هاست در بسیاری از تیم‌ها اجرا نمی‌شود و در اندک مواردی هم که کار به شکایت و ورود فدراسیون می‌کشد، با ورود سیاسیون و میانجیگری شان، موانع از سر راه تیم‌ها کنار می‌رود تا دوباره مثل گذشته به کارشان ادامه دهند و بدون پرداخت دستمزد، تیم ببندند!

بازیکن‌ها هم از ترس بیرون ماندن، برای چندمین بار تن به بستن قرارداد با آنها می‌دهند. سال گذشته شاید اوج این ماجرا بود. مدیریت ضعیف و متزلزل درخشنده در سازمان لیگ، مشکلاتی را به بار آورد که به زحمت توسط فدراسیون جمع شد. به همین خاطر بازگشت پورحسن به مسوولیت قبلی‌اش، اتفاق بسیار خوبی است. خوب از آن جهت که حداقل حقیقت را می‌گوید. اگر مثل گذشته ناظرش ببیند و گزارش ندهد می‌گوید و اگر هم مثل حالا ببیند که برخی تیم‌ها، این بار پیش از شروع لیگ برتر دست به دامن سیاسیون شده اند، خیلی رک و بی پرده از آن حرف می‌زند. پورحسن می‌گوید: «متاسفانه برخی باشگاه‌ها چون موارد قانونی خود را اجرا نکرده‌اند به بیراهه می‌روند و یا دست به دامان عوامل و افرادی می‌شوند که اصلا ارتباطی با والیبال ندارند.»

رییس سازمان لیگ فدراسیون والیبال ادامه می‌دهد: «نمی‌دانم چرا مسوولان باشگاه‌ها و هیات‌های استانی برای راهیابی به لیگ به جای رفع مشکلات مالی دنبال کشاندن پای نماینده‌های مجلس به میدان هستند، والیبال ربطی به استانداری و فرمانداری ندارد! از همگان می‌خواهم که به حاشیه نروند.»

تجربه تلخ و بد سال گذشته، این بار فدراسیون را مجاب کرده تا قانون تسویه حساب تیم‌ها پیش از آغاز لیگ را خیلی جدی‌تر پیگیری کند یا حداقل تا لحظه آخر اینطور وانمود کند که خیلی جدی است! همین عامل هم باعث شده تا تیم‌هایی که قصد داشتند مثل گذشته با وعده و وعید و چک‌های بی محل ادامه دار وارد لیگ برتر شوند، راه دیگری را در پیش بگیرند.  منوچهر پورحسن با اشاره به موضع جدی فدراسیون در لیگ پیش رو می‌گوید: «برای حضور در رقابت‌های لیگ برتر والیبال تنها نیاز به برگه تسویه حساب با بازیکنان و فدراسیون است، مدعیان شرکت در این مسابقات نباید خارج از اساسنامه رفتار کنند.»

سختگیری‌های فدراسیون باعث شده تا اکثر تیم‌ها که بدهکار هم هستند، فعلا دست نگه دارند تا ببینند آیا موضع فدراسیون تغییری می‌کند یا خیر. موضوعی که خود پورحسن هم می‌داند و پیش از این گفته بود که حتی تا پای برگزار نشدن لیگ هم پیش می‌رود: «در شرایط کنونی با وجود اینکه به زمان برگزاری رقابت‌های لیگ و قرعه‌کشی نزدیک شده‌ایم اما خبری از تیم‌ها نیست. ​ امسال برای برگزاری لیگ به همه تیم‌ها اعلام کرده‌ایم که شرط مان برای موافقت در خصوص حضورشان در مسابقات باشگاهی فقط تسویه حساب است. با وجود اینکه شرایط مالی را برای مدعیان حضور در لیگ برتر توضیح دادیم اما هنوز هیچ یک از آنها در این خصوص اقدام نکرده‌اند، امیدوارم کار به دقیقه نود نرسد.»

 

captcha
تازه ها
بیشتر