یادداشت / شناسه خبر: 75921 / تاریخ انتشار : 1396/6/12 22:47
|
سرمقاله روزنامه ایران ورزشی

ما و کی‌روش کارهای مهم‌تری داریم

فرشاد کاس‌نژاد / بیانیه اینستاگرامی به اندازه عکس‌های ازدواج بهاره رهنما لایک نمی‌خورد اما در جام جهانی، جهانی ما را به تماشا خواهد نشست. ما تا آنجا با هم خواهیم بود آقای کی‌روش.

ایران ورزشی آنلاینفرشاد کاس‌نژاد / ما و کی‌روش، با هم کارهای مهم‌تری داریم. چشم‌انداز ما جام جهانی روسیه است، نه یک جدل بر سر بیانیه‌‌نویسی بازیکنان در اینستاگرام فارسی که پر از اغلاط و اطوار است. بیانیه اینستاگرامی به اندازه عکس‌های ازدواج بهاره رهنما لایک نمی‌خورد اما در جام جهانی، جهانی ما را به تماشا خواهد نشست. ما تا آنجا با هم خواهیم بود آقای کی‌روش.

کارلوس کی‌روش اما مشغول «اضافه‌کاری» است. او کار اصلی را باشکوه، تماشایی و فوق‌العاده انجام داده اما دوباره دچار عادت «اضافه‌کاری» در بزنگاه‌ها شده. این بحث‌های سخیف درباره پاداش‌ها، بیانیه‌نویسی دسته‌جمعی که همچنان معتقدیم ترویج روحیه «جایزه‌بگیری» در ورزش است، این کوشش عجیب برای دشمن‌ ساختن از منتقد، از همان دست اضافه‌کاری‌های همیشگی است. کی‌روش مرزی بین نقد امکانات و زیرساخت‌ها و این بیانیه‌نویسی‌های دور از شأن، قایل نیست و هر دو مطالبه را در یک قواره مطرح می‌کند. آنجا که حرف‌هایش برای مدیریت بهتر در ورزش و فراهم کردن ابزار و امکانات برای کارهای بزرگ‌تر است و آنجا که حرفش دریافت پاداش و جایزه است، صدایش به یک اندازه بلند می‌شود و این تمیز ندادن موضوعاتی که ارزش متفاوتی دارند، نگران کننده است. اولی کار اصلی و مهم‌ترین ویژگی کی‌روش است که حرکت ایجاد می‌کند و عادت‌مان می‌دهد که رویاهای بزرگ داشته باشیم و در مورد دوم که نمونه‌اش همین بیانیه کوچک از تیم ملی بزرگ است، با یک تقاضای دم‌دستی و سر و صدای بزرگ مواجه می‌شویم.
کارلوس کی‌روش در پاسخ به انتقادات ایران ورزشی درباره بیانیه دسته‌جمعی بازیکنان تیم ملی می‌گوید: «متاسفانه یک رسانه هر چه دلش می‌خواهد می‌نویسد ولی نماینده خودش را اینجا نمی‌فرستد تا با ما رو در رو شود. آنها می‌خواهند دستاورد و روحیه بازیکنان ما را کوچک کنند و کم اهمیت جلوه دهند و اینطور وانمود می‌کنند که دستاوردهای ما کم اهمیت است و قصد دارند درس اخلاق به ما بدهند که اصلا در جایگاه چنین چیزی نیستند. خبرنگار خود را به تمرین تیم ملی نمی‌فرستند، فقط به خاطر اینکه به آنها گفته‌اند علیه ما بنویسند. مرتب علیه من و بازیکنانم تهدید می‌نویسند و بهتر است دست از کارشان بردارند.»
انتقاد ایران ورزشی برای کی‌روش گزنده است اما احتمالا نه به اندازه گزندگی نقد ما در سال ۲۰۱۴ برای مربیانی مثل مجید جلالی و امیر قلعه‌نویی.
 کی‌روش اگر روی یکی از صندلی‌های تحریریه ایران ورزشی می‌نشست شاید هرگز تیتر پرهیاهوی «موتور‌گازی به جای بنز» را در دفاع از کارلوس کی‌روش انتخاب نمی‌کرد و به اندازه پهنای جلد یک روزنامه ورزشی، اینقدر جدی و مصمم علیه مربیان ایرانی که منتقد کی‌روش بودند، موضع نمی‌گرفت. آن تیتر هنوز از یاد مربیان ایرانی نرفته، یک کنایه تلخ و گزنده که هنوز فکر می‌کنیم در آن‌ روزها لازم بود، که شفاف باشیم و صریح، که حرف آخر را بزنیم و تمام، فارغ از تعارف. همین رویکرد در تیتر «بیانیه کوچک از تیم ملی بزرگ» هم پیداست. گاهی لازم است تفاوت‌ها واضح و بی‌پرده به تیتر یک تبدیل شوند، مثل تفاوت اغراق‌آلود موتور گازی و بنز یا حقارتی که در یک بیانیه دیدیم.
کی‌روش اما راه دیگری را انتخاب کرده است. یک راه همیشگی. او همواره نشان داده که برای ایجاد اتحاد در تیم ملی دشمن فرضی می‌سازد و بازیکنان تیمش را به هم نزدیک می‌کند‌. کی‌روش از آن دسته مربیانی است که این کار را اغلب بیرون زمین انجام می‌دهد، با مصاحبه، بیانیه، جدل رسانه‌ای و از این دست کارها که برای انجامش مشاور رسانه‌ای پرتغالی هم استخدام کرده است. ما تلاشی برای تقبیح این روش نداریم. در آستانه بازی ایران-سوریه اگر اتحاد بیشتری در تیم ملی می‌بینیم، مایه خوشوقتی ماست اما از این بیانیه‌ها دیگر نخوانیم، از این همدستی‌های اینستاگرامی، از این پول پول گفتن‌های بی‌موقع، از این زیرکی‌ها که یکسره اضافه‌کاری است. تیم ملی درون میدان همگن و دیدنی و خواندنی است.

 

captcha
تازه ها
بیشتر