ورزش ایران / شناسه خبر: 75934 / تاریخ انتشار : 1396/6/14 16:07
|

مقایسه شرایط بسکتبال ایران با دهه 80 / لیگی که هر سال تحلیل می‌رود

حدود 10 تیم در جلسه فدراسیون شرکت کرده‌اند و قرار است در لیگ شرکت کنند اما عملا خبری از نقل و انتقالات و حضور جدی‌شان نیست. تنها پتروشیمی و نفت آبادان تیم‌هایی هستند که به فکر تدارک لیگ هستند.

ایران ورزشی آنلاین / محسن آجرلو / جست و جو میان آرشیو روزنامه، ما را به سالنامه‌ای رساند که ایران ورزشی سال 80 منتشر کرده بود. چند و چون این سالنامه که تمام ورزش ایران را زیر ذره‌بین قرار داده، بماند برای مطلبی دیگر اما بخش بسکتبال آن نکات جالبی داشت که دستمایه این مطلب شد. بررسی لیگ برتر ایران در سال 80 که افشین رضاپور آن را نوشته بود،در مقایسه آن با امروز و شرایطی که در لیگ 96 پیش رو داریم، نکات جالبی در خود دارد. همین که تیتر مطلب درباره لیگ 12 تیمی، لیگ عقیم بوده نشان می‌دهد که امروز، درست 16 سال بعد از انتشار آن سالنامه، چقدر از گذشته خودمان عقب‌تریم! بسکتبال ما در این سال‌ها در رده ملی رشد بسیاری کرده اما باشگاهداری هم همین شرایط را دارد؟


این روزها خبرها درباره کاپ آسیا کمی کمرنگ شده و کم‌کم صحبت درباره لیگ برتر بیشتر و بیشتر می‌شود. خبرهایی که البته تنها مربوط به دو تیم می‌شود. حدود 10 تیم در جلسه فدراسیون شرکت کرده‌اند و قرار است در لیگ شرکت کنند اما عملا خبری از نقل و انتقالات و حضور جدی‌شان نیست. در این میان تنها پتروشیمی و پس از آن نفت آبادان تیم‌هایی هستند که بازیکن می‌خرند و به فکر آماده شدن برای لیگ هستند. پترو که تمرین‌هایش را برای شرکت در جام باشگاه‌های آسیا آغاز کرده و با بازیکنان کمکی‌اش برای این رقابت‌ها آماده می‌شود. پس تکلیف 8 تیم دیگر چه می‌شود؟ همه‌شان قرار است با بازیکنان جوان و کم نام و نشان به میدان بروند؟ بازیکنان شیمیدر منحل شده و دانشگاهی که دیگر نمی‌خواهد تیم مدعی ببندد چه می‌شود؟ شهرداری اراک که هنوز از فصل گذشته بدهی زیادی دارد، بازیکنان بزرگش مثل آفاق و کاردوست و داودی به چه تیمی باید بروند؟

نابود شدن دو قطبی تهران - اصفهان
لیگ برتر بسکتبال سال 80 ، 12 تیمی بوده؛ لیگی که تازه جوان‌های آینده‌دار و نسل طلایی ایران را به خود می‌دیده و این بازیکنان کم کم راه اردوهای تیم ملی را پیدا کرده بودند. 12 تیم در این لیگ فعالیت می‌کردند ،آن هم در بسکتبالی که عنوانی در آسیا نداشت و تیم بزرگسالانش هنوز رنگ سکوی رقابت‌های آسیایی را ندیده بود. امروز اما دو ماه مانده به آغاز لیگ هنوز تعداد تیم‌ها مشخص نیست و خیلی بعید است به عدد 10 هم برسد. ده تیمی که اگر هم بیایند، از همان ابتدا مشخص است که باز هم پتروشیمی در آن قهرمان می‌شود و بیش از نیمی از تیم‌ها هم دستمزد بازیکنان خودشان را پرداخت نمی‌کنند!  16 سال پیش که تیم ایران، تیم درجه دوم آسیا بود و طرفدار آنچنانی در بین مردم نداشت، انتقاد وارد، دو قطبی بودن لیگ بوده است! افشین رضاپور در آن مطلب می‌پرسد که چرا بازیکنان تیم ملی و باشگاه‌های مطرح ایران فقط از تهران و اصفهان هستند؟  حالا ما می‌نویسیم از لیگ ایران که چرا تنها یک قطب دارد؟ خیلی بخواهیم ارفاق کنیم می‌توانیم نفت را در کنار پتروشیمی بگذاریم و جنوب ایران را قطب بسکتبال بنامیم. در غیر این صورت پتروشیمی یکه‌تاز میدان است و این شرایط تا زمانی که همینطور باشد، قهرمانی‌ها را برای خودش می‌کند. از این مهم‌تر این است که بسکتبال باشگاهی تهران و اصفهان این روزها چه می‌کند؟ سال 80 ذوب آهن با اقتدار قهرمان شد. صنام دوم شد و پیکان و سپاهان سوم و چهارم شدند. هر چهار تیم از تهران و اصفهان. امروز هر کدام از اینها کجا هستند؟ به جز صنام که دیگر در هیچ رشته‌ای تیمداری نمی‌کند، باقی چرا از بسکتبال فراری شده‌اند؟

عوض شدن جای لیگ و تیم ملی

در بخش‌های ابتدایی همین مطلب درباره شرایط بسکتبال ایران اینطور می‌خوانیم:« واقعیت این است که تیم ملی در رده بزرگسالان، در منطقه جایگاهی ندارد و این وظیفه مسوولان بسکتبال کشور است که بین تیم ملی و لیگ، ارتباط منطقی ایجاد کنند.» در ادامه هم با اشاره به حضور جوان‌های مستعد در تیم‌های تهرانی و اصفهانی، رشد بسکتبال ایران در سال‌های پس از آن، با بیشتر شدن تجربه این جوان‌ها و تزریق آنها به تیم ملی پیش بینی می‌شود.  پیش‌بینی که در ادامه دهه80 به حقیقت می‌پیوندد و بسکتبال ایران، یکی یکی به جام‌های قهرمانی در سطح آسیا دست پیدا می‌کند و درست 6 سال بعد، قهرمان آسیا می‌شود! در آن زمان بسکتبال لیگ خوبی داشته اما تیم ملی چنگی به دل نمی‌زده و همین لیگ خوب کم‌کم توانسته از تیمی که در غرب آسیا هم قدرتی نداشت، قهرمان
 آسیا بسازد!
امروز اما ما با نایب قهرمانی کاپ آسیا هم خیلی خوشحال نمی‌شویم اما لیگ برترمان حال و روز خوبی ندارد. علم ورزش و منطق و عقل را اصلا بگذاریم کنار، تجربه خودمان نشان داده که لیگ خوب، تیم ملی مان را به کلی متحول کرده و حتی به المپیک و رقابت‌های جهانی هم فرستاده. پس این لیگ بد و کسالت‌آورمان چه بلایی سر تیم ملی خواهد آورد؟

فرار حامیان مالی

در این 16 سال، فرار حامیان مالی بیش از هر چیز دیگر در بسکتبال اتفاق افتاده. آمدن و استقبال ماندگار اما به اندازه انگشتان یک دست هم نمی‌رسد. اگر مهرام و نفت و دانشگاه آزاد و یکی دو تیم دیگر را کنار بگذاریم، دیگر تیم ماندگاری به بسکتبال نیامده اما تا دلتان بخواهد باشگاه‌های ریشه‌دارمان را فراری دادیم یا تا نهایت اندازه ضعیفشان کردیم.
جالب اینجاست که از 12 تیم آن سال، امروز تنها دو تیم در لیگ برتر مانده‌اند. یکی پتروشیمی که از نهمی آن سال، به قهرمانی ممتد و ادعای بسیار در سال‌های اخیر رسیده و دیگری گرگان که هنوز هم مثل گذشته شرایط خوبی ندارد.

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر